Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
LIR 33
Autor Wiadomość
m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-23, 18:27   LIR 33

Witam proszę o pomoc w uzyskaniu jak największej informacji o tym pułku

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2016-10-24, 07:11   

No dobra, a co już wiesz? O jaki okres Ci chodzi i jakich informacji poszukujesz?
Szlak bojowy w zasadzie taki sam jak pozostałych pułków z tej samej dywizji (45.LandwehrInfanterieTruppenDivision), a zatem LIR. 17, 18, 34. Losy jarosławskiego LIR. 34 znajdziesz w książce S. Kułacza „Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów”.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-25, 16:33   

Dziękuję za odpowiedź. Widzi Pan mój prapradziadek nazywał się Łukasz Gołąb i walczył u boku armii AW. Niestety brak mi jakichkolwiek informacji. Na dzień dzisiejszy mam tylko skrawek listu do żony, w którym pisze że stacjonuje w Krakowie oraz że zima była łagodna. Pojawia się nazwisko Józef Filipek (nie wiem jaki łączył ich stosunek). Poza tym list jest ciężki do odczytania i na dzień dzisiejszy nie wiem nic więcej. Moim celem jest zdobycie jak największej liczby informacji przede wszystkim daty urodzenia. Być może uda mi się załatwić dalsze części listu będące na dzień dzisiejszy w posiadaniu dalekiej rodziny z Pomorza (ja pochodzę z okolic Nowego Sącza).
Na razie rozpocząłem poszukiwania w liście strat i jedyny trop to http://digi.landesbibliot...e_Nr_0209/18/-/

Dlatego chciałem zapoznać się z historią tego pułku (nie wiem o nim nic ale rozszerzę wiedzę). Wiem że dużo osób z okolic N.Sącza trafiało do 20 p.p. ale wiem również że niektórzy szczególnie w drugim albo trzecim rzucie ( około 30 lat) trafiali do różnych jednostek. Wiem też że mój prapradziadek na pewno miał dwoje małych dzieci ale niestety nic ponadto...

Stanislaw Baran
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann

Wysłany: 2016-10-25, 17:29   

m3ssi94 napisał/a:
Dlatego chciałem zapoznać się z historią tego pułku

k.k. Landwehr Infanterie Regiment „Stryj“ Nr. 33

https://pl.wikipedia.org/wiki/33_Pu%C5%82k_Piechoty_k.k._Landwehry

Stanislaw Baran
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann

Wysłany: 2016-10-25, 17:48   

Rozmieszczenie cmentarzy i miejsc pamięci z okresu I Wojny Światowej

K.K. Landwehr-Infanterieregiment Stryj Nr 33

http://www.polegli.forgen...lng=pl&jedn=792

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-25, 17:57   

Rozmieszczenie cmentarzy i miejsc pamięci z okresu I Wojny Światowej może być dobrą wskazówką. Historia z wikipedii nic nie mówi myślę że interesująca może być książka . Kułacza „Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów”. Niestety nie mam pojęcia jak ją zdobyć bądź przeczytać w wersji elektronicznej.

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2016-10-25, 20:08   

Zapytaj o to URSUSA na naszym FORUM

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-25, 20:55   

Poprosiłem go o pomoc zobaczymy może odpisze :) Mam do Państwa pytanie: Jeżeli żołnierz poległ podczas bitwy to czy w takiej sytuacji był wysyłany list z tą informacją do rodziny poległego, czy może figurował tylko na liście strat?

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-10-25, 21:08   

m3ssi94 napisał/a:
Poprosiłem go o pomoc zobaczymy może odpisze

Za chwilę odpiszę.

m3ssi94 napisał/a:
Mam do Państwa pytanie: Jeżeli żołnierz poległ podczas bitwy to czy w takiej sytuacji był wysyłany list z tą informacją do rodziny poległego, czy może figurował tylko na liście strat?

Jedno nie wyklucza drugiego. Chociaż wciągnięcie na listę strat miało zastąpić wysyłanie listu, bo to było zbyt duże obciążenie dla armii.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-25, 21:25   

Ursus

Dzięki a wiesz może w jakim miejscu mogły toczyć się bitwy 45 LID ( 33 i 34 LIR) na przełomie lutego/marca 1915. Taka data zabicia widnieje w liście strat przy nazwisku Gołębia.

Czy dany żołnierz mógł być przeniesiony z jednego pułku do drugiego? Pewnie tak. W takiej sytuacji w liście strat mogła być informacja o przeniesieniu czy tylko o pułku, w którym znajdował się żołnierz w chwili obecnej?

Trotta
Książę

Wysłany: 2016-10-26, 07:22   

m3ssi94 napisał/a:
w jakim miejscu mogły toczyć się bitwy 45 LID ( 33 i 34 LIR) na przełomie lutego/marca 1915. Taka data zabicia widnieje w liście strat przy nazwisku Gołębia.

Akurat dość ciekawy moment, bo w lutym 1915 r. 45.LID była odłączona od macierzystego korpusu X (taki stan trwał od grudnia poprzedniego roku). Znajdowała się w odwodach k. Gorlic, a ok. połowy lutego przerzucono ją na front w rejonie Felsöodor (Výšný Orlík) - Spaleny Vrch. Z kolei w marcu znalazła się już przy własnym korpusie, w dolinie Laborczy, w rejonie Jobbos (Pravrovce, obecnie część miejscowości Repejov), Variháza (Varechovce) - Szuko (Sukov).

Tu mamy jeszcze dwie zagwozdki. Po pierwsze, niestety nie podano na liście strat ani daty urodzenia, ani miejscowości. Po wtóre - wg reguł przedwojennych do LIR.33 powinni trafiać żołnierze z okolic Stryja, nowosądecczanie - raczej do LIR.32. Na szybko przejrzałem tę listę, ci z LIR.33, przy których padają nazwy miejscowości, pochodzili właśnie z przedwojennego okręgu uzupełnień Stryj. Ale oczywiście w czasie wojny mogło się zdarzyć różnie. Zastanawiałbym się jednak, czy chodzi na pewno o tego samego człowieka, a po wtóre - czy aby w numerze pułku nie ma pomyłki (można by zerknąć, czy na tej samej liście są jakieś nazwiska z podobnymi "widełkami" w dacie śmierci).

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-26, 14:28   

Trotta

Faktycznie z tego co przeanalizowałem najwięcej osób z okolic N. Sącza służyło w 32 LIR tudzież 20 IR ("cwancygierzy"). Jednakże znalazłem na szybko kilka nazwisk choćby Bohanek Adalbert ze Słowikowej koło N. Sącza, w której to również mieszkał Łukasz Gołąb. http://digi.landesbibliot...334/9/LOG_0011/

Jeżeli chodzi o widełki śmierci to nie musiałem długo szukać, bo stronę wcześniej w tej samej liście strat figuruje Folkmann Abraham z tego samego pułku http://digi.landesbibliot...ste_Nr_0209/17/

Sam zdaję sobie sprawę że ilość informacji o prapradziadku jest ograniczona i na dzień dzisiejszy niewiele można ustalić. Jednakowoż niezmiernie ekscytują mnie te poszukiwania i na pewno uczynię wszelkie kroki w celu zdobycia dokumentów typu listy do żony. Na ich podstawie, mam nadzieję, mógłbym ustalić szlak bojowy Gołębia a następnie porównać do szlaku pułku tudzież dywizji.
Póki co, jak wspomniałem na wstępie wiem tylko że kiedy skończyła się zima, stacjonował w Krakowie. Nie ma nawet daty listu, gdyż jest to tylko skrawek ale postaram się zrobić wszystko aby dowiedzieć się jak najwięcej.

Trotta
Książę

Wysłany: 2016-10-26, 14:42   

Ale coś tu nie gra; z listy strat wynika, że zginął przed końcem zimy...z drugiej strony - może chodziło o jakieś ocieplenie. 45.LID na przełomie listopada i grudnia 1914 r. faktycznie była w Krakowie. W sumie ta dywizja zdradzała jakąś niepojętą ruchliwość, skakała po froncie niczym pchła, ale w interesującym nas okresie - cały czas ku wschodowi (w listopadzie- bitwa krakowska, na pn. od miasta; chwilowo w załodze twierdzy; w grudniu - jest w rejonie Limanowej, a potem nad Dunajcem (18.LIR i elementy 33.LIR walczą w rejonie Łowczówka). Jeszcze przed końcem roku znajduje się w okolicach Tuchowa i Łużnej. Potem, w styczniu- w odwodach na pd.zachód od Gorlic. W lutym - jak pisałem, rejon Spalonego Vrchu. W marcu już w dolinie Laborczy. Żeby nie było, że potem stabilnie - końcem kwietnia znowu trafia pod Gorlice...

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-26, 17:31   

Super takie informacje są bardzo przydatne dzięki.
Mała poprawka - dostałem właśnie informacje że na tym skrawku listu (bo nie jest niestety u mnie) nie ma informacji że zima się skończyła. Pisze mniej więcej tak: "Zima u nas w Krakowie łagodna". To by pasowało ale żeby nie było kolorowo to na innym skrawku będącym z kolei częścią najprawdopodobniej innego listu (różne odstępy między wierszami, mniejsza dbałość o estetykę) z tego co mi przed chwilą donieśli pisze: "Otrzymałem od ciebie list 11 stycznia kiedym jechał z ...(nie można odczytać pierwsze litery coś w stylu Bat???) do Krakowa " :) Według Pana informacji powinni być wtedy bardziej na wschód. Hmm bardzo to ciekawe a myślę że kiedy załatwię więcej materiałów (o ile mi się uda) będzie jeszcze ciekawiej :)

Powtórzę jeszcze pytanie zadane przeze mnie wczoraj: Czy dany żołnierz mógł być przeniesiony z jednego pułku do drugiego? Pewnie tak. W takiej sytuacji w liście strat mogła być informacja o przeniesieniu czy tylko o pułku, w którym znajdował się żołnierz w chwili obecnej?

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-10-26, 17:42   

m3ssi94 napisał/a:
Czy dany żołnierz mógł być przeniesiony z jednego pułku do drugiego? Pewnie tak

Mógł, choć w takich wypadach czasami zaznaczano to na listach strat, że przydzielony do innej jednostki.

Nie należy też patrzeć wąsko, że skoro był żołnierzem jakiejś jednostki, to musiał być tu a tam. Armia szkoliła żołnierzy przez kilka tygodni po wcieleniu, to raz. Dwa: armia ma tyły, duże tyły i sporo zakładów, urzędów, magazynów itp... Twój żołnierz nie musiał siedzieć na pierwszej linii...

krakał
Książę

Wysłany: 2016-10-26, 18:34   

Trotta napisał/a:
45.LID na przełomie listopada i grudnia 1914 r. faktycznie była w Krakowie.

Dosyć krótko. Do twierdzy weszła fizycznie zdaje się 27 listopada i została skoncentrowana w rejonie Woli Duchackiej. 5 grudnia przyszedł rozkaz, że sytuacja wymaga natychmiastowego (rascheste) rzucenia jej na prawe skrzydło 4 armii. No i wybyła z twierdzy w trybie ekspresowym.

m3ssi94 napisał/a:
Pisze mniej więcej tak: "Zima u nas w Krakowie łagodna". To by pasowało ale żeby nie było kolorowo to na innym skrawku będącym z kolei częścią najprawdopodobniej innego listu (różne odstępy między wierszami, mniejsza dbałość o estetykę) z tego co mi przed chwilą donieśli pisze: "Otrzymałem od ciebie list 11 stycznia kiedym jechał z ...(nie można odczytać pierwsze litery coś w stylu Bat???) do Krakowa "

Ursus napisał/a:
Nie należy też patrzeć wąsko, że skoro był żołnierzem jakiejś jednostki, to musiał być tu a tam. Armia szkoliła żołnierzy przez kilka tygodni po wcieleniu, to raz. Dwa: armia ma tyły, duże tyły i sporo zakładów, urzędów, magazynów itp... Twój żołnierz nie musiał siedzieć na pierwszej linii...

Panowie, batalion zapasowy 33 LIR (Oberst Pitoš) stacjonował wtedy w Krakowie. I był uzupełniany miejscowym rekrutem, na co casus Łukasza Gołąbka jest dowodem

Trotta
Książę

Wysłany: 2016-10-27, 06:19   

Czyli najprawdopodobniej Łukasz Gołąbek jeszcze w styczniu był poza frontem.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-27, 16:12   

Panowie a jak długo batalion zapasowy 33 LIR mógł stacjonować w Krakowie ? Macie jakieś informacje na ten temat?

Jak wygląda sprawa z uzyskaniem informacji z archiwum wiedeńskiego jeżeli chodzi o opłaty oraz ilość informacji jakie wypada podać? Czy samo imię i nazwisko ewentualnie obszar pochodzenia mogłyby być wystarczające? Sorry że zadaję takie pytania, które prawdopodobnie są tu gdzieś na forum wyjaśnione ale z racji ograniczonego czasu jestem zmuszony zadawać je pod tym tematem.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-10-27, 17:55   

Czytałeś już to?

http://www.fahnen.republika.pl/jakszukac.htm

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-27, 19:00   

Ursus napisał/a:
Czytałeś już to?

http://www.fahnen.republika.pl/jakszukac.htm

Dzięki a na pierwsze pytanie poprzedniego mojego wpisu jesteś w stanie odpowiedzieć?

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-10-27, 19:20   

m3ssi94 napisał/a:
Panowie a jak długo batalion zapasowy 33 LIR mógł stacjonować w Krakowie ? Macie jakieś informacje na ten temat?

Według książki Innere Front był tam jeszcze w styczniu 1918 roku, więc i pewnie do końca wojny. Nie ma go w spisie batalionów zapasowych przenoszonych w lecie 1918, bo wtedy zaszło trochę zmian.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-27, 19:35   

Ursus napisał/a:
m3ssi94 napisał/a:

Według książki Innere Front był tam jeszcze w styczniu 1918 roku, więc i pewnie do końca wojny. Nie ma go w spisie batalionów zapasowych przenoszonych w lecie 1918, bo wtedy zaszło trochę zmian.

Łukasz Gołąb ma przypisany oddział 33 LIR. Czy na podstawie tej informacji można przyjąć hipotezę że mógł być w batalionie zapasowym ? Wyruszając na front walczył pod szyldem batalionu zapasowego? Czy w takim razie obok 33 LIR nie powinno być "kilka literek" wskazującego na b. zapasowy? Wiem że na ten moment poruszam się w obszarze spekulacji ale dopóki nie zgromadzę więcej informacji nie pozostaje mi nic innego :)

krakał
Książę

Wysłany: 2016-10-27, 21:42   

Bataliony zapasowe zajmowały się mobilizowaniem i szkoleniem uzupełnień, które następnie formowano w bataliony i kompanie marszowe i wysyłano w mniej lub bardziej regularnych odstępach czasu na front. Nie były jednostkami bojowymi, a przydział rezerwisty do nich miał charakter przejściowy, do czasu wyszkolenia i odejścia z marszbatalionem na front. Dlatego w przypadku piechocińca "kilka literek" nie musi się pojawić, ale np. na stemplu oddziałowym na jego kartach korespondencyjnych powinno widnieć "Ersatzbataillon des k.k. Landwehr Infanterie Regiment 33".

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-28, 13:36   

Trotta napisał/a:
m3ssi94 napisał/a:
w jakim miejscu mogły toczyć się bitwy 45 LID ( 33 i 34 LIR) na przełomie lutego/marca 1915. Taka data zabicia widnieje w liście strat przy nazwisku Gołębia.

Akurat dość ciekawy moment, bo w lutym 1915 r. 45.LID była odłączona od macierzystego korpusu X (taki stan trwał od grudnia poprzedniego roku). Znajdowała się w odwodach k. Gorlic, a ok. połowy lutego przerzucono ją na front w rejonie Felsöodor (Výšný Orlík) - Spaleny Vrch. Z kolei w marcu znalazła się już przy własnym korpusie, w dolinie Laborczy, w rejonie Jobbos (Pravrovce, obecnie część miejscowości Repejov), Variháza (Varechovce) - Szuko (Sukov).

Z jakim rezultatem dla 45 LID toczyły się wspomniane przez Pana potyczki w okresie luty/marzec? Czy znany jest charakter tych bitew (walka okopowa, w "otwartm polu" czy może inny)?

Trotta
Książę

Wysłany: 2016-10-28, 13:42   

Psiakość, tego to na razie nie wiem. Można sprawdzić w OULK, ale to będzie raczej b. ogólnie napisane... Po 45.LID zostały niestety dosyć kiepskie papiery, sam staram się dowiedzieć więcej o tej dywizji no i mam problem...

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-28, 13:56   

Trotta napisał/a:
Psiakość, tego to na razie nie wiem. Można sprawdzić w OULK, ale to będzie raczej b. ogólnie napisane... Po 45.LID zostały niestety dosyć kiepskie papiery, sam staram się dowiedzieć więcej o tej dywizji no i mam problem...

Haha czyli jednak jest coś czego wy chodzące austro-węgierskie encyklopedie nie wiecie ;) Żartuję, a jeżeli można byłoby ogólnie oszacować sytuację na froncie wschodnim w tym właśnie interesującym mnie okresie, czy byłby Pan w stanie określić na czyją stronę przechylała się wtedy szala zwycięstwa?

Trotta
Książę

Wysłany: 2016-10-28, 14:10   

Jakbyśmy wszystko wiedzieli, to byśmy tu nie pisali :mrgreen:

A na pytanie to ciężko odpowiedzieć, to akurat okres mało znany. Strona aw powoli, powolutku odzyskiwała kondycję, poza tym mogła liczyć na coraz większe wsparcie niemieckie na własnym odcinku frontu. Niemniej nadal było niebezpiecznie, gdzieniegdzie wojska rosyjskie były już po południowej stronie granicy galicyjsko-węgierskiej, a dodatkowo oblężony Przemyśl wymagał w tej sytuacji podejmowania akcji zaczepnych. Strona rosyjska jeszcze była w miarę silna, ale możliwości zaczepne właśnie się jej wyczerpywały.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-28, 14:17   

Trotta, Taka analiza w zupełności mi wystarczy. Czy bitwy toczyły się głównie w charakterze walk okopowych?

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2016-10-28, 17:31   

W ramach wzmocnienia sił w rejonie Przełęczy Łupkowskiej 45. SchD. pod koniec lutego 1915 roku została przewieziona koleją z Bardiowa do doliny Laborca, skąd żołnierze pieszo przemieścili się na zachód , dołączając do X. korpusu.
28.02.1915 dywizja weszła do walki w ramach ofensywy, zmierzającej do oswobodzenia Przemyśla. W tym rejonie chodziło główne o odzyskanie Przełęczy Łupkowskiej i wejście w dolinę Osławicy i Osławy. Ale intensywne i krwawe walki toczyły się w pierwszej połowie marca na długim froncie od Staszkówki po Bieszczady. O tej sytuacji pisałem trochę w wątku o Manyłowej.
Boje 45. SchD. określane są w OUlK jako zmienne i pełne strat. Na początku marca kontrofensywę podjęli Rosjanie. Jak podkreśla się w OUlK, na tym odcinku frontu zaporą dla rosyjskiej nawałnicy stały się kontrataki 45.dywizji Landwehry i 20. Dywizji Honvedu. Jak krwawe były to walki świadczy fakt, że sąsiedni VII korpus na początku marca utracił 70% stanu. W X korpusie pewno nie było wiele lepiej.
Specjalnych zdobyczy terenowych nie było. Do bitwy wielkanocnej 45. SchD. jest cały czas mniej więcej („na Zachodzie bez zmian”) w tym samym miejscu, a więc między dolinami Laborca (Sukov) i Olki (Repejov), na prawym skrzydle 3. armii.
https://www.google.pl/map...,21.8458148,12z

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, na czyją stronę przechylała się szala zwycięstwa. Szalki się chwiały, a ludzi na nich szybko ubywało po jednej i po drugiej stronie. Jedną z ofiar był Łukasz Gołąb, który zginął pomiędzy 28 lutego a 8 marca. Przy czym przesłanki, że to ten, którego szukasz, nie są na razie mocne.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-28, 20:18   

KG napisał/a:
W ramach wzmocnienia sił w rejonie Przełęczy Łupkowskiej 45. SchD. pod koniec lutego 1915 roku została przewieziona koleją z Bardiowa do doliny Laborca, skąd żołnierze pieszo przemieścili się na zachód , dołączając do X. korpusu.
28.02.1915 dywizja weszła do walki w ramach ofensywy, zmierzającej do oswobodzenia Przemyśla. W tym rejonie chodziło główne o odzyskanie Przełęczy Łupkowskiej i wejście w dolinę Osławicy i Osławy. Ale intensywne i krwawe walki toczyły się w pierwszej połowie marca na długim froncie od Staszkówki po Bieszczady. O tej sytuacji pisałem trochę w wątku o Manyłowej.
Boje 45. SchD. określane są w OUlK jako zmienne i pełne strat. Na początku marca kontrofensywę podjęli Rosjanie. Jak podkreśla się w OUlK, na tym odcinku frontu zaporą dla rosyjskiej nawałnicy stały się kontrataki 45.dywizji Landwehry i 20. Dywizji Honvedu. Jak krwawe były to walki świadczy fakt, że sąsiedni VII korpus na początku marca utracił 70% stanu. W X korpusie pewno nie było wiele lepiej.
Specjalnych zdobyczy terenowych nie było. Do bitwy wielkanocnej 45. SchD. jest cały czas mniej więcej („na Zachodzie bez zmian”) w tym samym miejscu, a więc między dolinami Laborca (Sukov) i Olki (Repejov), na prawym skrzydle 3. armii.
https://www.google.pl/map...,21.8458148,12z

Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, na czyją stronę przechylała się szala zwycięstwa. Szalki się chwiały, a ludzi na nich szybko ubywało po jednej i po drugiej stronie. Jedną z ofiar był Łukasz Gołąb, który zginął pomiędzy 28 lutego a 8 marca. Przy czym przesłanki, że to ten, którego szukasz, nie są na razie mocne.

Czy szlak bojowy 45 Dywizji Piechoty i 45 Dywizji Strzelców był mniej więcej taki sam ?
Gdzie w tym interesującym nas okresie stacjonowała 43 Dywizja Piechoty (do której należał 36 LIR)?

Ma Pan rację na razie jest za mało informacji aby móc stwierdzić że Łukasz należał do tej jednostki. Chociaż interesującą poszlaką może być wspomniany przeze mnie wcześniej Bohanek Adalbert, który mieszkał w tej samej miejscowości co Gołąb - w Słowikowej (koło Nowego Sącza) i należał również do tej samej jednostki - 33 LIR. Chociaż to i tak tylko domysły.

Proszę mi powiedzieć w jakim wieku wcielano mężczyzn na samym początku wojny do miejscowych jednostek, w jakim oczywiście mniej więcej wieku w drugim rzucie, a w jakim rzucie trzecim? Rozumiem że pułki Landwehry to 2 rzut a Landsturm 3, tak? Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Co ciekawe moja babcia posiada portret Gołębia. Najprawdopodobniej jest namalowany (widać kolorowe oczy, mundur rysy twarzy troszkę nienaturalne, no i całość odpowiada rozmiarowi współczesnej kartki A4). Według mnie jakiś artysta (bo całość prezentuje się na prawdę fajnie) odtworzył to na podstawie fotografii. Stąd moje pytanie (czy fotografie wykonywano w jednostce za darmo czy należało zapłacić za wykonanie, jakiej wielkości były ?

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-10-28, 20:36   

m3ssi94 napisał/a:
Czy szlak bojowy 45 Dywizji Piechoty i 45 Dywizji Strzelców był mniej więcej taki sam ?

To jedna dywizja. Do 1917 nazywała się oficjalnie 45. Landwehr Infantetie[truppen] Division.

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2016-10-29, 07:03   

m3ssi94 napisał/a:
interesującą poszlaką może być wspomniany przeze mnie wcześniej Bohanek Adalbert, który mieszkał w tej samej miejscowości co Gołąb - w Słowikowej (koło Nowego Sącza) i należał również do tej samej jednostki - 33 LIR. Chociaż to i tak tylko domysły.

To akurat nie są domysły. Okręg uzupełnień stryjskiego pułku był zajęty przez Rosjan, więc trafiały do pułku oddziały marszowe rekrutowane z innych rejonów. – z Sądecczyzny, z Dolnej Austrii, z Czech.
Przykłady miejscowości z okolic Nowego Sącza: Obidza, Marcinkowice, Sienna, Łazy Biegonickie, Naszacowice, Chomranice, Przysietnica, Trzetrzewina, Nowa Wieś, Piwniczna, Gołąbkowice, Nawojowa, Łącko, Miłkowa, Łazy Biegonickie, Piątkowa, Zabełcze, Stańkowa, Wierchomla, Trzetrzewina, Złotne.

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-10-29, 19:00   

Cytat:
Proszę mi powiedzieć w jakim wieku wcielano mężczyzn na samym początku wojny do miejscowych jednostek, w jakim oczywiście mniej więcej wieku w drugim rzucie, a w jakim rzucie trzecim? Rozumiem że pułki Landwehry to 2 rzut a Landsturm 3, tak? Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Co ciekawe moja babcia posiada portret Gołębia. Najprawdopodobniej jest namalowany (widać kolorowe oczy, mundur rysy twarzy troszkę nienaturalne, no i całość odpowiada rozmiarowi współczesnej kartki A4). Według mnie jakiś artysta (bo całość prezentuje się na prawdę fajnie) odtworzył to na podstawie fotografii. Stąd moje pytanie (czy fotografie wykonywano w jednostce za darmo czy należało zapłacić za wykonanie, jakiej wielkości były?

agazuk33
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-11-13, 17:32   

Mam pytanie szukam danych o moim pradziadu Konstantym Białek urodzonym w 1857 w Bochni. Służył w roku 1890 przy 13 pułku piechoty jako feldgfebel. Wiem, że później był konduktorem (1910 rok). Czy można gdzieś znaleźć dane o osobach pełniących służbę wojskową. Ponieważ dziadek mieszkał w Krakowie to musiała to być armia austriacka.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-11-13, 19:31   

agazuk33 napisał/a:
konduktorem

Konduktorem? A nie przypadkiem plutonowym (Zugsführer)?

agazuk33
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-11-13, 22:10   

Raczej nie. O tym, że służył przy 13 pułku wiem ze spisu ludności miasta Krakowa z 1890 r. Wtedy był nieobecny. Potem jest wzmianka, że jest konduktorem pocztowym, ekspedientem pocztowym. Ale napewno w 1890 był w służbie przy 13 pułku

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-11-13, 22:23   

agazuk33 napisał/a:
konduktorem pocztowym

Okej! Jestem czujny, bo gdzieś już widziałem tłumaczenie stopnia plutonowego jako kierownika pociągu ;)

m3ssi94
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-10-25, 14:38   

Witam.
Zdobyłem informację pewną, że Łukasz Gołąb urodził się w 1881 roku. W związku z tym chciałem zapytać w jakim wieku byli powoływani mężczyźni zaraz po wybuchu wojny do najbliższych komend ? Dziadek miał 33 lata więc rozumiem że to całkiem możliwe że nie trafił do 32 LIR lub 20 IR w Nowym Sączu?

Po drugie jak obecnie wygląda sytuacja wysyłania próśb o kwerendę w Wiedniu? Jak wyglądają sprawy kosztowe? Czy znacie Państwo austriackie fora historyczne na którym ktoś mógłby pomóc zdobyć więcej informacji o danym przodku?

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-10-25, 16:31   

Odpowiadając na pierwsze pytanie: w lipcu 1914 roku brano mężczyzn w wieku od 21 do 42 lat.

Ale zacytuję jeszcze swoją ostatnią książkę:
Cytat:
Mężczyźni 21-letni (urodzeni w roku 1893) byli jeszcze rocznikiem nieprzeszkolonym. W tym czasie służbę czynną odbywały roczniki 1890–1892. Powołano także rezerwistów z roczników 1882–1889 (armia wspólna i obie obrony krajowe) oraz roczniki 1872–1881 pospolitego ruszenia

Dziadek mógł się więc załapać do 32. Pułku Piechoty Landszturmu. Bardzo ciekawa jednostka.

A co do drugiego pytania.... Wątpię, że Austriacy doradzą Ci lepiej niż rodacy... ;)

We Widniu podrożało — teraz 45 ojro za każde rozpoczęte pół godziny.

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-10-26, 06:11   

No ale wiemy, że poległ w szeregach LIR.33. O ile to nie błąd w druku.

Odpowiedz do tematu