Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w identyfikacji munduru i odszukaniu informacji
Autor Wiadomość
Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-13, 15:25   Pomoc w identyfikacji munduru i odszukaniu informacji

Witam,
Poniżej zamieszczam 2 zdjęcia, na których jest mój dziadek. Próbuję stworzyć drzewo genealogiczne naszej rodziny i dowiedzieć się czegoś więcej o moich przodkach. Niestety o czasach w wojsku, które spędził mój dziadek, wiem niewiele. Czy możecie mi pomóc? Powiedzieć coś więcej o mundurze, albo wskazać miejsce, gdzie są jakieś spisy żołnierzy z tamtego okresu - gdzie i kiedy byli, kiedy wrócili do domu?
Wiem, że dziadek podczas wojny był we Włoszech. Wiem, że podczas służby nauczył się fachu szewca (stąd zdjęcie nr 2).
Mieszkał w Kamieniu koło Niska, więc po Waszej mapie zgaduję, że należał do X korpusu, 4 brygada (choć może się mylę).
Nazywał się Jan Cisek i urodził się w Kamieniu (podkarpackie) w lutym 1897 r.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
Pozdrawiam!

PS. Poniżej podaję linki do zdjęć, bo chyba u góry coś poszło nie tak

http://ifotos.pl/zobacz/CJ1jpg_awnrhxp.jpg

http://ifotos.pl/zobacz/CJ2jpg_awnrhxn.jpg

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-02-13, 16:45   

Na pierwszym zdjęciu widzimy żołnierza Legionów Polskich. Z austro-węgierską klamrą i bagnetem.

Kłopot w tym, że podana osoba nie figuruje w spisie legionistów: http://wykaz.muzeumpilsudski.pl/

krakał
Książę

Wysłany: 2017-02-13, 18:16   

Sidor napisał/a:

Na pierwszym zdjęciu widzimy żołnierza Legionów Polskich.

Ursi, to już Wojsko Polskie, mundur zdaje się amerykański z demobilu. To by tłumaczyło czemu go nie ma w spisach.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-13, 18:18   

Hmmm, ciekawa sprawa.... Dziadek na pewno był na wojnie, choć nie wiem, czy jako legionista. Ponieważ umarł w 1982 roku ledwo go pamiętam, ale utkwiła mi w pamięci opowieść o tym, jak bardzo byli głodni. I że jedli wrony, bo nie było nic innego... Ale to oczywiście nie pomoże rozwiązać zagadki. Fakt że to były Włochy też raczej jest pewny, bo po powrocie dziadek wybudował dom w technice włoskiej, tzn. lepiony z gliny i ukośnie kładzionych deseczek.

Czy możliwe jest, że nie ma go w spisie, a jednak był w legionach? Albo że nie był na wojnie jako legionista tylko... no właśnie. Za mało w ogóle wiem na ten temat, żeby szukać jakichkolwiek rozwiązań...

Bardzo dziękuję i za tę odpowiedź. To dla mnie już coś.

krakał napisał/a:
To by tłumaczyło czemu go nie ma w spisach.

Może i tłumaczy, ale nie dla mnie... Mogę prosić o wyjaśnienie dla laika? :)

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-02-13, 18:42   

krakał napisał/a:
Ursi, to już Wojsko Polskie, mundur zdaje się amerykański z demobilu. To by tłumaczyło czemu go nie ma w spisach.

Ha! To drugie zdjęcie widziało mi się jako WP., na pierwszym zahipnotyzowała mnie klamra ;)

Sidor napisał/a:
Mogę prosić o wyjaśnienie dla laika?

Wojsko Polskie powstało dopiero pod koniec 1918 roku, czyli po I wojnie światowej. Legiony Polskie były tylko jego zalążkiem.

Jeśli masz związek z Kamieniem, to wypatruj niedługo książki I wojnie na tamtych terenach.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-13, 19:11   

Czyli o ile dobrze wszystko zrozumiałam, to zdjęcie dziadka jest z okresu powojennego, czyli najwcześniej z końca 1918 roku. Nie był też na wojnie jako legionista, ponieważ nie ma go w spisie.
Zakładając jednak, że na wojnie był, to w jakich oddziałach mogłabym go szukać? Austro-węgierskich? Taką informację miałam od rodziny, że był w armii austro-węgierskiej, ale po tylu latach to wszystko patykiem na wodzie pisane...

Ursus, jakie wydawnictwo wyda tę książkę o Kamieniu? Znasz może tytuł? Nie mieszkam w Kamieniu, ale czuję się związana z tymi terenami, zwłaszcza że dzieli mnie od "ojcowizny" zaledwie 30 km. Niedawno oglądałam zdjęcia mieszkańców Kamienia z przełomu XIX i XX wieku i bardzo mnie zauroczył ten klimat (polecam archiwum foto na stronie Towarzystwa Przyjaciół Kamienia). Czytałam też sporo o Lasowiakach, więc tematy regionalne są mi szczególnie bliskie (jeśli tematyka ludowa też budzi w Tobie jakieś zainteresowanie, to polecam książkę dostępną w sieci "Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej"- o Leżajsku też można tam znaleźć co nieco)

krakał
Książę

Wysłany: 2017-02-13, 19:27   

Mógł być w armii austro - węgierskiej, mógł być i na froncie włoskim, to niewykluczone. Ja tylko twierdzę stanowczo, że zdjecia są już okresu jego służby w odrodzonym Wojsku Polskim, czyli już po upadku Austro-Węgier, czyli już po formalnej cezurze końcowej pierwszej wojny światowej, ale zapewne w trakcie któregoś z licznych konfliktów o granice. Wojna z Ukrainą o wschodnią Galicję, wojna bolszewicka, może konflikt z Czechami o Śląsk, kto to wie. Rok 1919, może 1920, kto to wie...

KG
VII. Nadradca/Oberstleutnant

Wysłany: 2017-02-13, 19:32   Re: Pomoc w identyfikacji munduru i odszukaniu informacji

Sidor napisał/a:
Mieszkał w Kamieniu koło Niska (...) urodził się w Kamieniu (podkarpackie) w lutym 1897 r.

A może jego ojciec pochodził z Gniewczyny ?
W Verlustliste nr 560 z 25 kwietnia 1917 roku jest wymieniony jako ranny Jan Cisek, ur. 1897, gmina przynależności Gniewczyna.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-13, 20:06   

KG, z tego co wiem pradziadek, Wojciech Cisek, również pochodził z Kamienia, ale tak naprawdę nie jestem tego pewna, bo ani gmina ani parafia nie udostępniają danych :/ Ale bardzo dziękuję Ci za ten trop, na pewno go sprawdzę.

krakał, nie wątpię w ani jedno Twoje słowo. Dopytuję, bo próbuję to zrozumieć i poukładać sobie w głowie jakąś chronologię wydarzeń. Niedawno dowiedziałam się, że dziadek ożenił się w 1925 roku. Trochę mnie to zdziwiło, bo jak na tamte czasy to dość późno (28 lat). Ale tym bardziej pasuje to do Twojej teorii, że służył też w odrodzonym Wojsku Polskim.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-02-13, 20:25   

Sidor napisał/a:
Ursus, jakie wydawnictwo wyda tę książkę o Kamieniu? Znasz może tytuł?

Wyda właśnie TPK. Będzie o niej słychać ;)

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-13, 20:33   

Ursus napisał/a:
Sidor napisał/a:
Ursus, jakie wydawnictwo wyda tę książkę o Kamieniu? Znasz może tytuł?

Wyda właśnie TPK. Będzie o niej słychać ;)

:) A to niespodzianka. Na pewno zapoluję! BTW Dzięki nim (TPK) mam zdjęcie brata mojego dziadka, Sebastiana Ciska, który był w Kamieniu organistą :)
Uważam że to wspaniałe, że czyjaś pasja może się przełożyć nieoczekiwanie na korzyść dla kogoś obcego i z innej bajki - mam tu na myśli Waszą wiedzę i pasję, jak i TPK. Dzięki Wam wiem więcej o swojej rodzinie :)

monty_python77
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Wysłany: 2017-02-13, 23:18   

Nawiążę do jednego z wcześniejszych wpisów, rozważającego, czy Jan Cisek mógł być legionistą. Proszę pamiętać, że strona http://wykaz.muzeumpilsudski.pl/ nie jest kompletna i z pewnością nie zawiera nazwisk wszystkich, którzy przewinęli się przez Legiony podczas I wojny światowej. Wydaje mi się więc, że wymaga to dalszych poszukiwań, a legionowy mundur jest istotną wskazówką. Pozdrawiam.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-14, 09:05   

Monty_python77 dziękuję za podpowiedź i również pozdrawiam :)

krakał
Książę

Wysłany: 2017-02-14, 09:47   

monty_python77 napisał/a:
legionowy mundur jest istotną wskazówką

To nie jest mundur legionowy, tylko czapka i orzeł są leguńskie. Typowa mundurowa mieszanka wczesnego WP. Wpisz do gugla "US model 1917 tunic" to ci wyjdzie zdjęć takich bluz od metra. Oczywiście szczegółami się różnią, było mnóstwo producentów, trwała wojna, mundurów potrzeba było szybko a zapotrzebowanie szło w miliony, więc są drobne różnice koloru i kroju. Bluza którą nosi Jan Cisek jest IMHO ewidentnie amerykańska, nasze wojsko kupowało mnóstwo mundurów z uesańskiego demobilu. Tylko guziki ma zdaje się wymienione na nasze, amerykańskie były czernione i z ichnim godłem, stąd wymiana.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-14, 10:12   

krakał czy istnieje jakaś internetowa baza żołnierzy armii austro-węgierskiej czy pozostaje jedynie mailowy/pocztowy kontakt z wiedeńskim archiwum, o którym piszecie na forum?

P.S. Pozostaję pod wrażeniem ogromu wiedzy...

krakał
Książę

Wysłany: 2017-02-14, 10:38   

Istnieje "baza" strat - Verlustlisten. Listy są zdigitalizowane. Są tam polegli, ranni, zaginieni, jeńcy. Bazy wszystkich żołnierzy nie ma.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-02-14, 11:34   

Sidor napisał/a:
krakał czy istnieje jakaś internetowa baza żołnierzy armii austro-węgierskiej czy pozostaje jedynie mailowy/pocztowy kontakt z wiedeńskim archiwum, o którym piszecie na forum?

Do wspomnianej książki robiłem gruntowne zestawienie poległych, rannych i jeńców pochodzących z Kamienia, Steinau i Łowiska. Nazwiska Cisek tam nie ma. Mógł służyć, ale nie zaliczył się do żadnej z powyższych kategorii.

Sidor
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-14, 11:52   

Ursus napisał/a:

Do wspomnianej książki robiłem gruntowne zestawienie poległych, rannych i jeńców pochodzących z Kamienia, Steinau i Łowiska. Nazwiska Cisek tam nie ma. Mógł służyć, ale nie zaliczył się do żadnej z powyższych kategorii.

Szczęście w nieszczęściu :) Zdaje się, że niewielkie mam szane na zgłębienie tego wątku, ale będę jeszcze próbowała czegoś się doszukać. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za poświęcony czas i odpowiedzi na moje pytania.

Odpowiedz do tematu