Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Turcy na froncie wschodnim
Autor Wiadomość
Pudelek
II. Wicepremier/Generaloberst
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2005-11-01, 18:17   Turcy na froncie wschodnim

Wreszcie wypociłem na podstawie "Komandosa" nr 11 i 12 z 1998 roku - artykuł autorstwa B. i P. Nykiel, a niżej moje opracowanie:

W 1916 roku na froncie galicyjskim pojawiły się dość egzotyczne dla miejscowych oddziały sojusznicze – Turcy! Widok nieznanych mundurów wywoływał spore poruszenie – przyjmowano ich z ciekawością i raczej życzliwie – choć czasem wypływały obawy i wspomnienia dawnych wojen z Portą Otomańską. Turcy byli często postrzeganie lepiej niż np. jednostki honvedów, niejednokrotnie budzące grozę.

Mając na względzie zobowiązania sojusznicze osmański minister wojny Enver Pasza zaproponował Niemcom i Austriakom wysłanie pewnej ilości wojska na fronty europejskie. Oferta ta spotkała się z natychmiastową aprobatą Niemców – szef sztabu generalnego von Hindenburg zaproponował front galicyjski i poprosił o jeden korpus. Enver Pasza zadecydował, iż będzie nim korpus XV, złożony z dwóch dywizji (19 i 20). Wchodził on przedtem w skład 5 Armii dowodzonej przez Niemca w służbie tureckiej – Limana von Sandersa i toczył swe walki na Gallipoli, gdzie poniósł wysokie straty, ale również nabrał wojskowego doświadczenia. Jako ciekawostkę należy dodać, że 19 dywizją przez pewien czas dowodził ppłk Mustafa Kemal, późniejszy Atatürk, twórca i prezydent Republiki Turcji.

Dowódcą korpusu posiłkowego został sławny Cebat Pasza, mający za sobą walki o Dardanele. Na dzień 10 czerwca 1916 roku korpus liczył 30 tyś. ludzi, do tego każda dywizja miała uzyskać jeszcze po 5 tyś. żołnierzy. Tworzyło go 6 pułków piechoty, 4 kompanie ckm-ów, 2 szwadrony kawalerii (w sumie zaledwie 100 koni), 2 pułki artylerii, 2 kompanie forteczne i sanitarne oraz 2 grupy łączności telegraficznej – wszystkie po połowie dla każdej z dywizji.

Pierwsze transporty wyruszyły z Turcji 22 lipca 1916 roku niedawno otwartą linią kolejową Bagdad – Berlin. Szeroko trąbiły o tym agencje i gazety państw centralnych, depeszę powitalną do sułtana wysłał następca tronu Karol.
Po przegrupowaniu Turcy ruszyli od razu na front. 19 dywizja została rozlokowana wzdłuż Złotej Lipy (północny dopływ Dniestru) na linii Potutory – Bożyków, dywizja 20 okopy pomiędzy Bożykowem a Łysą. Stanowiska przejęto oficjalnie 22 sierpnia; była to luka opuszczona przez austriacką 54 dywizję.

Opinie o umiejętnościach oraz wyposażeniu Turków nie były, delikatnie mówiąc, zbyt pochlebne. Minusem był brak wyszkolonych oficerów, a wielu rekrutów nie znało nawet języka tureckiego. Osmańscy żołnierze bili się jednak dzielnie, wielokrotnie ponosząc wysokie straty oraz biorąc do niewoli jeńców rosyjskich.

Rosjanie zresztą dość szybko zorientowali się, kogo mają za przeciwnika i wysłali w ten region jednostki z Turkiestanu. Mimo, iż odziały tureckie stały się wskutek braków broni i amunicji prawdziwym „dzieckiem troski” (Turcy używali masowo zdobytych na armii carskiej karabinach, często dodatkową motywacją była też konieczność zdobywania amunicji na nieprzyjacielu) to częściej głodni i wycieńczeni poddani Romanowów poddawali się Turkom. Żołnierze sułtana okazali się też znakomici w walkach na bagnety oraz w, okupione ogromnymi stratami, walkach okopowych – o zaciętości staczanych bitew świadczy używanie przez Rosjan miotaczy ognia, gazów bojowych oraz ściągnięcie wozów pancernych.

Do pierwszych poważnych walk doszło we wrześniu 1916 roku nad Narajówką i Złotą Lipą. Zdarzały się sytuacje, że XV korpus przez 12 godzin opierał się dwukrotnie silniejszemu przeciwnikowi. Turcy zanotowali w nich znaczne straty – w niektórych oddziałach polegli wszyscy oficerowie. W sumie poległo około setki oficerów oraz 5-7 tyś. żołnierzy. Konieczne było korzystanie z uzupełnień niemieckich.

W tym czasie pojawił się w Galicji znakomity gość – sam Enver Pasza, wizytujący rodaków podczas podróży do Wiednia i Berlina. Bawił m.in. w Krakowie, Przemyślu i Lwowie, spotkał się z dowodzącym na tym odcinku arcyksięciem Karolem, który zaprosił go na obiad. Menu pozostało niestety tajemnicą.
Poza Enverem Paszą ducha bojowego żołnierzy sprawdzali także sułtańscy synowie oraz cesarz Karol i cesarz Wilhelm.

W październiku doszło do kolejnych zaciętych walk – 20 dywizja poniosła tak ciężkie straty, że znowu musiała korzystać z uzupełnień niemieckich. Rosjanie mieli straty kilkokrotnie wyższe, lecz im nie groziły braki kadrowe.
Działania Turków w Galicji wykorzystano również propagandowo. Dzień przed ogłoszeniem aktu 5 listopada w c. k . biurze prasowym ogłoszono, że oto spełnia się przepowiednia wieszcza Wernyhory – „Gdy Turek konia napoi w Dniestrze, Polska powstanie”! Czyżby to właśnie oddziałom osmańskim Polska zawdzięczała swoje odrodzenie i „spłatę długu zaciągniętego w 1683 u Sobieskiego” jak głosiła oficjalna c. k . wykładnia losów naddunajskiej monarchii.

Obecność wojowników sułtana została wykorzystana jeszcze w inny sposób – niejaki profesor Kowalski wykorzystał przebywających w krakowskich i wiedeńskich szpitalach rannych otomańskich wojowników do swych badań z zakresu języka i kultury tureckiej.

W tym czasie na front wschodni zaczął powoli docierać powiew zbliżającej się rewolucji. Najpierw Rosjanie z dnia na dzień tracili ducha bojowego, którego nie poprawiło nawet ściągnięcie w styczniu 1917 r. czołgów. 14 i 15 kwietnia Tatarzy przekazali żołnierzom sułtańskim listy przyjaźni – dochodziło do wielu przypadków bratania się żołnierzy z dwóch stron okopów.

Pod koniec maja przyszły informacje o planowanym odwołaniu korpusu do kraju. W czerwcu odesłano 19 dywizję, 20 nie zdążono, gdyż zaczęła się rosyjska ofensywa. Na tureckie pozycje posypały się zmasowane ataki artylerii, ponownie użyto gazów bojowych. Po decyzji rosyjskiego sztabu generalnego o odwrocie do Turcji odesłano sztab XV korpusu. 20 dywizją na krótko kierowali Niemcy – wzięła ona jeszcze udział w początkowej fazie ofensywy niemiecko-austrackiej, ale po jej wstrzymaniu także i ona wyruszyła w podróż do Stambułu. Ostatnie jednostki opuściły Galicję 22 września 1917 roku. Zostały użyte w walkach w Mezopotamii.

Ten epizod I wojny światowej nie jest zbyt znany – przypominają o nim jedynie stare gazety, garść fotografii, mogiły na zdewastowanych cmentarzach oraz prace naukowe profesora Kowalskiego.
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2005-11-01, 20:21, w całości zmieniany 4 razy  

M.Łopata
XIII. Prawnik/Kadett
^ nie miałem na to wpływu...

Wysłany: 2005-11-01, 20:13   

Cytat:
Wreszcie wypociłem na podstawie "Fortecy"

A nie Komandosa, którego ci podesłałem :?: Dużo tego potu było, aż zalewał oczy... :lol:

Pudelek

Wysłany: 2005-11-01, 20:15   

masz ci los, myślami byłem gdzie indziej :D

pablo
V. Radca nadworny/Generalmajor
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2005-11-04, 11:15   

Dla mnie ta informacja to nowość - do tej pory Turcy w tamtym okresie kojarzyli mi się wyłącznie z wojnami bałkańskimi i Gallipoli.

Forteca
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2005-11-04, 13:42   

pot zalewajacy oczy - dobre :mrgreen:

I wojna ma wiele takich smaczków - dywizja rosyjska na froncie zachodnim, belgijskie oddziłąy pancerne przeciw CK Armii w Galicji etc. itp. itd :D Dlatego jest dużo ciekawsza od II wojny, w ktorej nie wymyslono już nowego w dziedzinie militarnej :wink:

Modele plastikowe:
http://forteca.and.pl/sklep/VirtualStore.cgi

Trotta
Hrabia
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2005-11-04, 13:47   

Forteca napisał/a:

I wojna ma wiele takich smaczków - dywizja rosyjska na froncie zachodnim, belgijskie oddziłąy pancerne przeciw CK Armii w Galicji etc. itp. itd :D Dlatego jest dużo ciekawsza od II wojny, w ktorej nie wymyslono już nowego w dziedzinie militarnej :wink:

Pardon, można jakieś szczegóły o tych niecnych Belgach :wink: poprosić???

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2005-11-04, 15:18   

Trotta napisał/a:
Pardon, można jakieś szczegóły o tych niecnych Belgach poprosić???

Zastanawia mnie, kiedy oni mogli tam walczyć? Czołgi zaczęto na szeroką skalę wykorzystywać chyba w 1916 albo i 1917, a w końcu już w lutym w Rosji wybuchła rewolucja... Ciekawi mnie, co się potem z tymi Belgami stało?
Ja, Radetzky nach, ja mit HURRAH!

Forteca
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2005-11-04, 15:30   

Oddział pancerny nie zanczy oddział czołgów - w tym konkretnym przypadku samochodów pancernych. Belgowie walczyli od końca 1915 roku do rewolucji a potem przez Syberię, Alaskę Kanadę wrócili w strony ojczyste - trochę czasu im to zajęło.

Jaks sie zbriorę w sobie (i odszukam to co gdzieś dobrze "uporządkowałem" :? ) to zrobię z tego materiał do "Militariów XX w."

Nb. oprócz Belgów walczył też na froncie wschodnim brytyjski oddział pancerny. W ogóle Rosja miała (do czsu wprowadzenia czołgów) jedne z lepszych wojsk pancernych w Europie jak też mogła się pochwalic sukcesami w ich wykorzystaniu.

Modele plastikowe:

Pudelek

Wysłany: 2005-11-04, 15:35   

to ja poprosiłbym też coś o Rosjanach na froncie zachodnim

Forteca
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2005-11-07, 13:35   

Kiedy indziej, bo to nie forum Russian Army (i czasu brak by pokopać)

Wracając do Turków, warto wspomnieć o poborowych Turkach którzy zasilali oddziały CK armii walczące w Azji Mniejszej - mało znany ale ciekawy epizod wielkiej wojny.

Modele plastikowe:

Nikolu A.
XX. Rekrut

Wysłany: 2005-12-27, 14:44   

A wiecie że w czasie II Wojny Niemcy byli w Tybecie? Ale serio, ciekawy ten materiał o Belgach i Austriakach w Anatolii...Słyszałem tylko raz coś o Rosjanach na zachodzie, czy ktoś mógłby mi dać dokładniejszych informacji o tym wszystkim, może jakieś linki? :)

Franz
Admin

Wysłany: 2005-12-27, 15:00   

Proszę nie odchodzić od tematu i jeżeli to konieczne to należy tworzyć zupełnie nowe tematy.

Pudelek

Wysłany: 2005-12-27, 15:02   

racja. a ja cały czas czekam na wskazówkę jak na cmentarzu rakowickim dojść do grobu tych Turków...

jeśli nikt mi nie pomorze to przejdę cały kwatera po kwaterze

Zulu von Auffen
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2006-02-26, 12:02   

Forteca napisał/a:

Tak, i Japończycy na Morzu Środziemnym.

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2006-02-27, 15:31   

Zulu von Auffen napisał/a:

Owszem, pisał o tym Csonkareti, na podstawie wspomnień jednego z marynarzy. Japończycy przysłali zresza podobno na Morze Śródziemne jedne z najnowocześniejszych torpedowców.
Ja, Radetzky nach, ja mit HURRAH!

Zulu von Auffen
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2006-02-27, 17:59   

CK Tiger napisał/a:
Zulu von Auffen napisał/a:

Owszem, pisał o tym Csonkareti, na podstawie wspomnień jednego z marynarzy. Japończycy przysłali zresza podobno na Morze Śródziemne jedne z najnowocześniejszych torpedowców.

Krązownik i 6 kontrtorpedowców najnowszego typu Kaba (okręty tego samego typu lecz z nieco innym uzbrojeniem pływały wowczas pod banderą Francji - typ Algerien).

Iglak
XX. Rekrut

Wysłany: 2006-04-01, 11:30   

Bardzo ciekawe info ale coś mi tu niegra - Rosjanie w styczniu 1917 r aby poprawić morale do walki wprowadzili czołgi ?

Pudelek

Wysłany: 2006-04-01, 11:44   

chodziło o czołgi z frontu zachodniego - angielskie. na froncie wschodnim działali też alianci zachodni

Iglak
XX. Rekrut

Wysłany: 2006-04-01, 11:46   

Ja słyszałem tylko o wozach pancernych Belgów i Anglików ale o czołgach nie , ile ich było i czy Rosjanie nimi kierowali ?

Pudelek

Wysłany: 2006-04-01, 11:47   

tego nie wiem, w artykule było to jedynie wspomniane. sądzę, że bardziej prawdopodobne jest, iż nie kierowali nimi Rosjanie, a żołnierze z zachodu.

Ursus
Baron
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2006-04-11, 16:21   

Słuchajcie, znalazłem coś takiego:

Fotka nazywa sie Osmanli Türk Askerleri Galizien 1916

https://ug.academia.edu/SlawomirKulacz

Pudelek

Wysłany: 2006-04-12, 22:33   

coś nie umiem otworzyć :(

już działa. coś musiało w nocy nie grać :)
Ostatnio zmieniony przez Pudelek 2006-04-13, 11:27, w całości zmieniany 1 raz  

Ursus
Baron
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2006-04-13, 11:07   

Odpowiem jak typowy webmaster: u mnie wszystko działa ;-)

https://ug.academia.edu/SlawomirKulacz

twajda
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
Regimentsarzt

Wysłany: 2006-04-13, 11:25   

U mnie też.

Trotta
Hrabia
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2006-11-16, 22:13   

A ja znalazłem to:

http://www.univ.rzeszow.p...os/photo_3.html

Na pierwszym planie wojacy CK, ale jak się dobrze przyjrzeć, jest parę postaci w jakichś brunatnych uniformach, w dziwnych czapkach, na Niemców nie wyglądają... i data by się zgadzała- wrzesień 1916 roku. Czyli chyba bracia Turcy :)

No i jeszcze Turcy w zimowej scenerii:

http://www.univ.rzeszow.p...s/photo_17.html

jerry
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2006-11-18, 11:25   

Ursus napisał/a:
Fotka nazywa sie Osmanli Türk Askerleri Galizien 1916

Ta sama fotka i jeszcze kilka znajduje sie na www.gallipoli1915.org/08y...let.galicya.htm niestety tekst po turecku

Wisiel

Wysłany: 2006-12-01, 01:00   

Ja mam skan fotki ponoć z wojskowego dworca kolejowego Przemyśl Bakończyce, prawdopodobnie 1916 r., jest to możliwe, ponieważ fotki pochodzą z większego zbioru, w którym wszystkie pozostałe są z Przemysla.
http://www.tpfprzemysl.w.kki.pl/turcy.jpg

jerry

Wysłany: 2006-12-03, 18:55   

Kilka fotek do Turkow w Galicji www.polonya.org.tr/biulet...icja-photo.html
Pierwsze jest o tyle interesujace ze jak sie mozna domyslic z tureckiego podpisu przedstawia Enwer Pasze w Przemyslu . Prawdopodobnie wasaty jegomosc z lewej strony zdjecia . Jest on w glownej mierze odpowiedzialny za wciagniecie Turcji do wojny po stronie panstw centralnych ,a wiec bez niego nie byloby ich w Galicji . Byl rowniez odpowiedzialny za rozwiazanie kwestii Ormian w wschodniej Turcji . Zdaje sie ze za to ludobojstwo zostal skazany na kare smierci . Smierc poniosl walczac z Armia Czerwona w powstaniu basmaczy.Przedtem jednak szukal sojusznikow do walki z rzadem Ataturka wsrod niemieckich i rosyjskich komunistow
Pozostale zdjecia byly juz wczesniej przy innej okazji
Ostatnio zmieniony przez jerry 2006-12-03, 19:10, w całości zmieniany 2 razy  

Pudelek

Wysłany: 2006-12-03, 19:05   

jerry napisał/a:
Zdaje sie ze za ludobojstwo zostal skazany na kare smierci .

na pewno nie w Turcji, to kto i gdzie mógł go skazać? przecież określenie masakr na Ormianach jako ludobójstwo pojawiło się znacznie, znacznie później

jerry

Wysłany: 2006-12-03, 19:25   

Sadze ze jednak w Turcji . W przeciwnym wypadku nie musial by z niej wiac . I na pewno nie dla tego ze rzad Ataturka byl bardziej humanitarny i zyczliwy dla Ormian .

Pudelek

Wysłany: 2006-12-03, 19:29   

mimo wszystko wątpie. nie sądzę, żeby Ataturk u progu przejęcia władzy (przecież w 1920 był jeszcze sułtan) parałby się sądzeniem spraw, w których brała udział część tureckiego wojska

Wisiel

Wysłany: 2006-12-03, 19:30   

jerry napisał/a:
Pierwsze jest o tyle interesujace ze jak sie mozna domyslic z tureckiego podpisu przedstawia Enwer Pasze w Przemyslu

No to ja mam jeszcze dwie fotki tych kolesi pod tym samym drzewem :) Zastanawiałem się od dawna co to za mudury i czapki... czy wiadomo który to rok? 1916?

jerry

Wysłany: 2006-12-03, 21:50   

Jednak Enwer Pasza byl sadzony zaocznie i skazany. Nie wiem na ile jest to wiarygodna informacja ale sam zobacz www.pl.wikipedia.org/wiki/Enver_Pasha
Kiedy to zdjecie bylo zrobione ? Zdjecia sa ilustracja do tekstu naszej ambasady w Ankarze tekst jest w jezyku tureckim ,w pewnym miejscu jest kilka nazw bardziej zrozumialych . Wydaje mi sie ze byly zamieszczone w krakowskim "Czasie" z 11.09.1916 a dotyczyly pobytu Enwera Paszy miedzy innymi w Przemyslu w dn. 10.09.1916 . Zreszta moze ktos to potrafi przetlumaczyc www.polonya.org.tr/sec2-galicya.html

Pudelek

Wysłany: 2006-12-03, 22:14   

powiem jak w reklamie "a jednak"... niedokładnie przeczytałem :| choć skazanie przez ten trybunał wygląda jak zemsta za nieudolną politykę podczas Wielkiej Wojny i zniszczenie propagandowe przeciwnika Ataturka

ququ
XX. Rekrut

Wysłany: 2006-12-04, 16:25   

Cytat:
moze ktos to potrafi przetlumaczyc

Avusturyalılar Wernyhora'nın kehanetini - Türk atını Dinyester'den suladığında neler olacağını - hatırlıyorlar - Austriacy pamiętają proroctwa Wernyhory - co się stanie kiedy Turek konia w Dniestrze napoi.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Myślenie nie boli 8)

Darula
XVII. Rzemieślnik/Korporal

Wysłany: 2006-12-06, 11:23   

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie znajduje się miejsce poświęcone poległym w I wś narodowości tureckiej.

Jest to kwatera przylegajaca do cmentarza wojskowego nr 388. W centrum znajduje sie pomnik ku "Pamięci poległych w latach 1914-20..."

Pudelek

Wysłany: 2006-12-06, 15:19   

a gdzie dokładnie jest ta kwatera? bo wybieram się w piątek na Rakowicki i chciałbym w końcu ją znaleźć

Darula
XVII. Rzemieślnik/Korporal

Wysłany: 2006-12-06, 17:47   

Czy tak wystarczy 8)

Pudelek

Wysłany: 2006-12-06, 20:17   

Wybawco!!! :D

mam prośbę. mógłbyś ten plan podesłać mi na maila, tylko w takiej jakości, żebym numery mógł odczytać??

bardzo grzecznie proszę :)

mar_szal1@o2.pl

wojciech1978
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2007-01-02, 00:32   

Tak mi się własnie wydawało, że ten nagrobek pamięci Turków jest właśnie w tym miejscu - musiałem go jakoś pominąć, mimo, że ta część Rakowic jest mi dość dobrze znana

Warto w tym miejscu przyjrzeć się także rzeźbie austriackiej czapki wojskowej wieńczącej grób Alfreda Wintera - bardzo popularny motyw na cmentarzach Okręgu XI Twierdzy Kraków - podobne i to jeszcze lepiej zachowane, większe znajdują się na cmentarzach 394 i 396 W Czulicach, i na 399 w Prusach

Odpowiedz do tematu