Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
"Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa" Nowicki
Autor Wiadomość
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-13, 19:59   "Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa" Nowicki

Wpadła mi w ręce broszurka autorstwa Adama Nowickiego, wydana przed 1939 przez Towarzystwo Wydawnicze "RÓJ". Największe wydawnictwa encyklopedyczne (współczesne) nie wymieniają ani autora, ani wydawnictwa (co już mnie zdziwiło). Być może sięgnięcie do przedwojennego Łozy "Czy wiesz kto to jest?" coś by wyjaśniło...
Wydawnictwo pisze o autorze w sposób następujący: "... był kilkunastoletnim sprawozdawcą parlamentarnym w Wiedniu i stąd jego wielka znajomość spraw i sprawek, o których przed wojną można było mówić szeptem i to b. cichym". nowicki był także autorem kilku innych broszurek z cyklu "Zmierzch Habsburgów"- "Grzechy i grzeszki starego Habsburga", "Handlarz dusz i honoru", "Ostatnia kochanka Franciszka Józefa".
A teraz przechodzę do sedna broszurki - Franciszek Józef był synem z nieprawego łoża!!! Autor w śmiały sposób rozwija tezę, że Franciszek Józef nie jest synem arcyksiecia Karola, męża arcyksiężnej Zofii (jak pisze kilkakrotnie Nowicki "jedynego mężczyzny w dynastii Habsburgów"). Jako jednego z argumentów używa faktu, że przez pierwsze 6 lat małżeństwa nie mieli oni dzieci. Pisze także, że część arystokratów węgierskich, satelitów dworu, twierdziła zgodnie, że Franciszek Karol wogóle nie był zdolny do spłodzenia potomka Jak pisze: "Ci sami obserwatorzy przebąkiwali- aczklowiek bardzo ostronie, że arcyksiężna Zofia poczuła się matką dopiero po przybyciu na dwór cesarski pięknego oficera chorwackiego, hrabiego Jellachicha." (pisownia nazwiska z broszurki) Był to oficer przydzielony do przybocznej gwardii węgierskiej. Nowicki zwraca uwagę na jego urodę: "dorodny mężczyzna, blondyn o regularnych rysach twarzy, jak większa część starożytnej szlachty chorwackiej, w młodych latach do złudzenia przypominał typ pięknego szlachcica polskiego z dobrej rodziny". (duma narodowa!!!) Ponadto, jak pisze Nowicki, hrabia Jellachich był: "... człowiekiem szlachetnego charakteru, wielkiej odwagi, śmiałych pomysłów, był oddany idei Illiryjskiej, t.j. idei zjednoczenia wszystkich s[list]owian południowych w jedno państwo". Razem z księdzem Strossmayerem (?) należał on do najbliższego otoczenia arcyksiężnej Zofii, która "pozostawała pod ich bardzo silnym wpływem politycznym".
Osoba Jellachicha (że zostanę już przy tej pisowni) wymieniana jest także u Grodziskiego - miał on na imię Josip i był banem Chorwacji. Żadnych skandalizujących wzmianek! Nowicki pisze o jego ogromnej roli w tłumieniu rewolucji w 1848. Jellachcich miał sprawować faktyczne dowództwo armii austriackiej podczas walko o Wiedeń, gdy nominalnie jej dowódcą był feldmarszałek Windischgraetz. Wg Nowickiego oddziały chorwackie pod dowództwem Jellachicha "tak srożyły się nad ludnością cywilną, ze wieść o tem dotarła do wewnętrznej dzielnicy miasta, ujętej w pierścień bastjonów i fos. popłoch padł na ludność cywilną, a ten z kolei udzielił się armji narodowej i legjonowi studentów. ... Otworzono bramy miejskie, pułki i szwadrony chorwackie wdały się do środka miasta i kładły trupem każdego, kogo spotkano na ulicach".
Nowicki pisze o relacji jedynego naocznego świadka związku arcyksiężnej Zofii z Jellachichem. Był nim, stracony później za bunt, Ludwik hr. Batthianyi (prezes ministrów w 1848), który "Podobno widział, jak arcyksiężna Zofia całowała Jellachicha i przyjmowała od niego pocałunki. Było to przed przyjściem na świat jej pierwszego syna".
Cóż, tyle broszura... A co na to hagiografowie Najjaśniejszego Pana i Jego liczni miłośnicy? Trzeba dać odpór tym kłamstwom! Czekam na Wasze głosy!
Nawiasem mówiąc wzmianki o tej nikczemnej literaturze nie znalazłem nawet u Mazana, który co prawda kocha Najjaśniejszego Pana, ale chyba by nie darował sobie takiego smaczku...
Ostatnio zmieniony przez Art 2006-05-14, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
twajda
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
Regimentsarzt

Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 675
Skąd: Wrocław/Chrząstawa Mała
Wysłany: 2006-05-13, 21:08   

A słynna warga Habsburgów?
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5549
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2006-05-13, 21:19   

Tak... mam jeden egzemplarz Roju... "Kurtyzany Rzymu w epoce Odrodzenia"... Po zapoznaniu sie z treścią (a jakże) i prospektem, gdzie reklamują inne ksiażeczki z serii, dochodzę do wniosku, że to taki przedowjenny tabloid, tylko że rozmiar akurat kieszonkowy. Tak więc zalecany duży dystans.

Jedno mi sie majta po zwojach mózgowych: Nowicki chyba nie znał sprawy z wydatną dolną wargą Habsburgów (którą oczywiście miał też SM FJI), bo pewnie nieomieszkałby tego wspomnieć w opisie tego chorwackiego żigolaka dla udowodnienia swojej tezy. A że nie udowodnił to mamy słaby punkt :twisted:

Hmmm... na nic tłuczenie klawiatury. Nowicki nie przeczyta, nie zweryfikuje :-)
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-13, 21:58   

Sprawę wargi znał, pisze o niej, ale przecież nie będę przepisywał całej broszury... Obok Jellachicha jest jeszcze teoria, obalona przez autora, że moze z Orlątkiem... :lol:
A tak nawiasem - jeśli pisze się czyjąś biografię, to obowiązkiem autora jest wynalezienie wszystkiego, nawet największych bzdur... A tego nie ma... :(
A my, miłośnicy i wielbiciele Najjaśniejszego Pana nawet tego Nowickiego nie możemy na udeptaną...
A tak nawiasem. wyjąłem z broszurki to, co mnie najbardziej zbulwersowało i rzuciłem wam na pożarcie... Ciekawe, co ezderes, jako monarchista na to powie...[/list]
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5549
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2006-07-05, 21:02   

Dzis wyczytałem u Łątki (Oskarżam Arcyksięcia Rudolfa), że Antoni (Art - na pewno Adam, jak piszesz?), że Nowicki, to nie tylko o FJI pisał... stary wyga wiedeński pokusił sie też o rozwikłanie tajemnicy Mayerlingu, wydali mu to też w Roju. Zainteresowanych odsyłam do "Oskarżam...", na str. 67 (wyd. II)
_________________
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.
https://sites.google.com/view/przodkowie/home
 
 
twajda
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
Regimentsarzt

Wiek: 44
Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 675
Skąd: Wrocław/Chrząstawa Mała
Wysłany: 2006-07-05, 21:23   

Mam wrażenie, że "Rój" to akurat nie była literatura najwyższych lotów. Nawet dzisiaj na Allegro chodzi po kilka-kilkanaście złotych.
 
 
Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät


Dołączył: 11 Kwi 2005
Posty: 3170
Skąd: Ober Lazisk, Oppeln
Wysłany: 2006-07-05, 22:04   

cena nie świadczy o wszystkim. mniej popularne tytuły chodzą zupełnie tanio, podobnie jak w antykwariatach
_________________
Boże wspieraj, Boże ochroń
Nam Cesarza i Nasz Kraj...
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-06, 21:05   

Jeśli chodzi o wydawnictwo "Rój", to wydawało wszystko-literaturę z górnej półki, jak i literaturę tzw. dla pań kucharek... Aby można było zarobić. Specjalizacja nie była wskazana.
Ursus napisał:
"Antoni (Art - na pewno Adam, jak piszesz?), że Nowicki..."
Mam broszurkę w ręku - napewno ADAM... Jest to jedna z wielu broszurek z cyklu o Habsburgach, jak już pisałem.
Na allegro czasami dzieją się dziwne rzeczy - ostatnio kupiłem talizman - z jednohalerzówką, wybity z okazji 80 rocznicy urodzin i 62 rocznicy panowania FJI. Taka sztuczka, jaką u nas można kupić w Krakowie-walnięte młotkiem kółko... Cena - o złotówkę mniej, niż opłata za polecony. No i czy to świadczy o mniejszej wartości przedmiotu??? Był dziwnie opisany i w dziale numizmatyka czy jeszcze innym. Traf... Broszurka też nie była opisana w dziale "historia", nie pamiętam zresztą w jakim (skleroza), ale konkurentów nie miałem...
 
 
Allonsanfan
Baron

Dołączył: 04 Paź 2005
Posty: 4561
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-21, 12:10   

Wpadła mi w ręce dokładnie wczoraj. Przeczytałem – niewielki wysiłek, raptem 64 strony broszurki formatu mniejszego niż A6.

No i nie wiem co o tym myśleć. Za małe to na pracę historyczną i na powieść. Z kolei poszukałem trochę informacji w sieci o autorze i wydaje mi się zbyt poważną osobą do produkowania tanich sensacyjek.

Adam Nowicki(1865-1949), pseudonim Pfiffikus, postać chyba zupełnie dziś zapomniana, był w czasach ck monarchii sprawozdawcą parlamentarnym w Wiedniu. Także autorem prac historycznych, powieści, przekładów z niemieckiego. No i autorem cyklu „Zmierzch Habsburgów” o wielce obiecujących tytułach:
„Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa”
„Grzechy i grzeszki starego Habsburga”
„Handlarz dusz i honoru”
„Ostatnia kochanka Franciszka Józefa”
„Zdrajca w rodzie Habsburgów”(któż to taki ?)
„Tragedja w Meyerlingu: zabójstwo arcyksięcia Rudolfa” – pisownia oryginalna

Te tytuły sugerują, muszę przyznać, jarmarczną tandetę.

A co do samej „Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa” …

Napoleon II, książe Reichstadtu, został wykluczony jako domniemany ojciec FJI

Ale jest wykluczonem, by książe Reichstadtu miał stosunek miłosny z arcyksiężną Zofją i był ojcem Franciszka Józefa. Raz wykluczonem dlatego, że w 1829 r., a więc w roku zajścia arcyksiężnej Zofji w ciążę, książe Reichstadtu już zapadł bardzo poważnie na suchoty. Byłby tedy spłodził syna niewątpliwie z zarodkiem ciężkiej choroby. Tymczasem Franciszek Józef – jak wiadomo – cieszył się zawsze doskonałem zdrowiem i dożył 87-go roku życia. Dalej, w całem swojem usposobieniu Franciszek Józef nie wykazywał nic z natury południowca, jakim był Napoleon I, nie miał nic z jego geniuszu, nie miał nic z jego temperamentu.

Wreszcie argument jak najbardziej rozstrzygający: arcyksiężna Zofja miała czterech synów, z których ostatni Ludwik Wiktor przyszedł na świat w 10 lat po pierwszym synu, a więc wtedy, gdy książe Reichstadtu już dawno nie żył. Wszyscy czterej synowie rysami twarzy wykazują wielkie podobieństwo do siebie. Ludwik Wiktor był przez dłuższy czas, zanim fatalne nałogi nie zdeprawowały jego oblicza, niesłychanie podobny do najstarszego brata, t. j. do Franciszka Józefa. Również i Maksymiljan, późniejszy cesarz meksykański, aczkolwiek nieco wyższy od brata, i arcyksiążę Karol Ludwik wykazywali duże podobieństwo. Rzecz znamienna, że żaden z nich nie miał rysów twarzy Habsburgów i tradycyjnej obwisłej dolnej wargi.

Jest zatem wykluczonem, aby książe Reichstadtu, mógł być ojcem Franciszka Józefa.


Tyle autor. Pisownia znowu zgodna z oryginałem. Napoleon II został zatem wykluczony.

Gustaw Waza(1799-1877), wymieniony przez Hellmuta Andicsa w książce „Kobiety Habsburgów” jako kolejny potencjalny ojciec, tu nie jest nawet wspomniany.

Komu zatem, według pana Nowickiego, przypadł ten zaszczyt? Jegomościowi o nazwisku Josip Jelačić, przyszłemu banowi Chorwacji, o czym już Art. wspominał

Cała ta historia ma może pozory prawdopodobieństwa, choć o tym czy tak było rzeczywiście musiałyby zadecydować badania DNA. Jednak w tej publikacji natrafiłem na parę nieścisłości.

Na przykład okoliczności śmierci hr. Lajosa Batthyány’ego. Według Nowickiego był on świadkiem intymnej sceny między arc. Zofią i Jelačićem i obszernie rozpowiadał o tym. To też miało być rzeczywistym powodem jego śmierci … Według Nowickiego zginął na szubienicy, a stryczek miał mu założyć na szyję włóczęga-cygan. Skądinąd wiem, że Batthyány’ego rozstrzelano.

Po drugie napisał Nowicki

Wnet po stłumieniu rewolucji węgierskiej hr. Jellachich umarł … ze zmartwienia. Dwór wiedeński oszukał i jego i Chorwatów.
Jelačić zmarł w roku 1859, 10 lat po końcu powstania węgierskiego, a więc nie tak wnet. No i miałoby go strasznie martwić że Chorwaci za pomoc w stłumieniu rewolty dostali w nagrodę germanizację zamiast madziaryzacji. No a z tego co wiem, w całej swojej działalności jako ban Chorwacji(a sprawował tę funkcję do śmierci) jakoś nigdy przeciwko tej germanizacji specjalnie nie protestował …

Te nieścisłości, muszę przyznać, nastawiają mnie negatywnie co do reszty tego co napisał p. Nowicki. No bo jeśli tu mija się z prawdą, to ile prawdy jest w tym co twierdzi w stosunku do FJI i jego pochodzenia?

Tak że chyba jednak tania sensacyjka, niestety …
 
 
G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant
Letzte Marie Theresien Ritter


Dołączył: 29 Lip 2009
Posty: 412
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2018-03-06, 22:52   

Allonsanfan napisał/a:
Wpadła mi w ręce dokładnie wczoraj. Przeczytałem – niewielki wysiłek, raptem 64 strony broszurki formatu mniejszego niż A6.

No i nie wiem co o tym myśleć. Za małe to na pracę historyczną i na powieść. Z kolei poszukałem trochę informacji w sieci o autorze i wydaje mi się zbyt poważną osobą do produkowania tanich sensacyjek.

Adam Nowicki(1865-1949), pseudonim Pfiffikus, postać chyba zupełnie dziś zapomniana, był w czasach ck monarchii sprawozdawcą parlamentarnym w Wiedniu. Także autorem prac historycznych, powieści, przekładów z niemieckiego. No i autorem cyklu „Zmierzch Habsburgów” o wielce obiecujących tytułach:
„Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa”
„Grzechy i grzeszki starego Habsburga”
„Handlarz dusz i honoru”
„Ostatnia kochanka Franciszka Józefa”
„Zdrajca w rodzie Habsburgów”(któż to taki ?)
„Tragedja w Meyerlingu: zabójstwo arcyksięcia Rudolfa” – pisownia oryginalna

Te tytuły sugerują, muszę przyznać, jarmarczną tandetę.

A co do samej „Tajemnica pochodzenia Franciszka Józefa” …

Napoleon II, książe Reichstadtu, został wykluczony jako domniemany ojciec FJI

Ale jest wykluczonem, by książe Reichstadtu miał stosunek miłosny z arcyksiężną Zofją i był ojcem Franciszka Józefa. Raz wykluczonem dlatego, że w 1829 r., a więc w roku zajścia arcyksiężnej Zofji w ciążę, książe Reichstadtu już zapadł bardzo poważnie na suchoty. Byłby tedy spłodził syna niewątpliwie z zarodkiem ciężkiej choroby. Tymczasem Franciszek Józef – jak wiadomo – cieszył się zawsze doskonałem zdrowiem i dożył 87-go roku życia. Dalej, w całem swojem usposobieniu Franciszek Józef nie wykazywał nic z natury południowca, jakim był Napoleon I, nie miał nic z jego geniuszu, nie miał nic z jego temperamentu.

Wreszcie argument jak najbardziej rozstrzygający: arcyksiężna Zofja miała czterech synów, z których ostatni Ludwik Wiktor przyszedł na świat w 10 lat po pierwszym synu, a więc wtedy, gdy książe Reichstadtu już dawno nie żył. Wszyscy czterej synowie rysami twarzy wykazują wielkie podobieństwo do siebie. Ludwik Wiktor był przez dłuższy czas, zanim fatalne nałogi nie zdeprawowały jego oblicza, niesłychanie podobny do najstarszego brata, t. j. do Franciszka Józefa. Również i Maksymiljan, późniejszy cesarz meksykański, aczkolwiek nieco wyższy od brata, i arcyksiążę Karol Ludwik wykazywali duże podobieństwo. Rzecz znamienna, że żaden z nich nie miał rysów twarzy Habsburgów i tradycyjnej obwisłej dolnej wargi.

Jest zatem wykluczonem, aby książe Reichstadtu, mógł być ojcem Franciszka Józefa.


Tyle autor. Pisownia znowu zgodna z oryginałem. Napoleon II został zatem wykluczony.

Gustaw Waza(1799-1877), wymieniony przez Hellmuta Andicsa w książce „Kobiety Habsburgów” jako kolejny potencjalny ojciec, tu nie jest nawet wspomniany.

Komu zatem, według pana Nowickiego, przypadł ten zaszczyt? Jegomościowi o nazwisku Josip Jelačić, przyszłemu banowi Chorwacji, o czym już Art. wspominał

Cała ta historia ma może pozory prawdopodobieństwa, choć o tym czy tak było rzeczywiście musiałyby zadecydować badania DNA. Jednak w tej publikacji natrafiłem na parę nieścisłości.

Na przykład okoliczności śmierci hr. Lajosa Batthyány’ego. Według Nowickiego był on świadkiem intymnej sceny między arc. Zofią i Jelačićem i obszernie rozpowiadał o tym. To też miało być rzeczywistym powodem jego śmierci … Według Nowickiego zginął na szubienicy, a stryczek miał mu założyć na szyję włóczęga-cygan. Skądinąd wiem, że Batthyány’ego rozstrzelano.

Po drugie napisał Nowicki

Wnet po stłumieniu rewolucji węgierskiej hr. Jellachich umarł … ze zmartwienia. Dwór wiedeński oszukał i jego i Chorwatów.
Jelačić zmarł w roku 1859, 10 lat po końcu powstania węgierskiego, a więc nie tak wnet. No i miałoby go strasznie martwić że Chorwaci za pomoc w stłumieniu rewolty dostali w nagrodę germanizację zamiast madziaryzacji. No a z tego co wiem, w całej swojej działalności jako ban Chorwacji(a sprawował tę funkcję do śmierci) jakoś nigdy przeciwko tej germanizacji specjalnie nie protestował …

Te nieścisłości, muszę przyznać, nastawiają mnie negatywnie co do reszty tego co napisał p. Nowicki. No bo jeśli tu mija się z prawdą, to ile prawdy jest w tym co twierdzi w stosunku do FJI i jego pochodzenia?

Tak że chyba jednak tania sensacyjka, niestety …

nie inaczej Drogi Przyjacielu jak napisałeś tania sensacyjka i jarmarczna tandeta, pisane dla zysku i zaciekawienia gwiedzi.
 
 
Allonsanfan
Baron

Dołączył: 04 Paź 2005
Posty: 4561
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-07, 08:35   

G. Banfield napisał/a:
nie inaczej Drogi Przyjacielu jak napisałeś tania sensacyjka i jarmarczna tandeta, pisane dla zysku i zaciekawienia gwiedzi.


Być może. A nawet bardzo być może.

Pozwoliłem sobie porównać FJI z obu jego ojcami – oficjalnym i domniemanym.

Oto podobizna FJI:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_J%C3%B3zef_I#/media/File:Franz-Joseph-1885.jpg

A oto podobizna Franciszka Karola:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Erzherzog_Franz_Karl.JPG

I bana Jelačića:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Josip_Jela%C4%8Di%C4%87#/media/File:Ivan_Zasche,_Portret_bana_Josipa_Jelacica.jpg

Moim skromnym zdaniem, FJI jest zdecydowanie bardziej podobny do swojego oficjalnego ojca tj. arcyksięcia Franciszka Karola, niż do domniemanego(przez Adama Nowickiego).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group