Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Informację o jednostce w której mógł służyć pradziadek
Autor Wiadomość
Kamil3558
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-21, 22:26   Informację o jednostce w której mógł służyć pradziadek

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum serdecznie wszystkich witam :)

Jeżeli post znajduje się w złym miejscu proszę administratorów o przeniesienie go w odpowiednie miejsce :)

No ale do rzeczy, od niedawna właściwie rozpocząłem swoją przygodę z genealogią i wiatry historii doprowadziły mnie do terenów dawnej Galicji. Chciałbym zdobyć kilka informacji o swoim pradziadku jednakże informacje które posiadam są szczątkowe a moja znajomość języka niemieckiego i zdolność finansowa nie pozwoli mi póki co zabawić się w Archiwum Wiedeńskim (mam na myśli główne archiwum C.K. armii ). Jeżeli pewne rzeczy przytaczam błędnie proszę o wybaczenie, jestem raczej amatorem w tej części historii.

Wiem na pewno, że mój pradziad brał udział w I WŚ i został ranny, z informacji zebranych w rodzinie wynikałoby, że został ranny w płuco (prawdopodobnie bagnetem) ale w 100% nikt tego mi nie potwierdził. Wiem, że przeżył wojnę. Rozpoczynając poszukiwania z wiarą, iż ocalały jakieś dokumenty postanowiłem najpierw ustalić do jakiego okręgu werbunkowego mógł się udać tudzież skąd mógł otrzymać powołanie. I tutaj zaczynają się schody, które mam nadzieję z waszą pomocą pokonać.

Jestem prawie pewny, że urodził się on w lipcu 1891 r. i prawdopodobnie pochodził z miejscowości Krosna (obecnie powiat limanowski, gmina laskowa). No i teraz pytanie, że ta miejscowość leży praktycznie na styku kilku okręgów, Czy mógł trafić na 13 krakowski pułk z garnizonem w Bochni, 20 Nowosądecki z garnizonem w Limanowej czy może 57 tarnowski z garnizonem w Brzesku. Do każdej z tych miejscowości jest mniej więcej tyle samo. Orientuje się ktoś może jaka to mogłaby być jednostka?? :) Czekam na jakieś wskazówki jak się za to zabrać, będę wdzięczny za każdą informację.

P.S. raczej niższe szczeble w karierze wojskowej :P Tak, zdaję sobie sprawę, ze w przypadku niższych rangą żołnierzy ciężko o dokumentację no ale cóż, jeżeli nie sprawdzę nie przekonam się :)

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-21, 22:40   

Witaj :smile:
jeśli znasz imię i nazwisko pradziadka to podaj. Fachowcy (niestety nie ja) czasami cuda potrafią znaleźć :grin:

Kamil3558
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-21, 22:45   

Znam, nie jest to żadna w sumie tajemnica ale myślałem, że to byłoby nazbyt duże wykorzystywanie tutejszej społeczności :)

No ale w razie czego to: Wincenty Kołodziej

argo
VIII. Radca/Major
naczelny madziarożerca forum ;-)

Wysłany: 2017-11-22, 00:01   

Sprawdz listy strat ( Verlustlisty), jesli był ranny to na 99% tam bedzie wyszczególniony, szanse powodzenia zwieksza fakt ze znasz date jego urodzenia oraz miejsce, robota benedyktynska, ale z dużymi szansami na sukces.
P.S. Mojego pradziada wraz z przydziałem pulkowym i statusem (ranny oraz jeniec) namierzy kolega KG wlasnie w Verlustliscie ( za co jestem mu niezmiernie wdzieczny)

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-11-22, 18:37   

Nie udało mi się natrafić na Wincentego Kołodzieja z Krosnej. Józef Kołodziej z Krosnej, urodzony w 1890, służył w IR. 20, znalazł się w niewoli i był przetrzymywany w Omsku.
Twój przodek też powinien był trafić do tego pułku, o ile służył w piechocie.
Znalazłem przykłady służby mieszkańców Krosnej w nowosądeckich pułkach IR. 20 (powyżej), LIR. 32, Ldst.IR. 32, ale i w tarnowskim IR. 57. Twój przodek mógł jednak walczyć w całkiem innym pułku. Był np. mieszkaniec Krosnej w Minenwerferabteilung IR. 3 z Kromieryża.

W LIR. 32 był natomiast kadet rezerwy Vinzenz Kolodziej z rejonu Opawy, rocznik 1893, który został ranny w 1915 roku, a w lutym 1916 roku awansował na podporucznika rezerwy.

Kamil3558
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-11-22, 20:28   

Przejrzałem dziś Listy strat, które znalazłem na tej stronie:

http://digi.landesbibliot...c/AC08513816/1/

Nie znalazłem tam właściwie nic konkretnego, jedna pozycja daje mi tylko trochę do myślenia, mianowicie:

Korporal - Kołodziej - Inf. Rgt. Nr. 57 - 9 kompania i 1 przy kolumnie zraniony i ad. że brakujące dane miały być niby uzupełnione później

Jeżeli dobrze odczytuje to jest to 57 regiment piechoty z Tarnowa ??? :P

Co do pomocy KG, na początek to wielkie dzięki za pomoc ;) ... Możliwe że, owy Józef jest jakoś spokrewniony, nie mam wiedzy obecnie jak bardzo popularne jest to nazwisko w tamtym rejonie, ponieważ nie jestem z tych terenów, nawet nie posiadam tam już rodziny więc ciężko to jakoś określić, ale warto temu się przyjrzeć bliżej.

Co do Wincentego z Opawy, to raczej nie on ze względu, że rok urodzenia 1891, pradziadka mam na akcie urodzenia dziadka no chyba, że ktoś w początkach XX wieku źle podał na dokumencie :P

Co do podanych przez Cb jednostek, są jakiegoś dokumenty, wykazy stanu, zaciągu nie ukrywam, że najlepiej zdigitalizowane :) czy raczej nic więcej nie ustalę

Odpowiedz do tematu