Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Apolinary Kucharski (1885 - ?)
Autor Wiadomość
Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-11-29, 20:32   Apolinary Kucharski (1885 - ?)

Witam,

Szukam wszelkich informacji o Apolinarym Kucharskim urodzonym w miejscowości Felsztyn. Z przekazów rodzinnych wynika że został ranny i zmarł w Przemyślu.

PS Występuje w bazie kramerius ,,Kucharski Apolinary, Inft IR. Nr. 77, 5. Komp., Galizien, Sambor, 1*85 verw.'' w liście strat z roku 1915.

Pozdrawiam

Daniel

Trotta
Hrabia
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2016-11-30, 10:37   

Hmm, no to wiesz sporo. Data wydania listy strat (30 września 1915 r.) to moment graniczny, zatem na pewno A. Kucharski został ranny wcześniej. Ale informacje o rannych wielokrotnie spływały ze sporym opóźnieniem. Fakt znalezienia się w szpitalu w Przemyślu wskazywałby na odniesienie ran na przełomie maja i czerwca 1915 r.

Jednostka - czyli IR.77 z Sambora - znalazła się wtedy pod Przemyślem. Pułk należał do 24.Dywizji Piechoty z X Korpusu; dywizja atakowała część pierścienia twierdzy przemyskiej (Prałkowce). Być może wówczas A. Kucharski odniósł rany, a po zajęciu Przemyśla trafił do tamtejszego szpitala. Równie dobrze mógł zostać ranny później - i odtransportowany na tyły.

Dziwne trochę, że nie figuruje na listach jako zmarły. Możliwe, że wyszukiwarki zniekształcają nazwisko i dlatego nie możemy znaleźć.

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-11-30, 12:47   

Witam,

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Prawdopodobnie zmarł w 1917 roku, żona była obecna w szpitalu. Czekam obecnie na zdjęcie na którym są informację dokładne m.in. dokładna data śmierci. Czy są jakieś może spisy osób pochowanych na cmentarzu w Przemyślu albo możliwe jest znalezienie aktu zgonu?

Pozdrawiam

Daniel

amazic
XIII. Prawnik/Kadett

Wysłany: 2016-12-01, 09:53   

Mormoni zmikrofilmowali księgi zmarłych z 77 IR tylko do roku 1913, możliwe więc jest, że w archiwum wiedeńskim nie mają dokumentów. Przeszukaj http://www.przemysl.ap.gov.pl/skany/ po zakładce "nazwa zespołu". Sprawdzić można inne archiwa- Lublin, Rzeszów. Dokumenty dotyczące I WŚ są "nieco" porozrzucane. Zwróć się również do parafii przemyskich (tych istniejących w tamtych latach) na piśmie, czy nie mają zapisu o zmarłym,
Pozdrawiam, Marek

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-12-02, 10:13   

Witam,

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zwróciłem się do AP w Przemyślu o sprawdzenie czy w zbiorze aktów zgonu do roku 1920 nie znajduje się akt zgonu Apolinarego. Jak będę coś jeszcze wiedział to będę pisał.

Pozdrawiam

Daniel

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-12-10, 14:34   

Witam,

Zdołałem uzyskać zdjęcie oraz nowe fakty. Apolinary przesłał swoje zdjęcie z dnia 12.03.1915 roku wykonanego w miejscowości Innsbruck, czyżby szpital? Znalazłem też skrawek jakiegoś pisma dotyczącego zawiadomienia o śmierci Apolinarego.

Link do zdjęcia i dokumentu: http://imgur.com/a/JSqKf

Z przekazów rodzinnych wynika, że Apolinary zmarł 05.03.1917 lub 05.03.1918.

Narodziła się także druga zagwozdka, gdyż odnalazłem w gazecie lwowskiej wzmiankę o kolejnym ,,moim''. Mowa jest o Marcelu Fedorcio, który został uznany za zmarłego.

Str 2 http://jbc.bj.uj.edu.pl/d...ontent?id=31935

Nie znalazłem go w żadnych spisach.

Czy ze zdjęć można coś wywnioskować? Apolinary to ten po prawej i chyba ma jakieś medale.

Pozdrawiam

Daniel

krakał
Książę

Wysłany: 2016-12-10, 18:04   

Ciekawe, obaj tachają zdaje się bajonety do Werndla, niczym jaki tyłowy landśturm. Zasadniczo nie pasuje to do liniowej piechoty. Nasuwają mi się dwa wytłumaczenia - albo zdjęcie jest z okresu pobytu w kadrze (gdzie mogły być starsze karabiny), albo byli uzbrojeni w karabiny M. 13, czyli stare komissionsgewehry modell 88 z niemieckich dostaw; w ck armii używano ich między innymi z bagnetami z systemu Werndla. Tyle tylko, że M. 13 też raczej trafiały do tyłowców z landszturmu, a nie do oddziałów pierwszoliniowych... Ot, dziwność.

Co do medali, to nijakich nie widzę.

Byłoby fajnie, gdyby rzucił na to zdjęcie okiem ktoś ogarnięty w bajonetach. U 469? Von Wrocień? Ktoś jeszcze? Panowie, do raportu :sad: :wink:

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-12-10, 21:00   

Witam,

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Apolinary ma coś przypiętego do kieszeni, nieśmiertelnik?

Pozdrawiam

Daniel

argo
VIII. Radca/Major
naczelny madziarożerca forum ;-)

Wysłany: 2016-12-11, 11:21   

Bagnety ktore widac to bezapelacyjnie Werndle, Krakał, zwróc uwage na umiejscowienie klamry od pasa u postaci stojacej, sugerowałoby to ze nosil on na brzuchu ładownice właśnie do Werndla ( żołnierze uzbrojeni w werndle w charakterystyczny sposób nosili zarowno pas, jak i ladownice), nie stoi to w sprzecznosci z domyslem ze moga to byc zolnierze oddziałow liniowych, bo wbrew temu co sie sądzi, Werndle byly uzywane w boju, swiadcza o tym ( bede monotematyczny :wink: ) znaleziska terenowe z pobojowisk w postaci destruktow zarowno karabinów jak i bagnetów oraz amunicji

krakał
Książę

Wysłany: 2016-12-12, 01:14   

argo napisał/a:
Bagnety ktore widac to bezapelacyjnie Werndle, Krakał, zwróc uwage na umiejscowienie klamry od pasa u postaci stojacej, sugerowałoby to ze nosil on na brzuchu ładownice właśnie do Werndla ( żołnierze uzbrojeni w werndle w charakterystyczny sposób nosili zarowno pas, jak i ladownice)

Czyli mnie oko nie zawiodło.

argo napisał/a:
Werndle byly uzywane w boju, swiadcza o tym ( bede monotematyczny :wink: ) znaleziska terenowe z pobojowisk w postaci destruktow zarowno karabinów jak i bagnetów oraz amunicji

Wiem że były używane w walce, ale dotąd myslałem że tylko przez pospolitaków; jakoś nie mieści mi się w głowie żeby werndyl był giełtowoł w regularnym pułku armii wspólnej.

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-17, 10:24   

Witam,

Z UM w Przemyślu otrzymałem w odpowiedź, że w latach 1910-1930 nie znaleziono żadnej wzmianki. Czekam dalej na odpowiedź z AP w Przemyślu. Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, gdzie powinienem się zwrócić o pomoc?

Pozdrawiam

Daniel

Stanislaw Baran
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann

Wysłany: 2017-02-17, 11:05   

Haper napisał/a:
Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, gdzie powinienem się zwrócić o pomoc?

ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W PRZEMYŚLU
Plac Katedralny 4 a, 37-700 PRZEMYŚL
tel. 16 678 66 94 w. 38
e-mail: b.archiwum@op.pl
Czynne codziennie od 9.00 do 13.00
Dyrektor: ks. prał. dr Henryk Borcz

Haper
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-02-17, 12:01   

Stanislaw Baran napisał/a:
Haper napisał/a:
Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, gdzie powinienem się zwrócić o pomoc?

ARCHIWUM ARCHIDIECEZJALNE W PRZEMYŚLU
Plac Katedralny 4 a, 37-700 PRZEMYŚL
tel. 16 678 66 94 w. 38
e-mail: b.archiwum@op.pl
Czynne codziennie od 9.00 do 13.00
Dyrektor: ks. prał. dr Henryk Borcz

Dziękuję bardzo, spróbuję sprawdzić jeszcze to miejsce, ale jak na razie żaden mail nie dochodzi do nich.

Myślę, że mój przodek prawdopodobnie zmarł w Szpitalu Okręgowym nr 10 w Przemyślu, czy dobre mam przypuszczenia?

Pozdrawiam

Daniel

ergie
XII. Praktykant/Fähnrich
retete - człowiek marginesu

Wysłany: 2017-02-18, 15:58   

Miałem siedzieć cicho ale nie wytrzymam... czy mam rozumieć, że nie sprawdzasz sam ino pisemnie zapytowywujesz o sprawę?

Odpowiedz do tematu