Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat
 Ogłoszenie 
Planuję zamknąć i zlikwidować forum po 20 maja. Dyskusji dotyczącej tej decyzji nie przewiduję. Jeżeli jest jakaś wola kontynuacji - nie blokuje jej, ale zaczynać będzie musieli samodzielnie od nowa lub w oparciu o to co wam samym uda się przenieść. Dla takiej potencjalnej inicjatywy mogę zamieścić link, wykonać przekierowanie i ewentualnie w przyszłości przekazać domenę. Wszystkim, którzy wnieśli wkład funkcjonowanie forum - dziękuję, trzymajcie się, pozdrawiam.
Admin.

Poprzedni temat «» Następny temat
C.K. Monarchia dziś
Autor Wiadomość
Deutschmeister
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-10-17, 08:04   C.K. Monarchia dziś

"Moje wierne ludy" razem, tylko nazwa inna?

http://www.rp.pl/Komentar...Wyszehradu.html

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant
Letzte Marie Theresien Ritter

Wysłany: 2018-03-06, 23:38   

dzisiaj Dobra Stara Austria nie istnieje, Republika do tego miana nie aspiruje, wręcz przeciwnie, odcina się mieczem od historii swojego państwa i narodu tak jakby Austria i Austriacy zrodzili się w 1919 roku. mnie osobiście w Austrii najbardziej zaskakuje taka prawdziwa "lewicowość". Przepraszam, że tutaj używam tego rodzaju słów i porównań. Pierwszy raz postawiłem Lechita swą stopę na ziemi Matki Austrii 01 maja roku Pańskiego 1999. Był słoneczny majowy poranek, ciepłej alpejskiej wiosny, powietrze pachniało jak w żadnych górach świata które dotąd zdeptałem od Alp Francji do rodzimych Bieszczadów w Reutte (pn Tytol na granicy bawarsko austriackiej i..... kicha. Zamknięte na głucho kiosk z winietami i gazetami, stacja benzynowa, wszystkie sklepy nawet posterunek Policji i kościół. Pytam starszego Pana (tubylca jak mniemam) co się dzieje? jakiś strajk generalny mają czy epidemia? a on mi na to że geszlosen est erst majus! Kurza stopa myślałem że mnie kręci. Ale jak zobaczyłam w oknach prywatnych mieszkań transparenty własnoręcznie pisane to mi zmiękła rura (przepraszam za słownictwo) W ziemi moich ukochanych Habsburgów Austriacy wyprawiają takie rzeczy? Żeby coś zjeść, napić się i załatwić potrzebę złaziłem ta małą mieścinkę i znalazłem jarmark smakowitości: z Włoskiego Tyrolu. Poczęstowali mnie Italiani bagietką,salami gorącą kawą, udostępnili toj toja z ciepłą wodą. Byłem strasznie załamany ale nasze wyobrażenia o Austrii i Austriakach są mitem. Owszem to serdeczni mili ludzie co nie jest regułą ale ich liberalna polityka przyjmowania nieeuropejczyków (tak się umówmy będzie poprawnie) spowodowała gwałtowną reakcję przypominającą torsje. Trochę się im nie dziwię, Bo jedząc salami w trym Reute obok mnie na ławce siedziało z pięciu oliwkowych i miny nie mieli przyjemnie i choć zapewne byli rodowitymi Austriakami to mowa zdradzała jednak inne pochodzenie. Dużo by pisać, można się spierać ale nie Monarchia Austriakom teraz w głowie. Radykalizują się bardzo, faszyzują może nawet, bo czuja się zagrożeni we własnym kraju o którym myśleli że po dwóch wojnach stał się ich małym azylem w którym są bezpieczni a niestety tak nie jest.
Ostatnio zmieniony przez G. Banfield 2018-03-14, 09:07, w całości zmieniany 1 raz  

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2018-03-09, 00:26   

w Austrii faktycznie w święta zamknięte jest prawie wszystko, podobnie jak w niedzielę (a większość miejsc także od soboty wczesnego popołudnia), więc nie wiem skąd ta sensacja, iż 1 maja też jest nieczynne? Tego dnia dzień wolny jest w większości krajów Europy... I akurat lewicowość nie jest nad Dunajem niczym nowym, już w Austro-Węgrzech była silnie obecna, polecam sprawdzić sobie choćby wyniki wyborów do Rady Państwa, gdy zniesiono system kurialny.

PS>teksty z licznymi błędami ortograficznymi i innymi bardzo źle się czyta.

Lester
XX. Rekrut
Freiherr

Wysłany: 2018-03-10, 20:35   

G. Banfield napisał/a:
Byłem strasznie załamany ale nasze wyobrażenia o Austrii i austriakach są mitem.

myślę że nie tylko o Austriakach :mrgreen:

G. Banfield napisał/a:
Radykalizują się bardzo, faszyzuja może nawet, bo czuja się zagrożeni we własnym kraju o którym mysleli że po dwóch wojnach stał się ich małym azylem w którym są bezpieczni a niestety tak nie jest.

sadze że w kraju gdzie Wiederbetätigungsgesetz jest bardzo surowe i stosowane bez kompromisów faszyzm nie stanowi zagrożenia, znam inny kraj w Centralnej Europie gdzie ten problem okazał się bardziej niebezpieczny :oops: Stwierdzenie ze Austriacy w swoim kraju nie czują się bezpiecznie jest po prostu bzdurą. :!:

PS Inne wątki w tym poście nie są dla mnie całkowicie zrozumiałe bo

Pudelek napisał/a:
teksty z licznymi błędami ortograficznymi i innymi bardzo źle się czyta

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2018-03-10, 22:12   

PS>teksty z licznymi błędami ortograficznymi i innymi bardzo źle się czyta.[/quote]

jak się szybko pisze to się czasem robi błędy ale to raczej nie jest forum miłośników ortografii i purystów językowych? czy się mylę? (poprawnie napisano?)

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2018-03-10, 22:20   

Lester napisał/a:
G. Banfield napisał/a:
Byłem strasznie załamany ale nasze wyobrażenia o Austrii i austriakach są mitem.

myślę że nie tylko o Austriakach :mrgreen:

G. Banfield napisał/a:
Radykalizują się bardzo, faszyzuja może nawet, bo czuja się zagrożeni we własnym kraju o którym mysleli że po dwóch wojnach stał się ich małym azylem w którym są bezpieczni a niestety tak nie jest.

sadze że w kraju gdzie Wiederbetätigungsgesetz jest bardzo surowe i stosowane bez kompromisów faszyzm nie stanowi zagrożenia, znam inny kraj w Centralnej Europie gdzie ten problem okazał się bardziej niebezpieczny :oops: Stwierdzenie ze Austriacy w swoim kraju nie czują się bezpiecznie jest po prostu bzdurą. :!:

PS Inne wątki w tym poście nie są dla mnie całkowicie zrozumiałe bo

Pudelek napisał/a:
teksty z licznymi błędami ortograficznymi i innymi bardzo źle się czyta

Mówiąc o faszyzowaniu nie miałem na myśli wspierania faszyzmu, jego promowania czy wspominania lat 1938-1945. Chodziło stopniowe odchodzenie od liberalizmu i zamykanie się na obce kultury, obywateli itp. Sam niestety tego doznałem, co jest niestety trochę uzasadnione biorąc pod uwagę zachowanie naszych wspaniałych rodaków za granicą (a raczej ich części).

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2018-03-11, 01:02   

Zawsze jak przeczytam czy usłyszę często u nas ostatnio używane słowo "faszyzm" to zastanawiam się co złego zrobili używającemu tego słowa ci biedni Włosi, że tak na nich wyrzeka. Może nie lubi pizzy i spaghetti?
Bo "faszyzm" to WŁOSKI system polityczny z okresu miedzywojennego stworzony przez Mussoliniego.
G.Banfield pisze:
"..........nasze wyobrażenia o Austrii i austriakach są mitem."
Nie bardzo rozumiem, jakie NASZE wyobrażenia? Czy są jakieś uniwersalne wyobrażenia o Austrii i Austriakach? Dlaczego są mitem?
Ja na przykład nie mam żadnych WYOBRAŻEŃ o Austrii i Austriakach - po prostu znam i ten kraj i tych ludzi i nie muszę sobie niczego wyobrażać - wiem jak jest.

Lester
XX. Rekrut
Freiherr

Wysłany: 2018-03-11, 11:25   

G. Banfield napisał/a:
jak się szybko pisze to się czasem robi błędy ale to raczej nie jest forum miłośników ortografii i purystów językowych? czy się mylę?

a możne warto czasem przeczytać regulamin forum , szczególnie punkt 2 podpunkt d

OEFFAG napisał/a:
Nie bardzo rozumiem, jakie NASZE wyobrażenia?

Tez nie bardzo rozumiem ale niestety coraz częściej jednostki uzurpują sobie prawo do reprezentowania opinii narodu, to nowy ustrój - demokratura :mrgreen:

Ursus
Hrabia

Wysłany: 2018-03-11, 13:37   

G. Banfield napisał/a:
jak się szybko pisze to się czasem robi błędy ale to raczej nie jest forum miłośników ortografii i purystów językowych? czy się mylę? (poprawnie napisano?)

Wiesz, czasem warto zwolnić. A zawsze warto okazywać szacunek dla czytających. Który się wyraża w dbałości o język.

Franek65
XX. Rekrut

Wysłany: 2018-03-11, 15:13   

Mnie też denerwują jakieś usprawiedliwienia, że ktoś robi błędy w tekstach. Nawet dzisiaj nazywają to jakąś wadą (czy nawet chorobą). Wychodzi na to,że jakieś zaświadczonko od lekarza pozwoli na legalne produkowanie błędów. Poziom godny pożałowania.

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2018-03-13, 00:44   

G. Banfield napisał/a:

tu brak dużych liter, tam są gdzie ich być nie powinno, problemy interpunkcyjne itp.. Mnie takie teksty czyta się źle! Zrozumiałbym gdyby chodziło o gimnazjalistę-dyslektyka, bo oni już w ogóle mało co umieją napisać, ale w starszym wieku nie musimy chyba aż tak pędzić z tekstem, jakby się paliło ;)

Incubus
VII. Nadradca/Oberstleutnant
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2018-03-13, 11:20   

Jedną z większych przyjemności uczestniczenia w dyskusjach tego Forum jest dla mnie docenienie poziomu językowego większości toczonych tu dyskusji, publikowanych tekstów, dojrzałość intelektualna. Zatem G. Banfieldzie - doceniając Twój wkład w poziom merytoryczny Forum, przyłączam się do apelu o odrobinę staranności w pisaniu.

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2018-03-13, 14:58   

Uprzejmie dziękuję za wszystkie pouczenia i napominania. Przyjmuję je z pokorą.

Odpowiedz do tematu