Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Prośba o identyfikację wojska z kartki pocztowej
Autor Wiadomość
matini
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-02, 14:34   Prośba o identyfikację wojska z kartki pocztowej

Witam.
Czy na podstawie zamieszczonej kartki pocztowej da się zidentyfikować gdzie służył brat mojego dziadka Stanisław Węklar ur. 14 luty 1980. Zginął w 1915 roku. Ostatni list z dnia 30.10.1915r.
Oto link do skanu pocztówki http://ifotos.pl/zobacz/Skan007ma_qrqnpae.jpg

Dziękuje z góry za podpowiedzi.
marcin

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2017-11-02, 14:41   

FJB.7 - 7.Batalion Strzelców (Feldjägerbataillon.7). 16.Brygada Piechoty, 6. Dywizja Piechoty.

Ok. 15 X 1915 6.DP znajdowała się na wschód od Zaleszczyk, na pn brzegu Dniestru, mniej więcej k. miejscowości Zazulińce i na pn stamtąd. Wycofana następnie za Dniestr. W kolejnych miesiącach FJB.7 trafił do 30.Dywizji Piechoty.

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-02, 20:58   

Verlustliste z informacją o jego śmierci:
http://anno.onb.ac.at/cgi...seite=5&zoom=33
http://anno.onb.ac.at/cgi...seite=1&zoom=33
Był dwukrotnie odznaczony srebrnym Tapferkeitsmedaille 1. klasy, przy czym po raz drugi – pośmiertnie. O pierwszym odznaczeniu prawdopodobnie nie zdążył się dowiedzieć - informacja w prasie ukazała się 3.12.1915.

Na liście strat kilka wersów niżej wymieniony jest dr Alfred Wilschke z tej samej kompanii i z taką samą przybliżoną datą śmierci. Ówczesna prasa podawała, że zginął w trzeciej bitwie nad Isonzo. Za datę końcową tej bitwy przyjmuje się 4 listopada. Ale zaraz była czwarta...

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-03, 06:56   

O widzisz, a to się ładnie składa... 6.ID wycofano za Dniestr, ale nie w celu przegrupowania, tylko przerzucenia nad Isonzo. Podobnie zresztą jak 30.ID. Ponieważ doszliśmy już do niemal dziennych dat, będzie problem z ustaleniem, gdzie dokładnie w którym momencie był 7.FJB. W chwili wysłania kartki - nadal musiał być w składzie 6.ID, na co wskazuje przypisany jej numer poczty polowej (Feldpost 32).

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-03, 08:28   

Jeśli listopad 1915 w składzie 30.ID to prawdopodobnie rejon Mainizza.
https://www.europeana.eu/...ml#&gid=1&pid=1

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-03, 08:47   

Bodaj w październiku na pewno w składzie 6.ID, w grudniu - w składzie 30.ID. Co pomiędzy (kiedy zmieniono podporządkowanie) - nie wiadomo. 6.ID przyjechała nad Isonzo i znalazła się na początek w odwodzie VII Korpusu. Jeśli praktyka była taka, jak w Galicji, można przypuszczać że poszczególne części dywizji wprowadzano do walki na pierwszej linii tam, gdzie było zagrożenie (czyli jak to z użyciem odwodów bywa), a następnie niektóre z tych oddziałów podporządkowano jednostkom, walczącym na tych odcinkach i tak już zostało. Zapewne gdzieś rzucono FJB.7 dla wsparcia 30.ID, a potem nie wrócił on już do składu 6.ID.

matini
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-03, 08:54   

Bardzo dziękuję wszystkim za szybką odpowiedz. Widzę, że mam do czynienia z ekspertami :) Orientuje się ktoś czy jest gdzieś mogiła poległych? Gdzie może być pochowany ww. Stanisław Węklar?
Jeszcze raz dziękuję!
marcin

matini
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-03, 08:58   

W załaczeniu dołączam zdjęcie z okopów
http://ifotos.pl/zobacz/Okopyjpg_qrqeewn.jpg

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-03, 09:10   

Czy to zdjęcie ma jakiś związek z Twoim krewnym? Mnie ci żołnierze wyglądają jakoś tak legionowo, a okopy trochę na początek wojny. Im później, tym mniej się bawiono w podobne zadaszenia.

Co do cmentarzy... To przed II wojną były Włochy, a w tej ojczyźnie faszyzmu najczęściej komasowano pierwszowojenne cmentarze. Plus może być taki, że mniej miejsc będzie do przeszukania, minus - że może w trakcie przenosin nazwisko zaginęło, o ile w ogóle udało się danego żołnierza pod nazwiskiem pochować.

W sumie chyba nie mamy za dobrze obadanego tematu cmentarzy z włoskiego frontu. Czas zacząć.

matini
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-03, 09:52   

To zdjęcie było razem z kartką z frontu więc podejrzewałem, że na zdjęciu jest brat mojego dziadka. Choć teraz nie jestem pewien.

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-03, 09:54   

Obstawiałbym ID.6 i Monte San Michele.
W OeUlK można znaleźć takie coś:
„w nocy na 3 listopada bataliony strzelców 7, 8 i 9 z 6. dywizji piechoty zluzowały 3. i 4. pułk piechoty honwedu między Isonzo a Mt. S. Michele”. A w innym miejscu mowa o zluzowaniu 39. HIBrig. na północnym zboczu Monte San Michele.
Jak pisałem wyżej, przybliżona data śmierci (służących w tej samej kompanii) Alfreda Wilschke i Stanisława Węklara jest taka sama (1.-30.11). Jeśli więc wierzyć notatce prasowej, że Alfred Wilschke zginął podczas trzeciej (a nie czwartej) bitwy nad Isonzo, a za datę końcową tej bitwy uznaje się 4 listopada 1915, można przyjąć za dość prawdopodobne, że obydwaj zginęli wówczas lub w następnych dniach (4. bitwa) w walkach o Monte San Michele.

http://www.itinerarigrand...rtino-del-Carso
The entrance still retains its original structure and stones, as you can clearly see on the pediment bearing the original wording FJB 7 Schönburgtunnel FEB 1916, indicating the Battalion who dug it and the date of completion.
Ostatnio zmieniony przez KG 2017-11-03, 10:34, w całości zmieniany 2 razy  

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-03, 10:02   

Czyli tak, jak potwierdzałby stempel feldpostu. Skoro Mte S. Michele, to w pobliżu jest bodaj kilka dużych cmentarzy żołnierzy aw, powstałych w wyniku komasacji. M. in. w Fogliano/Redipuglia (nie mylić z wielkim monumentem z czasów Benito M., czyli Sacrario Militare di Redipuglia; cmentarz żołnierzy austro-węgierskich znajduje się między Sacrario a centrum Fogliano-Redipuglia, k. cmentarza cywilnego).
http://www.itinerarigrand...iano-Redipuglia
Prawie piętnaście tysięcy ludzi, znanych z nazwiska nieco ponad dwa tysiące.

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-03, 10:29   

Trotta napisał/a:
Fogliano/Redipuglia (nie mylić z wielkim monumentem z czasów Benito M., czyli Sacrario Militare di Redipuglia; cmentarz żołnierzy austro-węgierskich znajduje się między Sacrario a centrum Fogliano-Redipuglia, k. cmentarza cywilnego).

i też bywa odwiedzany:
https://images81.fotosik.pl/884/ed8f8acf988ce77cmed.jpg

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-03, 10:49   

O! Nie wiem, kiedy był tam Papież, ale wygląda na to, że w podobnym czasie, co ja :wink:

Niestety, nie trafiłem w sieci na spis pochowanych w Fogliano, a znanych z nazwiska. Ciekawe też, czy z Mte S. Michele przenoszono żołnierzy akurat tam. W końcu ten rejon to prawie wszystkie bitwy nad Isonzo...

Incubus
VIII. Radca/Major
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2017-11-03, 23:55   

Trotta napisał/a:
Niestety, nie trafiłem w sieci na spis pochowanych w Fogliano

Wiem niemal na pewno, że ten problem był podnoszony na Forum, ale nie pomnę gdzie. Taka moja refleksja: jak to możliwe, że taka cywilizacja, jak italska nie zdobyła się na wysiłek zinwentaryzowania grobów wojennych?

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-06, 08:15   

Wygląda mi trochę, jakby próbowali tam zrobić własne wcielenie słoweńskiego patentu ("Pot miru"). Może czegoś się kiedyś dowiemy.

Incubus
VIII. Radca/Major
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2017-11-06, 21:13   

Trotta napisał/a:
"Pot miru"

Coś więcej, przynajmniej w skrócie, bo pewnie już o tym wspominałeś, na temat "Drogi Pokoju"?

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-11-07, 07:39   

To fundacja w Słowenii, która zajmowała się m. in. szlakami na polach bitew (frajluftmuzea) i robiła spis poległych na froncie pd-zach. Pięć lat temu, kiedy tam byłem, działało to wszystko nieźle. Niestety nie wiem, czy dalej się rozwija, tu wiedzy mi brak.
Sprawdzić ich można tu:
http://potmiru.si

matini
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-08, 12:51   

Dziękuję Wam wszystkim za cenne uwagi. Teraz moja wiedza na temat przodka jest o wiele szersza. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu