Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pamięci "Austro-Węgrów"
Autor Wiadomość
Prochazka
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2007-11-02, 08:50   Pamięci "Austro-Węgrów"

"Austro-Węgrami" nazywam ludzi urodzonych w monarchii Austro-węgierskiej. Niewielu już ich na świecie bo najmłodsi, urodzeni w 1918, mają obecnie 89 lat.Dzień zaduszny sprzyja wspomnieniom więc przypomnę niektórych z tych co odeszli niedawno(w 2007 roku):

Krystyna Feldman - ur. 1.03.1916 we Lwowie
ks. Zdzisław Peszkowski - ur. 23.08.1918 w Sanoku
biskup Ignacy Ludwik Jeż - ur. 31.07.1914 w Radomyślu Wielkim
Dragutin Tadijanović(chorwacki poeta) - ur. 4.11.1905 w Rastušju(obecnie Chorwacja)

Kurt Waldheim prawie się załapał. Urodził się 21.12.1918 r. w St. Andrä-Wördern(Dolna Austria) a więc już po upadku monarchii. Ale przynajmniej został poczęty w Austro-Węgrzech.

Cześć ich pamięci!

P.S. Jeśli idzie o zaduszkowe wspominki to na dniach będziemy mieć 89 rocznicę upadku monarchii - 11 listopada 1918 kiedy to cesarz Karol zrzekł się kierowania państwem(choć nigdy nie abdykował).

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2007-11-05, 08:31   

Paru innych "Austro-Węgrów" jak ich nazywasz, zmarłych w 2007 roku:

Adam Kozłowiecki, arcybiskup Lusaki - ur. 1 kwietnia 1911 w Hucie Komorowskiej
Werner von Trapp, syn Georga von Trappa - ur. 21 grudnia 1915 w Zell am See(obecnie Austria)
Theodor Kollek, b. burmistrz Jerozolimy - ur. 27 maja 1911 w Nagyvázsony(obecnie Węgry)
Ivan Supek, chorwacki fizyk, filozof i pisarz - ur. 8 kwietnia 1915 w Zagrzebiu
Srđan Mrkušić, były jugosławiański piłkarz(bramkarz) ur. 26 maja 1915 w Sinj(obecnie Chorwacja)

Prochazka
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2007-11-05, 11:12   

Tylu jeszcze znalazłeś? Dobry jesteś.
Ja znalazłem jeszcze jednego.

Ivan Jaklič zmarł 24 stycznia 2007 w wieku 108 lat. Dokładnej daty urodzenia nie znam. Urodzony w Lublanie(Słowenia). Weteran I wojny światowej.

Prochazka
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2007-12-19, 08:54   

Kolejny Austro-Węgier który zmarł. I to nie byle kto.

Jaroslav Skála ur. 25 maja 1916 w Pilznie (Plzeň) zm. 26 listopada 2007 - czeski psychiatra i działacz antyalkoholowy. Przypisuje mu się stworzenie pierwszej izby wytrzeźwień na świecie w 1951 r. Po czesku to się nazywa Protialkoholní záchytná stanice albo pospolicie Záchytka.
No proszę, nie wiedziałem. Cześć i chwała panu Skále. Dodam tylko, że nigdy jeszcze nie byłem zmuszony skorzystać z usług jego wynalazku i mam nadzieję że nigdy nie będę.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2007-12-19, 13:05   

Też nigdy jeszcze nie korzystałem z dzieła p. Skáli. I pomyśleć że twórca czegoś tak istotnego i użytecznego(dla sporej części społeczeństwa) jest zupełnie zapoznany. To rażąca niesprawiedliwość.

Jaroslavie Skálo, spoczywaj w spokoju.

Prochazka
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2007-12-19, 13:17   

Allonsanfan napisał/a:
I pomyśleć że twórca czegoś tak istotnego i użytecznego(dla sporej części społeczeństwa) jest zupełnie zapoznany. To rażąca niesprawiedliwość.

Nic dodać, nic ująć.

*a*s*i*a*
XX. Rekrut

Wysłany: 2009-07-12, 09:58   

Epifaniusz Drowniak (Nikifor Krynicki) - ur. 21 maja 1895 w Krynicy

max
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2009-07-12, 15:05   

Prochazka napisał/a:
Przypisuje mu się stworzenie pierwszej izby wytrzeźwień na świecie w 1951 r. Po czesku to się nazywa Protialkoholní záchytná stanice albo pospolicie Záchytka.

Jedne z droższych hoteli bez luksusu
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-20, 10:39   

Szanowni Panowie
Pragnę przypomnieć, że jutro jest 93 rocznica śmierci Cesarza Austrii, Apostolskiego Króla Węgier ect, ect. Franciszka Józefa I
z poważaniem

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2009-11-20, 20:24   

O, to ważna rocznica - dzięki za przypomnienie.
Tylko jak uczcić Najjaśniejszego Pana, i to w Warszawie?
pozdrowienia

Hagedorn
X. Oficjalista/Oberleutnant
Najjaśniejszego Pana

Wysłany: 2009-11-20, 20:41   

OEFFAG napisał/a:
Tylko jak uczcić Najjaśniejszego Pana, i to w Warszawie?

myślę, że kufel piwa wychylony za pamięć FJ1 w CK Oberży to będzie akurat to...

CK Tiger
II. Wicepremier/Generaloberst
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2009-11-20, 21:13   

A w Krakowie? Panowie! CK Browar? :D
Ja, Radetzky nach, ja mit HURRAH!

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-20, 21:47   

Jutro w c.k.oberży, o której????

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-20, 22:33   

no tak, znów zero, sorki, NULL odzewu... :cry: :cry: :cry:

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-20, 23:46   

Szanowni Panowie
Spotkanie z dnia na dzień to trochę niewykonalne, ale w dniu 02.12. jest 161 rocznica objęcia przez Franciszka Józefa I władzy cesarskiej, może w tym dniu spotkamy się ?
Jutrzejszą uroczystość myślę, że możemy utrzci inaczej, ale nie wiem jeszcze jak.
Proponuję, żebyśmy zrobili listę rocznic, każdy niech podaj jakie rocznice powinniśmy obchodzić.
Zobowiązuje się je spisać i przedstawić, jeśli oczywiście Panowie chcą.
Zastanówmy się również jak te rocznice obchodzić.
Można o nich tylko przypominać, można np. w rocznice śmierci dawać czarno biały ekran, pokazywać postret postaci.
W inne rocznice krótki rys co to za rocznica najlepiej ze zdjęciem lub obrazem.
To tylko takie wstępne nie do końca uporządkowane pomysły.
z poważaniem

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-21, 00:48   

Szanowni Panowie
Ja proponuje obchodzić rocznice
- objęcia władzy przez Franciszka Józefa I
- ślubi Franciszka Józefa z Księżniczką Elżbietą
- koronacji Franciszka Józefa na Króla Węgier
- śmierci Cesarzowej Eliety
- śmierci Cesarza Franciszka I, a za razem objęcia władzy przez Karola I
- koronacji Cesarza Karola I na Króla Węgier
- daty urodzin Cesarza Otto
jeżeli jakieś święta wojskowe
- bitwa morska pod Lisą
- bitwa pod Kraśnikiem ?
- bitwa pod Gorlicami ?
to tylko propozycje
z poważaniem

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2009-11-21, 01:09   

Dzięki Hagedorn za propozycję - to faktycznie będzie najwłaściwsza forma uczczenia
pamieci FJ1.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 10:20   

No tak, czyli ewentualnie 2 grudnia w CK Oberży ?
Odczyścić fraki, Panowie, przypięć ordery i do Oberży!
2 grudnia to środa, więc nie trzeba będzie raczej robić rezerwacji, ale około 19 tam juz zazwyczaj są tłumy...
No i kto wygłosi słowo ku czci ??? Bez tego nie idzie... :mrgreen:

pablo
V. Radca nadworny/Generalmajor
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2009-11-21, 13:11   

Trzaska napisał/a:
Szanowni Panowie
Ja proponuje obchodzić rocznice
- objęcia władzy przez Franciszka Józefa I
- ślubi Franciszka Józefa z Księżniczką Elżbietą
- koronacji Franciszka Józefa na Króla Węgier
- śmierci Cesarzowej Eliety
- śmierci Cesarza Franciszka I, a za razem objęcia władzy przez Karola I
- koronacji Cesarza Karola I na Króla Węgier
- daty urodzin Cesarza Otto
jeżeli jakieś święta wojskowe
- bitwa morska pod Lisą
- bitwa pod Kraśnikiem ?
- bitwa pod Gorlicami ?
to tylko propozycje
z poważaniem

Może zamiast mnożyć i "czcić" mniej lub bardziej sensowne rocznice zrobić coś w rodzaju banera na forum (lub jakiegoś innego rozwiązania - nie jestem zbyt mocny w te klocki), który przypominałby że X lat temu była taka a taka bitwa, taki a taki cesarz wstąpił na tron, itd... Coś w stylu telewizyjnego "Urodziny obchodzą dziś..."

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-21, 13:35   

Szanowni Panowie
Jest to tylko propozycja.
W Monarchii obchodzna była rocznica urodzin, objęcia władzy (nawt były nadawane odznaczenia) i śmierci monarchy
Poza tym nikt Panu nie zmusza do obchodzenia tych rocznic.
Sam baner jest ciekawym pomysłem, tylko trzeba wszystkie daty rocznic pozbierać, dlatego prosiłem o pomoc na forum
A ws prawie CK oberży słowo "wstępne" powinien wygłosić, zgodnie ze prawem zwycajowym, nastarszy rangą (ilością postów)
Tylko o której ?
z poważaniem

pablo
V. Radca nadworny/Generalmajor
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2009-11-21, 13:39   

Trzaska napisał/a:
Poza tym nikt Panu nie zmusza do obchodzenia tych rocznic.

"Pana" (i naprawdę nie wiem po co ta oficjalna forma). Poza tym racja, nikt mnie nie zmusza - ale własne zdanie mogę mieć. No i propozycję (z poprzedniego posta) również...

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2009-11-21, 14:25   

Szanowni Panowie !!!!
Jestem nowy,ale w K.u.K Monarchii ,,siedze,, od kilkudziesięciu lat .Zapraszam do Łańcuta
Tak blisko jest z Krakowa i z Przemyśla .Łańcut to taki ,, środek drogi,, między Lwowem
a Krakowem.Wszyscy członkowie mojej rodziny byli i są ścisle zwiazani z Monarchią.
Mam w swoim rodzinnym domu /sposób na egzystencje/ mały hotelik i restauracje,nazwałem ,,Szwadron,, reszte dowiecie się gdy mnie odwiedzicie .
W zeszłym roku próbowałem Was zinteresować postacia Alfreda Józefa hr Potockiego,mam przygotowany scenariusz imprezy łącznie ze zwiedzaniem wspaniałej biblioteki Zamkowej
Koszar 11 Pułku Dragonów,Maneżu/jedynego w swoim rodzaju w Galicji,Muzeum w Fabryce Wódek - mojej kolekcji fotografii oraz innych ciekawych miejsc i tematów-Może spotkanie
forumowiczów zorganizujemy u mnie ????? dam specjalne zniżki w hoteliku i w restauracji
można mieć swoje piwo i swoją prywatną propinacje!!!!
proszę o jakiś początek rozmowy
serdecznie pozdrawiam
Paweł Fangor

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2009-11-21, 16:06   

Propozycja kusząca, ale Mekka jest tylko jedna... i Sanok też jeden, a poza tym jedna świecka tradycja już się nam zrodziła... :mrgreen: . Pozdrawiam.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 21:07   

No cóż, gdyby to było 4 lata wcześniej, byłyby Łańcuckie Spotkania Miłośników Monarchii A-W... A tak - już jest Sanok...
W Sanoku też są zniżki w pensjonacie, tańsze piwo itd...
Może Koledzy z bliskich odległości zainteresują się tematem...
Ale Twój post świadczy o tym, że nie są Ci obce klimaty A-W no i że jednak jakieś zainteresowanie tematem jest...

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-21, 22:14   

Szanowni Panowie
Wydaje mi się, że jednym z celów tego Forum jest kultywowanie tradycji Monarchhi.
W tamtych czasach nie przechodziło się często na tzw "ty" tylko stosowało się oficjalne formy.
z poważaniem

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2009-11-21, 22:23   

Tak ma Pan rację, ale tylko częściowo, większość z Nas kultywuje tradycje C. K. Armee. W niej zaś inne panowały zasady. Pozdrawiam.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-21, 23:33   

Trzaska napisał/a:
Szanowni Panowie
Wydaje mi się, że jednym z celów tego Forum jest kultywowanie tradycji Monarchhi.
W tamtych czasach nie przechodziło się często na tzw "ty" tylko stosowało się oficjalne formy.
z poważaniem

no cóż, Koledzy, czasem ręce opadają... Chodzi o te tradycje... Nie wiem, czy pamiętacie, jak po postach, dotyczących picia zdrowia Najjaśniejszego Pana zalogował się jednorazowy uczestnik tylko po to, zeby triumfującym tonem oznajmić, że co poniektórzy z nas powinni się leczyć na głowy... Oczywiście nie mam na myśli Pana Trzaski ( z niska rangą Kupca... i dlaczego bez "Pan" przed nickiem), tylko to, że wszelakie przegięcia są dziwne... A poza tym, Panie Trzaska, jest taka zdrowa zasada, że wszedłszy między wrony, trzeba krakać jak i one... Czego ja już wymagać od Pana nie będę, ponieważ moja z Panem korespondencja na privie była podobna, jak tu na Forum i z takim samym rezultatem.
Bez niskich ukłonów
Art

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-11-22, 00:17   

Szanowni Panowie
Mam nadzieję, że z powodu zachowywania przeze mnie zwrotów Pan nie zostanę usunięty z forum.
Panie Art czy została już ustalona godzina spotkania 02.12. ?
z poważaniem

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2009-11-22, 16:58   

Trzaska napisał/a:
Szanowni Panowie
z poważaniem

No dobrze, jesteśmy tu w "ambasadzie Austro-Węgier", ale jesteśmy kolegami i nie ważne czy ktoś ma doktorat, czy zawodówkę, zwracamy się z szacunkiem do siebie, ale nie panujemy, bo się trochę znamy [mój znajomy obruszał się na "pan" i mawial "panowie to byli przed wojną"]. Podejrzewam, że wtedy mówiłoby się w kręgach podobnych do naszego "Panie Kolego"... a "z poważaniem", to chyba raczej w pismach urzędowych...

Jeśli Pan Kolega chce takiego nobliwego stytu, to fajnie, ale bez przesady.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-22, 18:15   

Ursusie! a może przenieś posty dotyczące spotkania do założonego przeze mnie tematu "Warszawskie spotkanie..." ???
No i może tak se popiszę:
dysputa przy piwie - ależ Szanowny Pan Radca raczy wytrzeć nos z piany...
Czy może Szanowny Pan Radca udaje się w kierunku pomieszczeń z pisuarem? Jak moczyk, Szanowny Panie Radco? Strumień zwarty, czy troszkę juz szanowna prostata raczy dokuczać ???
Żywcem z Krakówka... hehehehe... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A jeszcze a propos "panów" Rosjanie mawiali (i pewnie nadal to robią) - "u was wsio pany, tufiel' toże pan..." (tufiel' - pantofel, gwoli wyjaśnienia gry słów).

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-12-01, 09:03   

Szanowni Panowie
Uprzejmie przypominam, że jutro będzie 161 rocznica objęcia władzy przez Cesarza Franciszka Józefa I.
pozdrawiam

Franz Josef II
dawniej cysorz

Wysłany: 2009-12-01, 11:55   

A co do "Austro-Węgrów"...

Jest jeszcze słynny "Człowiek, który sprzedał Wieżę Eiffel'a. Dwa razy", czyli Viktor Lustig. Wprawdzie "karierę" zaczął już po upadku Austro-Węgier, ale urodził się w 1890 r. w Czechach.

I w związku z tym mam też pewną sprawę...

Im wcześniej, tym więcej można było robić przekrętów, zwłaszcza w okresie od końcówki wieku XIX do II Wojny Światowej, a i jeszcze później też. W Polsce znany jest legendarny Szpicbródka, niektórzy też kojarzą Rzeszowianina, Czesława Śliwę - notabene podającego się za konsula Republiki Austrii, Jacka ben Silbersteina, mówi o tym film "Konsul", warto też oglądnąć Polskie Kroniki Filmowe, jest też puszczany ostatnio serial "Parada oszustów".

Wobec tego (a także np. sprawy Viktora Lustiga) chciałbym poruszyć temat, który do tej pory nie był chyba specjalnie popularny - temat oszustów, kanciarzy i kasiarzy w Austro-Węgrzech. I nie chodzi mi o jakieś tam pojedyncze wyskoki amatorów, ale naprawdę porządnie zrobione akcje. Domyślam się, że temat nie jest chwalebny, ale trzeba przyznać, że oszustwa w tamtych czasach to jednak ciekawe historie - a sami oszuści to często wybitnie kulturalne osoby, ujmujące i niezmiernie miłe ;-) .

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2012-08-07, 07:10   

Erwin Axer(1917-2012).

Ciekawe ilu jeszcze Austro-Węgrów jest na świecie. Najmłodsi(urodzeni w 1918 roku) mają 94 lata ...

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2013-01-03, 12:39   

Józef Tokarczuk, arcybiskup(urodzony 1 lutego 1918, zmarł 29 grudnia 2012).

Urodził się jeszcze w ck monarchii, w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Nigdy nie darzyłem tego jegomościa sympatią(mało kogo z tej branży darzę) ale niewątpliwie to Austro-Węgier. Mało ich już na świecie ... Obecnie trzeba mieć przynajmniej 95 lat( i oczywiście urodzić się w odpowiednim miejscu).

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2013-01-03, 20:28   

Panowie ! Jak można porównywać osobistości z bandytami kasiarzami etc. Można kogoś nie znosić , ja to zrozumię ,ale wypisywać tego typu brednie ? moim skromnym zdaniem
takie kojarzenie osób jest niedopuszczalne i godzi w moje uczucia. Arcybiskup Tokarczuk
wielki patriota, walczący z otwarcie z komuną, w tamtych czasach postawa bezprecedensowa, scripter słynnego europejskiego listu do Ojca Św Pawła VI w sprawie beatyfikacji ostatniego cesarza AW Karola I !!!!!! Jak tak można ? Wg pana BRANŻOWIENIE odnosi się również do osób duchownych ? przecież to zwykła z pana strony przekora lub moda na krytykę szczególnie relatywizującą !!!! Mam nadzieję ,że pisząc te słowa nie myślał Pan w kategoriach bandytów i morderców z wydziału IV MSW.
Dzięki takim ludziom jak Arcybiskup Tokarczuk możemy swobodnie pisać ,zrzeszać się , po prostu życ jak normalne europejskie społeczeństwo !!!
załączam pozdrowienia i nie gorszego Nowego 2013 ROKU w którym obchodzić będziemy dużo ciekawych AW rocznic.

Franz Josef II
dawniej cysorz

Wysłany: 2013-01-03, 20:52   

Ja o Lustigu napisałem ponad 3 lata temu zanim Allonsafan wspomniał o abp. Tokarczuku. Błąd tylko taki, że to był Ignacy, nie Józef :-) .

Tutaj chodzi tylko o upamiętnienie osób, które urodziły się w Austro-Węgrzech i jakoś - choćby minimalnie - zapisały się w dziejach. Nie widzę żadnej profanacji we wspomnieniu jednego i drugiego... Tokarczuka mogę cenić za jego działalność przed 89 (bo jednak już w III RP nie mógłbym popierać jego poglądów, na ile je znam), a Lustiga - bo jednak cenię oszustów "z zawodu".

Jeżeli ktoś ma z tym problem, to polecam poczytać epilog do I tomu powieści Jarosława Haszka, on cudownie to tłumaczy. И мирна Босна ;-) .

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2013-01-08, 08:41   

Jeszcze jeden Austro-Węgier zmarł stosunkowo niedawno.

Herbert Lom (właściwie Herbert Karel Angelo Kuchacevič) (ur. 11 września 1917r.,Praga, zmarł 27 września 2012 r. w Londynie) - aktor.

Najbardziej znany z roli inspektora Charlesa Dreyfussa w cyklu "Różowa Pantera".

krakał
Książę

Wysłany: 2013-12-06, 17:42   

Odnowię watek.

Austro-Wegrów mamy coraz mniej, więc choć nie była to znana postać, to...

Właśnie wróciłem z pogrzebu syna brata mojej babki. Urodził się w grudniu roku 1916, nie wiem czy w Krakowie, ale na pewno na terenie monarchii (być może w Czechach, na skutek ewakuacji) zaledwie niespełna miesiąc po śmierci FJI. Nie podaję nazwiska, nic to do sprawy nie przyda... Miał 97 lat.

robertlesiczka1
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel
Egon Freiherr von Waldstätten

Wysłany: 2013-12-06, 21:21   

Współczuję..... :cry:
z Bożej łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii, król Jerozolimy etc, etc...

jolaniebieska
XX. Rekrut
jolaniebieska

Wysłany: 2013-12-21, 13:35   

Dożył pięknego wieku, nie każdemu z nas się to uda :cry:

Odpowiedz do tematu