Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
20 pułk piechoty Nowy Sącz
Autor Wiadomość
porucznik
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Wysłany: 2008-01-17, 19:11   20 pułk piechoty Nowy Sącz

Poszukuję danych o 20 pułku piechoty z Nowego Sącza. Udziału wojsk na froncie bałkańskim, manerwy w Bośni, 28 czerwca pobyt wojsk w Sarajewie, walki nad Driną, powrót z frontu do Pragi.
Proszę o wszelkie informacje które pomogą mi zebrac bliższe dane o udziale mojego dziadka w I wojnie światowej.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-17, 20:27   

Wielu z nas poszukuje podobnych danych. Zazwyczaj zaczynaliśmy od tego, że przedstawialiśmy te informacje, którymi juz dysponujemy. Łatwiej wtedy zacząć. Poza tym namawiam - zajrzyj na stronę, na której rejestrują się osoby, których przodkowie służyli w K.u.K.Armee... Adres strony : www.fahnen.republika.pl
Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach!

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2008-01-17, 22:23   

O zaiste, sławetne czyny popełnił ów pułk,którego to żołnierzem miał być pański dziadek.Czeka na Pana wielka niespodzianka,już może się Pan szczycić swoim przodkiem... ...ale puki co,zapraszamy na http://www.fahnen.republika.pl/ w celu podzielenia się swoimi informacjami,abyśmy z przeszłości wycisnęli co tylko się da!Mile widziana fotografia przodka z czasów służby w C.K.Armi.Pozdrawiam-uniżenie.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-17, 22:35   

Dla zachęty skromny cytacik z biblii Nowakowskiego:
20 Galicyjski PP (20 IR) "Księcia Pruskiego Henryka", powstał 1681r, szef honorowy książę Prus Henryk od 1889r., święto pułkowe 27 czerwca WYSOKOW 1866, wyłogi makowoczerwone, guziki białe, okręg korpusu I Nowy Sącz, dyslokacja S, I, II Kraków III Nowy Sącz IV Bjelina. Przydział operacyjny I XV Korpus 12 48 Dyw. 24 11 G Bryg.
No i inne : "CWANCYGIERY", "DWUDZIESTAKI"
A przede wszystkim 86% Polacy.

porucznik

Wysłany: 2008-01-17, 23:37   

Dziekuję bardzo za podpowiedź. Dziadek Franciszek BRONIEK pochodził ze wsi Jastrzębia koło Cięzkowic pow. tarnów. Służył w 20 pp w Nowym Sączu. Brał udział w manewrach w 1914 roku wojsk austro-węgierskich w Bośni a 28 czerwca był w Sarajewie. Po wypowiedzeniu wojny Serbii 28 lipca został skierowany na front. Brał udział w walkach nad Driną. Następnie brał udział w walkach w Bośni i Hercegowinie. Najczęściej w okopach przez kolejne lata Po wojnie trafił do Pragi i tam leczył się z malarii w lazarecie. Był tam kilka miesięcy. Wrócił w stopniu sierżanta z licznymi odznaczeniami i medalami do których były przypięte metalowe trójkątne znaczki z cyframi np. 5 co miało oznaczac 5 marek po wojnie zasiłku. Brak jest fotografii. Była książeczka wojskowa ale zaginęła. Dopiero teraz rozpocząłem poszukiwania jakichkolwiek informacji. Wszystkie podpowiedzi będą dla mnie cenne. Pozdrawiam
wszystkich forumowiczów Wiesław Złotek wzlotek@yahoo.pl

F Machalica
III. Minister/General der Infanterie
Leutnant i.d.R.

Wysłany: 2008-01-18, 07:39   

porucznik napisał/a:
metalowe trójkątne znaczki z cyframi np. 5 co miało oznaczac 5 marek po wojnie zasiłku

Marka (M) byla waluta niemiecka, natomiast w AW se placilo koronami (K). Interesuja mnie te metalowe blaszki, z niczym takim sie nie spotkalem ani na fotografiach, ani w rzeczywistosci. Cos w rodzaju renty bylo do wojny placono tylko za Goldene i Silberne Tapferkeitsmedaille 1. Klase, ale przy ponownym udzieleniu sie zasilek? nie dzwigal.
I jeszcze - czy sierzant to feldwebel?

porucznik

Wysłany: 2008-01-18, 08:50   20 pułk piechoty Nowy Sącz

Przekazując informację bazuję na wiedzy syna Franciszka - Jana. Mam za mało wiedzy aby ocenić czy te blaszki ,jak zostało nazwane, były dodatkowym elementem wyróżnienia dziadka za udział w kampaniach. Otrzymał liczne odznaczenia /medale/ do których przyczepione były te blaszki z cyframi. Jeden z medali otrzymał za "odstrzelenie" serbskiego oficera. Pojęcie MARKA może być odpowiednikiem ZNACZKA, EMBLEMATU czy tp.
Pozdrawiam Wiesław

Zulu von Auffen
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2008-01-18, 09:35   

F Machalica napisał/a:

I jeszcze - czy sierzant to feldwebel?

Tak, austro-niemiecki Feldwebel to polski sierżant.

Z marką się zgadza - czzasem mówi się u nas tak na znaczek, znak.
Niekoniecznie o walucie. Inna sprawa, ze do reformy Grabskiego w Polsce państwowym środkiem płatniczym były marki.

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2008-01-18, 10:35   

Panowie-zdaje mi się że owe "marki' z numerami to mogą być kapeny.Jeśli zaś chodzi o rentę za odznaczenia to pewnie mowa o medalach za dzielność.Przez prawie dziewięcdziesiąt lat informacje różnie się" deformują".Panie Wiesławie proszę szukać fotografii po rodzinie,ona znacznie ułatwi poszukiwania.Pozdrawiam-uniżenie.

F Machalica
Leutnant i.d.R.

Wysłany: 2008-01-18, 16:13   

Zulu von Auffen napisał/a:
Inna sprawa, ze do reformy Grabskiego w Polsce państwowym środkiem płatniczym były marki.

Tak, ale te odznaczenia dotyczyly AW- nie Polski ( i zasilek? tez, po wojnie juz nie odnowiono jego zaplate). Mogly by to byc kappeny, ale z numerem jest znany , co wiem, tylko z czworka. I co te przymocowania do odznaczen?

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-18, 19:51   

Zaraz, zaraz... Z tego, co widziałem w katalogach, to chyba na rzadko którym kappenie nie ma numeru, jak nie arabskiego, to rzymskiego... No tak, ale odbiegamy od tematu, czy nie? W pierwszej chwili myslałem o odznaczeniu za lata służby, ale blaszki przyczepione do wstążeczek... Prawdopodobnie, jak napisał omnibus, informacja uległa deformacji... :lol:

F Machalica
Leutnant i.d.R.

Wysłany: 2008-01-18, 20:51   

porucznik napisał/a:
i medalami do których były przypięte metalowe trójkątne znaczki z cyframi np. 5 co miało oznaczac 5 marek po wojnie zasiłku

Jak rozumies napisanemu?
U medala za dzielnosc blaszka metalowa na wstazce oznaczala powtorne udzielenie, ale nie byl trojkatna, byl to tylko pasek na trojkatnej wstezce. Numer byl naprz. na medalu " za lata sluzbowe( na medalu , nie na wstazce). Istnieja te medale w rzeczywistosci, albo zostala tylko " opowiesc " ? Na wstazce mogly byc tez metalowe miecze albo metalowa litera K.
Ostatnio zmieniony przez F Machalica 2008-01-18, 21:04, w całości zmieniany 1 raz  

jerry
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2008-01-18, 21:03   

Zobacz http://www.nsi.pl/almanac...icyjskim_pp.htm

F Machalica
Leutnant i.d.R.

Wysłany: 2008-01-18, 21:11   

Biedna Austria, kto przeciw niej nie spiskowal?

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-18, 21:40   

F Machalica napisał/a:

U medala za dzielnosc blaszka metalowa na wstazce oznaczala powtorne udzielenie, ale nie byl trojkatna, byl to tylko pasek na trojkatnej wstezce. Numer byl naprz. na medalu " za lata sluzbowe( na medalu , nie na wstazce). Istnieja te medale w rzeczywistosci, albo zostala tylko " opowiesc " ? Na wstazce mogly byc tez metalowe miecze albo metalowa litera K.

Tak jak na polskim Virtuti Militari (jeszcze gwiazdki za rany),Krzyżu Walecznych, francuskich odznaczeniach za waleczność itd - u nas nazywano to "okuciem"... Ale tak naprawdę to nigdy nic z cyframi nie widziałem, a odznaczeń w swoim życiu przewaliłem sporo...

porucznik

Wysłany: 2008-01-19, 11:57   Kappeny

Wiem dzięki Forum i jego uczestników coraz więcej na temat kappenów.
Byłem na stronie www.sammlerecke.at gdzie prezentowane są ich niezliczone ilości. Nie trafiłem jednak na te które mogłyby odpowiadac opisowi jaki posiadam.
Dziekuję za informacje
Pozdrawiam
Wiesław

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-19, 16:33   

A czy posiadasz jakiś konkretny opis kappenów poza tym, że na nich były cyfry ?

porucznik

Wysłany: 2008-01-20, 14:31   

Będę miał dokładniejszy opis. Wymaga to czasu i kontaktu z innymi członkami rodziny.
Informację przekażę po jej nadejściu.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-20, 14:43   

Będziemy cierpliwie czekać! A swoją drogą - ponownie namawiam na Fahnen...

Stonewall
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2008-05-28, 17:49   

Drodzy Forumowicze!
Wszystkie osoby zainteresowane losami 20 galicyjskiego pułku piechoty w wojnie roku 1866 zapraszam do lektury mojego dzisiejszego tekstu:
http://www.historycy.org/...75&#entry409713

porucznik

Wysłany: 2011-03-16, 16:06   

APEL
Kieruję propozycję do tych wszystkich których przodkowie służyli i walczyli w 20 IR . Przekazujmy sobie posiadane przez nas dane dotyczące udziału pułku w I wojnie światowej /wykazy osobowe, mapy, szkice, zdjęcia , opisy bitew i potyczek itp. / Stwórzmy bazę danych która będzie podstawą do powstania opracowania monografii w formie książkowej, strony internetowej. Kultywujmy tradycje "Zwanzygierów z Matką Boską".

Stonewall
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2011-03-22, 14:07   

Drodzy Forumowicze!
Każda książka lub strona internetowa o 20 galicyjskim pułku piechoty w Wielkiej Wojnie nie może się obyć bez wstępu poświęconego wcześniejszym losom jednostki. Do napisania takiego wstępu niezbędna jest poniższa książka:
http://www.archive.org/de...deskk02treugoog

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2011-03-22, 14:57   

W "jagiellonce" jest chyba wersja po polsku, pamiętam że kiedyś wertowałem katalogi i widziałem. Wiem na pewno że "trzynastaków" są obie wersje, niemiecka i polska. No chyba że zginęły. :twisted:

Stonewall
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2011-03-31, 17:31   

Szanowny Przedmówco!
Czy autorem wspomnianej przez Ciebie monografii 20 galicyjskiego pułku piechoty jest Julian Słoninka? Kto napisał ową polskojęzyczną książkę o Trzynastakach? W którym katalogu namierzyłeś te opracowania? Znasz inne prace o regimentach galicyjskich, znajdujące się w Jagiellonce? Oczywiście poza dziełem Pizzighellego o ułanach z pułku nr 13.

Apeluję do wszystkich, którzy posiadają w swoich zbiorach prywatnych książki o oddziałach z Galicji przed I wojną światową lub mają jakikolwiek inny dostęp do nich, aby mnie o tym informowali. Zainteresowany jestem również monografiami regimentów rekrutowanych w pozostałych prowincjach naddunajskiej monarchii (język dowolny).

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2011-04-01, 12:14   

Witaj.
Podaję linki: http://www.bj.uj.edu.pl/P...2475&offset=359

http://www.bj.uj.edu.pl/P...1560&offset=132

http://www.bj.uj.edu.pl/P...63&offset=94#94

, to przepastna biblioteka jest 8) .

Stonewall
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2011-04-01, 13:49   

Omnibusie!
Dziękuję za namiary.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-01, 19:15   

Gdyby ktoś był zainteresowany skanem, mam dokument z 20 IR - wyciąg stanu służby (od podoficera do oficera) wojaka z tego pułku...
Oryginał obiecany pewnej formacji zbrojnej... :lol:

porucznik

Wysłany: 2011-04-03, 08:31   

Art !
Będę wdzięczny za przesłanie mi tego dokumentu. O ile pamiętam ty interesujesz się kolejnictwem, mam coś ciekawego dla Ciebie. Mój meil wzlotek@yahoo.pl

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-03, 09:26   

Cóż, tylko kolejnictwo wojskowe - Eisenbahn-und-Telegraphenregiment z Korneuburga, bo w nim służył dziadek. A tak - obyczaj wojskowy, tylko piechota i jeszcze kilka tematów...
Póki co mam 2 rzeczy - ten dokument i tzw. Reklamemarke z 20 IR (jeszcze nie doszło,świeży zakup). Skan mogę wysłać, oryginał wręczę w stosownym czasie GRH, która wcieli się w ten pułk.

hayabusa
XVI. Kupiec/Zugsführer
Sieg oder Tod im Alpenrot

Wysłany: 2011-04-03, 09:40   

Ja również poproszę.

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-03, 12:40   

Poszło na Wasze adresy. Rozdzielczość 200 dpi, ale do odczytania wystarczy, powiększać mozna. Sorki, ale jedna strona wyszła mi ciut krzywo, a już nie chciało mi się powtarzać...
Miłej lektury...

krzaja
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2011-04-03, 13:59   

Art, ja też proszę !

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-03, 14:15   

Ok, podaj na priv adres mailowy, to mały plik, przejdzie wszędzie.

Brunner
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
przy Tobie, Najjaśniejszy Panie!

Wysłany: 2014-02-08, 17:27   

http://krakow.gazeta.pl/k...ancygiery_.html

(nie wiem co tam robi fotka z Grębałowa?)

pako
pako

Wysłany: 2016-11-15, 19:58   Re: 20 pułk piechoty Nowy Sącz

porucznik napisał/a:
Poszukuję danych o 20 pułku piechoty z Nowego Sącza. Udziału wojsk na froncie bałkańskim, manerwy w Bośni, 28 czerwca pobyt wojsk w Sarajewie, walki nad Driną, powrót z frontu do Pragi.
Proszę o wszelkie informacje które pomogą mi zebrac bliższe dane o udziale mojego dziadka w I wojnie światowej.

Szczgólnie ineresują mnie walki na froncie bałkańskim do października 1914 roku. Może ktoś zna jakieś linki.

Pozdr

pako
pako

Wysłany: 2016-12-13, 12:11   

Pułki wchodzące w skład cesarsko-królewskiej (ck) 12. Dywizji Piechoty ze sztabem w Krakowie (stąd krakowskiej) potocznie zwanej Krakusami lub Dywizją Śląsko-Galicyjską. Skład narodowościowy tej jednostki wskazywał na jej wybitnie polski charakter - ponad 60% żołnierzy stanowili Polacy, resztę Czesi (z 3. pułku piechoty) i Niemcy.

20. pułk piechoty ks. Pruskiego Henryka

Ze sztabem w Krakowie i Nowym Sączu (stąd nowosądecki) potocznie nazywany też pułkiem Dwudziestaków lub Cwancygierów z Matką Boską Ludźmierską, ponieważ często był kojarzony z drobną monetą austriacką wartości 20 grajcarów potocznie nazywaną zwanzieger oraz z wizerunkiem Matki Bożej z Ludźmierza na Podhalu, który znajdował na sztandarze pułku. Przez austriackie władze wojskowe nazywany die Góralen i rzucany zawsze na najtrudniejsze odcinki frontu. Jak pisał po latach ppłk. Stanisław Plappert: (...) żołnierz cierpliwy i wytrzymały, niezwykle odważny, byle miał fajkę w zębach, bardzo oddany w rękach ludzi, którym ufał (J.Giza, Organizacja "Wolność" w 20 galicyjskim pułku piechoty, Almanach Sądecki). Rekrutował swych żołnierzy m.in. z powiatów: Gorlice, Grybów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Limanowa. W ponad 80% złożony był z Polaków. Bataliony tego pułku stacjonowały nie tylko w Nowym Sączu - III, ale również w Krakowie I i II oraz w bośniackiej Bielinie - IV (w batalionie tym walczył Stanisław Kordyl ur. 1885 w Gliniku Mariampolskim). Wyłogi makowo-czerwone, guziki białe. W czasie wojny dowódcą pułku był płk Hoffman;

56. pułk Ze sztabem w Wadowicach (stąd wadowicki) zdrobniale nazywany pułkiem Jacków. Rekrutował swych żołnierzy m.in. z powiatów: Wadowice, Żywiec, Oświęcim;

57. pułk piechoty

Ze sztabem w Tarnowie (stąd tarnowski) potocznie nazywany też pułkiem Ziemi Tarnowskiej lub mokrymi Bykami. Rekrutował swych żołnierzy m.in. z powiatów: Tarnów, Pilzno, Dąbrowa Tarnowska;

100. pułk piechoty

Ze sztabem w Cieszynie (stąd cieszyński). Rekrutował swych żołnierzy ze Śląska Cieszyńskiego.

Pojedyncze bataliony wyżej wymienionych pułków wchodziły również w skład 48. Dywizji Piechoty stacjonującej w Bośni i Hercegowinie, a dokładnie tworzyły jej Brygadę Górską.
Ale którą, bo były 3 Brygady Górskie ?

48 Dywizja Piechoty składała się z 3 Brygad:

X Brygady Górskiej

XI Brygady Górskiej, a ta składała się z IV Baonu, IR Nr. 20 Komp. 13, 14, 15, 16
Z jakich innych batalionów się składała ?

XII Brygady Górskiej.

Czy ktoś ze znawców tematu zechciałby się podzielić swoją wiedzą z totalny laikiem?
Korzystałem z: http://gmgorlice1915.cba.pl/20pulk.php

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2016-12-13, 12:18   

pako napisał/a:

XI Brygady Górskiej, a ta składała się z IV Baonu, IR Nr. 20 Komp. 13, 14, 15, 16
Z jakich innych batalionów się składała ?

I/10, IV/20, I/21, II/60, IV/77, III/bh.3, GrJgKomp.1, 2. Schwd. HR.9 1.,2. KnBt. GAR.10

przekleiłem z :
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/serbia.htm

Stonewall
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2016-12-27, 11:42   

Drodzy Forumowicze!
Jeśli kogoś interesuje 20 galicyjski pułk piechoty w wojnie roku 1866, to zwracam uwagę na moją nową książkę, która ukaże się już wkrótce. Jej tytuł to „Od Náchodu do Wersalu 1866–1871”.
http://infort-sklep.pl/zapowiedzi.html

Agniecha_75
XX. Rekrut
Agniecha_75

Wysłany: 2017-08-04, 08:39   

Witam też poszukuję danych o 20 pułku piechoty 10 kompania tam służył mój pradziadek....czy ktoś mógłby mi pomóc jako to by regiment ....pytam ponieważ mój pradziadek dostał sie do niewoli i prowadzono mi poszukać po regimencie ....gdzie mogę uzyskać na ten temat wiedze

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2017-08-04, 10:07   

Pierwsze trzy bataliony (a w batalionie III/20 - 10.kompania) powinny cały czas być w 12.Dywizji Piechoty i jej szlak bojowy należy prześledzić.
Zwykle jeśli nawet były informacje o jeńcach, to nie wskazywano, kiedy ktoś dostał się do niewoli. Masz już jakieś bliższe dane, np. gdzie był w niewoli?

Odpowiedz do tematu