Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Rok 2014 - konferencje naukowe, sympozja
Autor Wiadomość
Dlugi
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Wysłany: 2014-10-22, 09:48   

Trotta napisał/a:
O pikelhaubach zimowych nic nie wiem... Nie mam pojęcia, zakładam, że w razie czego można było próbować coś włożyć pod albo np. zastąpić podpinkę czapką... A skąd takie pytanie?

A takie pytanie pojawiło sie pod moim zdjęciem danym na FB i nie potrafiłem odpowiedzieć :-)

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2014-10-22, 09:52   

Dlugi napisał/a:
Trotta napisał/a:
O pikelhaubach zimowych nic nie wiem... Nie mam pojęcia, zakładam, że w razie czego można było próbować coś włożyć pod albo np. zastąpić podpinkę czapką... A skąd takie pytanie?

A takie pytanie pojawiło sie pod moim zdjęciem danym na FB i nie potrafiłem odpowiedzieć :-)

Zastanawiam się, skąd pytającemu przyszło do głowy... Może miał na myśli pokrowce na pikelhauby, które po prostu miały maskować, a nie ocieplać - tak mi strzeliło do głowy...

Dlugi
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Wysłany: 2014-10-22, 09:56   

Nie omieszkam zapytać. Niestety później, bo owszem, forumowy jestem, niestety nie jest możliwy ciągły dostep on-line do pewnych rzeczy włączając FB (choć może to szczęście właśnie :wink: ? )

Gosc
III. Minister/General der Infanterie
Wątpić wątpiami - rzecz krasnoludzka.

Wysłany: 2014-10-22, 13:55   

To trzeba odpowiedzieć: pikielhałby wiosenno-jesienne, o! A zimowo to będzie jak sobie balaklawę pod spód założy albo łeb ręcznikiem/szalikiem owinie, czy tam inną szmatą... Temat już rekonstrukcyjny nie kąferęcyjny ( i kto to mówi, największy oftopikarz)

Dowgird
XVII. Rzemieślnik/Korporal

Wysłany: 2014-10-28, 14:08   

Dla zainteresowanych LP 5 listopada w Przemyślu TPN organizuje sesję pt. "100 rocznica powstania Legionów Polskich".

Trotta
Książę

Wysłany: 2014-11-03, 14:51   

Wojnicz, sobota, 8 listopada, godzina 16:30

http://www.wojnicz.pl/woj...wojny-swiatowej

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-11-03, 15:32   

Nu, i prawidłowo! Zachęcający dopisek w nawiasie ;)

redbaron
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2014-11-03, 18:00   

O pozio merytoryczny jestem spokojny, podobnie jak i o materiał ilustracyjny. Szkoda tylko, że to tak daleko ode mnie...

Gosc

Wysłany: 2014-11-06, 14:49   Wielka Wojna 1914 w Beskidach i na Pogórzu

Ktoś wspomniał w innym wątku:

https://pl-pl.facebook.com/pages/Wielka-Wojna-w-Ma%C5%82opolsce-pami%C4%99%C4%87-i-to%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87/634346333264134

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-12-06, 09:57   

Cytat:
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
„Wielka Wojna w Małopolsce – bitwa limanowska 1914”

Organizowana przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Limanowej

w ramach projektu
„Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”

Partnerzy:
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej
Limanowski Dom Kultury
Miasto Limanowa
Starostwo Powiatowe w Limanowej

Miejsce obrad: Sala widowiskowa w Limanowskim Domu Kultury
ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

PATRONAT HONOROWY:
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Prof. dr hab. Jan Szymczak – Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego

PATRONAT NAUKOWY:
Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

KOMITET ORGANIZACYJNY:
Magdalena Dyląg, Izabela Podgórna, Daniel Budacz, Adrian Cieślik,
Karol Wojtas, Jacek Florek, Andrzej Sądelski, Robert Kowalski

Program:
I DZIEŃ KONFERENCJI
11 grudnia 2014 r. (czwartek)

10.00 Powitanie uczestników i zaproszonych gości:
 Uroczyste podsumowanie i zakończenie Programu edukacyjnego pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”.
 Wręczenie podziękowań dla partnerów projektu oraz nauczycieli zaangażowanych w jego realizację na terenie powiatu limanowskiego.
WYKŁAD INAUGURACYJNY:

11.30 Od Zbrucza po Adygę. Polacy w armii austro-węgierskiej na frontach I Wojny
Światowej, prof. dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
12.15 Przerwa kawowa

PANEL I:
Moderator: prof. dr hab. Michał Baczkowski

12.30 Twierdza Kraków w działaniach bojowych podczas I Wojny Światowej - mgr Marcin
Jakub Mikulski (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
12.50 Jesień 1914 oczami Twierdzy Kraków – mgr Tomasz Lis (Uniwersytet Mikołaja
Kopernika, Toruń; Polskie Towarzystwo Historyczne O/ Limanowa)
13.10 Nasi i swoi? Galicyjski pułk piechoty oczami współczesnych – mgr Łukasz Wrona
(Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
13.30 Dyskusja

13.40 – 15.00 Przerwa obiadowa / Film: „Dodek na Froncie”, reż. Michał Waszyński,
Polska 1936.

PANEL II:
Moderator: Robert Kowalski

15.00 Ziemia Limanowska w listopadzie i grudniu 1914 r. we wspomnieniach Felicjana
Sławoja Składkowskiego – mgr Magdalena Dyląg (Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; Polskie Towarzystwo Historyczne O/ Limanowa)
15.20 Rzeczpospolita Rafajłowska – na szlaku walk Legionów Polskich w Karpatach
Wschodnich – dr Jan Skłodkowski (Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddział Warszawski)
15.40 Charakterystyka taktyki i znaczenie bitwy pod Limanową – mgr Wacław
Polakiewicz (Polskie Towarzystwo Historyczne O/Nowy Targ, Zakopane)
16.00 Przerwa kawowa

PANEL III:
Moderator: Karol Wojtas

16.20 Założenie krajobrazowo-urbanistyczne Cmentarza wojennego nr 368 na Jabłońcu
– dr hab. Józef Szymon Wroński (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kraków)
16.40 Artystyczna działalność Gustava Ludwiga w Kriegsgräber Abteilung Krakau i
projekty cmentarzy wojennych X Okręgu Cmentarnego „Limanowa” na tle jego twórczości architektonicznej. Znaki zapytania – mgr Agnieszka Patridge (Politechnika Krakowska, Kraków)
17.00 Ukształtowanie terenu a działania wojenne w ramach operacji łapanowsko – limanowskiej w kontekście wybranych cmentarzy wojennych z IX i X Okręgu Cmentarnego – Ireneusz Piszczek (Polskie Towarzystwo Historyczne O/Limanowa)
17.20 Dyskusja

PANEL IV:
Moderator: dr hab. Józef Szymon Wroński

17.30 Regietów 1915 – mgr Tomasz Woźny (Stowarzyszenie Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji „Crux Galiciae”, Kraków)
17.50 Obraz walk austro-węgiersko-rosyjskich w rejonie Goszczy w świetle danych archeologicznych – mgr Marcin Czarnowicz (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
18. 10 Kilka słów na temat działalności galicyjskich organizacji weteranów – dr Wojciech
Mirocha (Muzeum Zamkowe w Żywcu)

18.30 Dyskusja
18.45 Podsumowanie i zakończenie pierwszego dnia obrad

II DZIEŃ KONFERENCJI
12 grudnia 2014 r. (piątek)

10.00 Rozpoczęcie II dnia konferencji

PANEL V:
Moderator: Magdalena Dyląg

10.10 Kwestia militarna w odbiorze społeczności regionalnej z obszaru Podhala przed
wybuchem Wielkiej Wojny z 1914 roku – prof. dr hab. Waldemar Potkański (Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Szczecin)
10.30 Życie codzienne w miastach zachodniogalicyjskich podczas Wielkiej Wojny
– mgr Kamil Ruszała (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
10.50 Echa Bitwy Limanowskiej w Nowym Targu i na Podhalu w świetle doniesień prasowych, pamiętników oraz badań terenowych – mgr Robert Kowalski (Uniwersytet Rzeszowski, Rzeszów)
11.10 Dyskusja
11.20 Przerwa kawowa

PANEL VI:
Moderator: Adrian Cieślik

11.40 Pierwsza Wojna Światowa w Beskidzie Sądeckim – mgr Łukasz Poremba
(Polskie Towarzystwo Historyczne O/Nowy Sącz)
12.00 Organizacja szpitali polowych na przykładzie Chrzanowa oraz organizacja cmentarzy na przykładzie cmentarza 444 i 445 w Chrzanowie – mgr Kamil Bogusz (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kraków, Stowarzyszenie „InicjatywaChrzanów.pl”)
12.20 Dyskusja

12.30 Przerwa obiadowa/ Film „Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski,
Polska 1979.

PANEL VII:
Moderator: Daniel Budacz

14.20 Bitwa Limanowska – mitologiczne inspiracje i echa w kulturze i publicystyce węgierskiej okresu Wielkiej Wojny – dr Wiesław Bator (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
14.40 Reminiscences of the Battle of Limanowa in the Collection of the Hungarian Military History Museum – Gergely SALLAY (Head of Department, MoD Military History Institute and Museum, Budapeszt)
15.00 The battle of Limanowa from Hungarian point of view – lt. col. Tibor BALLA, PhD, (Head of Department, MoD Military History Institute and Museum, Budapeszt)

15.20 Dyskusja
15.45 Podsumowanie i zakończenie konferencji

16.00 Otwarcie wystawy historycznej „Węgierscy żołnierze na Wschodnim Froncie 1914 ˗ 1916" przygotowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie. Miejsce: Hol, Limanowski Dom Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 34-600 Limanowa

17.00 Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, ul. Józefa Marka 13, 34-600 Limanowa

Otwarcie wystawy historycznej „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca”

przygotowanej przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w ramach projektu „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”

17.30 Wernisaż wystawy fotografii artystycznej Michała Piotrowskiego pt. „RETROSPEKCJA” (unikatowe fotografie wykonane w XIX ˗ wiecznej technice chromianowo ˗ proszkowej)

W trakcie otwarcia wystaw w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej odbędzie się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz w Limanowej.

redbaron
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2014-12-06, 10:22   

Cytat:

15.40 Charakterystyka taktyki i znaczenie bitwy pod Limanową – mgr Wacław
Polakiewicz (Polskie Towarzystwo Historyczne O/Nowy Targ, Zakopane)

To może być ciekawe, bo z lekutry "Limanowej 1914" wynikało, że W. Polakiewicz nie ma o tych sprawach zielonego pojęcia.Zresztą sam tytuł tego wystąpienia zdaje się to również sugerować ;)

Nirven
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2014-12-06, 10:38   

Urwałbym nóżki temu, kto wymyślił żeby najciekawsze (przynajmniej dla mnie) referaty dać we czwartek, zwłaszcza że to jedyny dzień w tygodniu kiedy nie bardzo mogę się urwać z zajęć. Może przynajmniej na bitwę dam radę przyjechać.
Wykłady i dyskusje szykują się świetne. Redbaronie, Ty będziesz tam? Z chęcią bym wysłuchał dyskusji z W. Polaczkiewiczem.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-12-06, 11:06   

Konferencja zapowiada się ciekawie. Widzę że kol. Trotta jest wśród referentów.

redbaron
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2014-12-06, 11:15   

Nirven napisał/a:
Redbaronie, Ty będziesz tam? Z chęcią bym wysłuchał dyskusji z W. Polaczkiewiczem.

Według pierwotnego planu sprzed wielu miesięcy miałem być referentem. Potem się zmienił organizator i jak widać na ostatniej liście się nie znalazłem. Chętnie popolemizowałbym z W. Polakiewiczem, ale niestety wyprawa do Limanowej na dwa dni, by to zrobić przekracza możliwości czasowe i finansowe. No i jezcze zszedłbym tam na zawał ;)

Myślę, że może w trakcie Bożego Narodzenia, a najpóźniej ferii zimowych skończymy recenzję "Limanowej", która też pewną formą polemiki z W. Polakiewiczem będzie.

zbyszek_02
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2014-12-06, 19:35   

Witam.

... Panowie czy któryś z was wybiera się do Limanowej ?.... miło będzie się spotkać .....

> Z :)

krakał
Książę

Wysłany: 2014-12-06, 22:11   

Trotta i ja będziemy referacić :grin:

zbyszek_02

Wysłany: 2014-12-08, 09:35   

... ja planuję pobyt w Limanowej w piątek i sobotę ....
... szkoda, że wasze referaty są w czwartek ....

Trotta
Książę

Wysłany: 2014-12-08, 10:03   

W sobotę historia w Limanowej będzie już miała inną - niż nasze - twarz, i inna na niej (nad nią) będzie czapka... Jaka, nikt nie wie :mrgreen:

zbyszek_02

Wysłany: 2014-12-08, 11:25   

... na stronie http://www.miasto.limanow...-limanowa-.html ..... można przeczytać min. że w sobotę : "Ciekawą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia repliki myśliwca Nieuport 11 - samolotu z okresu Wielkiej Wojny " ...

... samolot został zrobiony przez pana Krzysztofa Cwynara ... hangar i lotnisko znajdują się w Starej Wsi pod Brzozowem ......
... jak prezentuje się w powietrzu można zobaczyć tutaj :

https://www.youtube.com/watch?v=R4tlFByD2jI

https://www.youtube.com/watch?v=bgbzx_EKgVo

... ja załapałem się jako naziemna pomoc techniczna ...... wprawdzie nie mam stroju z epoki ale .... myślę, że będzie ciekawie .....

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-12-09, 09:06   

Wystawa w Kraczku:

http://www.pk.edu.pl/inde...mid=405&lang=pl

Trotta
Książę

Wysłany: 2014-12-09, 09:22   

Dobrze, że na razie tylko rozdwoić się trzeba, roztrojenie i rozczwórzenie jeszcze nie jest niezbędne :lol:

krakał
Książę

Wysłany: 2014-12-09, 09:26   

Tak, wiem. Wielgmann dzwonił z zaproszeniem ale spuściłem po brzytwie gdyż albowiem nie ma mnie wtedy w Kraku. Ale jak najdę chwilkę, to się wybiorę.

Incubus
VIII. Radca/Major
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2014-12-09, 10:47   

Czy ja dobrze czytam - wernisaż 12 grudnia, a wystawa czynna dopiero od września przyszłego roku? :roll:
A samolocik zapodany przez Zbyszka - zacny. Idą czasy, kiedy w każdej polskiej stodole będzie hangar :grin: .

Trotta
Książę

Wysłany: 2014-12-09, 11:29   

Ja tam widzę "do"...

Incubus
VIII. Radca/Major
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2014-12-09, 11:42   

Mea culpa. Takie konsekwencje niesie przekonanie, że się jeszcze coś widzi bez zakładania okularów :oops:

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2014-12-09, 16:09   

Ten odpowiedni lektor to KWTC , chciałem pojechać ,ale grasser w wykonaniu KWTC obrzydził mi ten wyjazd , chociaż ?

krakał
Książę

Wysłany: 2014-12-09, 16:11   

Pawle, przyjedź na samą konfę, a reko z olejem sobie odpuść :wink:

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2014-12-09, 16:44   

Chcę przyjechać ! dlatego ,że jeden z moich krewnych Ltn Wilibald Fangor został ciężko ranny w płuco, właśnie pod Limanową i może coś uda mi się wyszperać ! Tym panem profesurem zepsuli całą imprezę ! Będę zaszczycony spotkać się z Tobą !

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-12-09, 16:51   

Willibald Fangor, Lt, 80. Infanterieregiment, ranny (Verlustliste nr 88, 30.12.1914).

Rzeczywiście jego jednostka walczyła pod Łapanowem...

Dowgird
XVII. Rzemieślnik/Korporal

Wysłany: 2014-12-09, 20:04   

Dopowiem jeszcze po Ursusie:

Fangor Wilibald, Lt., IR Nr 80, MarschBaon., Rzeszów, 1891, Lungenschuss, GarnSpit. Nr 2 in Wien IIII (Nachrichten 165 z 23.12.1914, s.5)

Fangor Wilibald, Lt. Adj., IR Nr 80, Rzeszów, 1891, Schuss i. d. Lunge, MilitaerRekonvAnstalt (Reichsratsgebaeude) in Wien, I (Nachrichten 173 z 29..12.1914, s.5)

Fangor Wilibald, Oblt., IR Nr 80, 10 Komp., Rzeszów, 1891, Schuss i. d. r. Oberarm, Allg. Krankenhaus in Wien, IX (Nachrichten 425 z 30.06.1915, s.4)

KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2014-12-12, 08:02   

Dowgird napisał/a:
Fangor Wilibald, Oblt., IR Nr 80, 10 Komp., Rzeszów, 1891, Schuss i. d. r. Oberarm, Allg. Krankenhaus in Wien, IX (Nachrichten 425 z 30.06.1915, s.4)

Prawie z tej samej daty (pewno pomyłka?):
Fangor Wilibald, Oblt., IR. Nr. 80, 10. Komp., Rzeszów, 1891, Schuss i. d. r. Unterarm, MillKrankenanstalt in Wien, I., Reichsratsgebäude, Nachrichten… Nr . 420, 18.6.1915, s. 5

Ale nie tylko rany:
Awans na stopień Oblt. w grudniu 1914, Verordnungsblatt Nr. 100 (1915),
Oblt. Wilibald Fangor, IR. 80 - Pochwała za dzielność w obliczu wroga – Verordnungsblatt Nr. 2 (1915),
Wilibald Fangor, IR. 80 – ponowna pochwała za dzielność w obliczu wroga – Verordnungsblatt Nr. 93 (1915),
Zdaje się, pod koniec wojny był w intendenturze – mianowanie na MilUntIntdtn., Oblt. Fangor IR 80, Feldblatt, 15.5.18, s. 11

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2014-12-12, 16:38   

Serdecznie Wam koledzy dziekujęę, dodam ,że po hospitalizowaniu we Wiedniu , Wilibald dłuższy czas przebywał u naszej ciotki w Dubrowniku . W latach 1974/75 na zaproszenie ciotki Steffi mieszkałem u niej i było mi bardzo dobrze . Przywiozłem zdjęcia Wilibalda w mundurze z laską /nie mylić/ w ręku trzyma kurhausowy kubek , pewnie z wodą mineralną . Przez prawie cały okres międzywojenny chorował ale awansował w WP do stopnia majora intendentury . Przekroczył granicę Węgierską we wrześniu 39 . Mówił i pisał b.dobrze po węgiersku . Z obozu w GYOR jeżdził często do Budapesztu . Niestety biedak nie miał szczęścia i wiosną 1940 r. zmarł . Został pochowany na cmentarzu w GYOR razem z kolegami obozowymi

krakał
Książę

Wysłany: 2014-12-12, 19:52   

Jesteś pewien, że nie miał szczęścia? Mógł żyć w czasie okupacji niemieckiej w Polsce, trafić do lagru, mógł dożyć komuny. Ja myślę, że jednak miał szczęście....

Gosc

Wysłany: 2014-12-13, 18:44   

krakał napisał/a:
Jesteś pewien, że nie miał szczęścia? Mógł żyć w czasie okupacji niemieckiej w Polsce, trafić do lagru, mógł dożyć komuny. Ja myślę, że jednak miał szczęście....

Nie musiał oglądać degeneracji i wyniszczania tkanki narodowej... to fakt. Dwa walce drogowe, jeden po drugim, a potem gorliwa żydokomuna ( w sensie ścisłym! to nie jest złośliwość ani fobia!) enkawudzistowska...

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-12-30, 18:02   

Drodzy Krakusi!

Kolejna wystawa: http://www.wh.agh.edu.pl/main/pl/galeria/81

Twórcą wystawy jest znany Wam wszystkim (przynajmniej ze słyszenia) Jerzy Pałosz.

PS: A na fotkach z wernisażu jedną znaną twarz już wypatrzyłem... :wink:

krakał
Książę

Wysłany: 2014-12-30, 18:52   

Ja widzę nawet trzy znajome twarze. Ale szkoda, że dowiadujemy się dopiero teraz.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2014-12-30, 19:21   

JP próbował dać znać wcześniej, ale miał problem z zalogowaniem się (nie wiem o co dokładnie chodzi, więc poprosiłem o precyzyjne informacje, które przekaże Franzowi).

Gosc

Wysłany: 2014-12-30, 22:53   

Do 15-go grudnia. Pozamiatane.

JP
XX. Rekrut

Wysłany: 2014-12-30, 23:20   Wystawa w AGH

Witam po długiej nieobecności. Wystawa w AGH została przedłużona do 6.01 ze względu na spore zainteresowanie. Ciekawe, bo poszła bez jakiejkolwiek promocji. A więc - zapraszam choć z góry uprzedzam, że jest ona adresowana do tzw. zwykłego człowieka, a nie do specjalistów. Przy okazji: gdyby ktoś z Was znał instytucję (np. szkoła, biblioteka itp) która byłaby zainteresowana przejęciem tablic ze zdjęciami, opisami + relacje uczestników wojny jako sui generis przewodników) to chętnie przekażę "na zawsze".

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-12-31, 09:26   

Chętnie bym obejrzał, ale niestety, za daleko ...

Z drugiej strony, wygląda do dość podobnie do oglądanej przeze mnie w Warszawie wystawy "Wielka Wojna na Wschodzie 1914–18. Od Bałtyku po Karpaty".

Odpowiedz do tematu