Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAGÓRZ - cmentarz
Autor Wiadomość
Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-14, 13:14   ZAGÓRZ - cmentarz

Zwracam się z prośbą - poszukuję wszelkich informacji na temat cmentarza A-W w Zagórzu (k.Sanoka). Być może, że istnieje szansa upamiętnienia tego zatartego przez historię i ludzi miejsca.
Moje informacje są prawie żadne.

Trotta
Hrabia
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2011-12-14, 13:29   

Art, miałeś/masz dostęp do książki "Cmentarze, kwatery i mogiły wojenne na Podkarpaciu" Barbary Uliasz? Nie mam tego obecnie pod ręką, ale sprawdzić mogę, czy jest coś o Zagórzu. Chyba żeś już sprawdził i ni ma.
Może jeszcze "Zapomniane Bieszczady"?

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-14, 19:20   

Trotto! Uprzejma prośba- sprawdź. Nie mam tego w zasięgu ręki.
Jeśli chodzi o książkę Pawła Kusala - też nic, poza dwoma pocztówkami, na których są zdjęcia z otwarcia cmentarza. Jedną zresztą mam w swoich "zagórskich" zbiorkach.

Trotta
Hrabia

Wysłany: 2011-12-15, 07:45   

Art napisał/a:
Trotto! Uprzejma prośba- sprawdź.

Ok, jak ją znajdę, poszukam. W tzw. "cwiszencajcie" :wink: wyczytałem w Twoich chyba postach, że cmentarz nie istnieje od dawna. Obawiam się trochę, że Pani Uliasz zajmowała się głównie tymi cmentarzami, z których cokolwiek zostało. Ale póki nie sprawdzę, warto mieć nadzieję :lol:

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-15, 07:51   

Istniał jeszcze przed 1939, potem zniknął... Szczątki, które wykopano przy budowie ogrodzenia cmentarza, powtórnie cichaczem pochowano w nieoznaczonym miejscu na tymże cmentarzu.Wydaje mi się, że w takiej książce powinny być także uwzględnione miejsca o których wiadomo, że był tam cmentarz. Trudno latać po lesie i szukać zapomnianych miejsc pochówku kilku zołnierzy, nie są one pewnie też ujęte w żadnych wykazach, ale w Zagórzu był spory cmentarz, uroczyście otwarty - sądząc po pocztówkach. Sądzę, że wobec tego musiał być w wykazach cmentarzy wojennych. Zrobię skan tej pocztówki którą mam i wkleję do Galerii.

Trotta
Hrabia

Wysłany: 2011-12-15, 17:09   

Art napisał/a:
Wydaje mi się, że w takiej książce powinny być także uwzględnione miejsca o których wiadomo, że był tam cmentarz.

:evil:

Pierwsze zdanie, poświęcone interesującym nas okolicom:
Cytat:
Wszystkie obiekty cmentarnictwa wojennego zlokalizowane na terenie gminy Zagórz pochodzą z II wojny światowej

krakał
Hrabia

Wysłany: 2011-12-15, 17:19   

Nie ma żołnierzy radzieckich, nie ma cmentarza?

Trotta
Hrabia

Wysłany: 2011-12-15, 17:25   

krakał napisał/a:
Nie ma żołnierzy radzieckich, nie ma cmentarza?

No soviet = no party :lol:

Cóż, poważnie mówiąc autorka zastrzega we wstępie, że tematem opracowania są obiekty ujęte w wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych. Zatem - istniejące. Książka nie ma ambicji bycia spisem wszystkich cmentarzy pierwszowojennych ani wszystkich cmentarzy wojennych, które kiedyś istniały na terenach obecnego Województwa Podkarpackiego. Trudno mieć zatem pretensję.

Co nie znaczy, że nie można czuć się rozczarowanym.

Ursus
Baron
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2011-12-15, 18:17   

Artur, skontaktuj się z Andrzejem Gliwą. Nie wiem, czy robił inwentaryzację tych okolic, ale jak mi przesłał co ustalił w okolicach Leżajska, to mi kopara opadła.

https://ug.academia.edu/SlawomirKulacz

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-15, 21:19   

Cmentarz sowiecki z lekka zniszczony - obdarty z gwiazdy, łusek armatnich a przede wszystkim zdarto tabliczki z napisami z grobów. Podobno złomiarze, bo to był mosiądz - ale dla mnie haniebne jest bezczeszczenie JAKICHKOLWIEK grobów i tyle.
Trotto, dzięki, choć czuję się strasznie rozczarowany... :cry:
Ursusie! Nie znam człowieka, podaj namiary na priv! A kopara właśnie w Zagórzu jak opadła w położenie robocze, to wyorała...

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2011-12-16, 00:45   

W Zagórzu pochowano około 60 żołnierzy, wszyscy widnieją na listach strat, byli pacjentami ResSpit. Nr. 1 Stryj, derzeit in Rosenberg, Oberschlesien , Filiale Zagórz, beerdigt in Zagórz. Część pochowano na tamtejszym cmentarzu katolickim, pozostałych ?. Wydaje mi się że Rosjan dokoptowano do ówcześnie już istniejącej pierwszowojennej nekropoli, sprawdzone praktyki. Bo to Panie tamte były niemce, te so ruskie, jedne i drugie obce.

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-16, 09:05   

Omnibusie! Wielkie dzięki!

Trotta
Hrabia

Wysłany: 2011-12-16, 09:23   

Zgadza się faktycznie... Do posta Omnibusa dopowiem, że wpisując w wyszukiwarce http://kramerius.nkp.cz słowo "zagórz" można znaleźć dokładne dane o nieboszczykach z tego cmentarza. Daty śmierci z października i listopada 1914r.
"Derzeit" oznacza albo obecnie, albo wówczas. Zapewne odnosi się do tego, że "obecnie" (czyli w dacie publikacji list) Szpital Rezerwowy Nr 1 mieścił się na Górnym Śląsku - a w Stryju i Zagórzu byli już Rosjanie.

KG
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2011-12-18, 09:49   

Spróbuję podsumować.
Jest osoba, która chce przywrócić pamięć o tym miejscu i szuka jak najwięcej informacji.
To co udało jej się ustalić: w pamięci mieszkańców istnienie grobów wojennych się zatarło. Cmentarz musiał być przy nowym cmentarzu cywilnym, założonym niewiele wcześniej. Na kartce pocztowej – jednej z dwóch przedstawiających uroczystości na cmentarzu – widać w tle fragmenty cmentarza tzw. „Starego Cmentarza”, (m.in. kaplicę), położonego na pagórku przy torach kolejowych. Mniej więcej już wiadomo, w którym miejscu były groby wojenne i kiedy zostały zajęte przez pochówki cywilne.
Ja zbyt dobrze topografii Zagórza nie znam.

Jest też taki ślad:
Według miejscowych przekazów pomiędzy Nowym Cmentarzem, a szosą główną (droga wojewódzka nr 892) pochowanych jest wielu żołnierzy CK Armii poległych w I wojnie światowej.
http://pl.wikipedia.org/w..._w_Zag%C3%B3rzu

Z „Krameriusa” ( „Nachrichten über Verwundete und Kranke...”) da się, przy pewnej dozie cierpliwości, wyłowić sporo nazwisk zmarłych i pogrzebanych w Zagórzu. Akurat w przypadku cmentarzy lazaretowych jest to możliwe.

Tych nazwisk nie jest 60 ale ponad 120. Problem w tym, że „Kramerius” pokazuje jeden wyraz lub grupę wyrazów na stronie. Jeżeli więc wpiszemy „Zagorz” albo „derzeit in Rosenberg” to trzeba otworzyć i przejrzeć nie tylko wskazany fragment, ale całość strony. (czy ktoś ma na to inny sposób ???)

W Zagórzu pochowano, jak to przy linii, a właściwie węźle kolejowym, żołnierzy z różnych jednostek, przy czym przeważają węgierskie (co nie dziwi) z 2 Armii Böhm-Ermollego. Jest też wyjątkowo dużo cywilnych woźniców (co najmniej ośmiu), różni żołnierze kolejowi a nawet cywilny maszynista. Daty śmierci: od 12.09. do 29.09.1914 i od 6.10. do 7.11.1914 r. Mniej więcej pokrywa się to z przebiegiem działań.
Czy ktoś może zna daty dzienne zajęcia/opuszczenia/zajęcia Zagórza przez Rosjan ?

Rezerwowy szpital nr 1 ze Stryja był wówczas w Rosenberg (Olesno) na Górnym Śląsku, a jego filia Zagórzu. Filia ma ładny wynik - 100% zgonów (przynajmniej tak wynika z ponad 120 przypadków). Być może rannych przypisywano do Olesna.

We wrześniu w Zagórzu najwięcej zgonów przypada na 27. i 28.
Potem stryjski szpital pojawia się w Humennem, przy czym nie jest to już filia szpitala w Rosenberg, ale zapis brzmi „ResSpit. Nr.1 Stryj, derzeit in Homonna” albo „.ResSpit. Stryj, derzeit in Homonna”. Zgony są od 28.09 do 8.10, z nasileniem 29.09 i 30.09., czyli układa się to logicznie. Szpital w Humennem odnotowuje też rannych. Jak pisałem wyżej, od 6.10. zapisy dotyczą znów Zagórza i znów jest to filia szpitala „derzeit in Rosenberg”. Czy ktoś potrafi wyjaśnić jak to było z tym nazewnictwem i przyporządkowaniem szpitali ?

I jeszcze na marginesie – w zasadzie do innego wątku – wypisując dane delikwenta z Zagórza tuż poniżej w spisie zobaczyłem: „Kun Béla, EinjFreiw. Zugsf., k.u. LIR. Nr.21, 11 Komp., Kolozsvár, 1886, krank, NotResSpit. der Kliniken in Kolozsvár”

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-18, 11:18   

KG! dzięki za podsumowanie. Mój ojciec opowiadał, że przed 1939 rokiem groby istniały. Niestety, nie pamięta, czy były indywidualne, czy zbiorowe. Sądząc z miejsca, które pokazał, to chyba kwatery zbiorowe. Droga została przebudowana, zagłębiona w wykop, który prawdopodobnie poszedł po części cmentarza.
Kiedy stawiano ogrodzenie cmentarza, spychacz wyorał szczątki żołnierzy. Zebrano po cichu w skrzynię i pogrzebano na terenie cmentarza, stał nawet krzyż, który zniknął. Mam jedną pocztówkę ze zdjęciem uroczystości otwarcia cmentarza, inna reprodukowana jest w albumie Pawła Kusala "Zapomniane Bieszczady".
Mam nadzieję, że uparta niewiasta (miała do mnie dzwonić) osiągnie sukces i uda się tego dokonać.
Po raz kolejny powtarzam swoje zdanie - niszczenie grobów, jakie by one nie były, to barbarzyństwo, niegodne ludzi cywilizowanych. W żydowskiej tradycji, która nawiasem jest mi obca, miejsce, gdzie pochowano człowieka, staje się święte. I tak powinno być. Tyle, że tradycja zydowska nie uznaje ekshumacji. Czasem jest ona konieczna, ale powinna być dokonana z należytym szacunkiem i w sposób zgodny z wszelkimi zasadami.
A tak nawiasem - ojciec pokazał mi miejsce, gdzie bodajże w 1945 krasnoarmiejcy rozstrzelali grupę kilkunastu zołnierzy niemieckich. Nikt nie wie, czy dokonano ekshumacji. Pisałem do konsulatu niemieckiego w W-wie, ale jakoś nie nadali temu biegu...

wędrownik
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2011-12-18, 19:24   

witaj Art.
O tym zdarzeniu powiadałeś mam kiedyś.
A czy na prv mógłbyś mi przesłać skan pocztówki.

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-18, 21:01   

Tak, bo mnie to z lekka wpieniło...
Ale może teraz coś się naprawi...
Skany poszły.

figenau
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
muzyka wojskowa

Wysłany: 2011-12-19, 10:35   

ART ma racje - te wszystkie pseudoekshumacje za komuny i nawet teraz to jest skandal
,czasem dziwimy sie i potepiamy innych za bezczeszczenie grobów Polskich na wschodzie,a niestety i my nie bylismy lepsi zaraz po wojnie ,ba nawet jeszcze w latach osiemdziesiatych tamtego stulecia niektórzy kamienierze w Rzeszowie /byłem tego świadkiem/proponowali swoim klientom płyty granitowe z tzw ,,odzysku,, ,który gremialnie przywożono z tzw ,,Ziem Odzyskanych,, widziałem to ,byłem przy tym i moja śp. Mama właśnie takiego kamieniarza ostro skarciła!Były to rzeczy robione nagminnie.Np w Gdańsku cały cmentarz brutalnie zlikwidowano/naprzeciw AkaDEMII mEDYCZNEJ/DZISIAJ PARK prochy przeniesiono na inny cmentarz na tzw SREBRZYSKO ,wiem stąd bo w 1946 r pochowany był tam moj dziadek ,majacy niemieckie nazwisko i tylko dzięki temu ,że ciotka chodziła raz w tygodniu na cmentarz zauważyła ,,przenosiny,, i uratowała od buldożera grób ,a działo sie to 20 lat po wojnie.

wędrownik
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2011-12-24, 16:32   

Witam
Wydaje mi się że jeśli był to cmentarz który powstał przy szpitalu to mogły być to groby jednak pojedyncze

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2011-12-24, 20:38   

I tak istotnie było w Nachrichten... podane są numery grobów, każdy numer inny przy adnotacji o zgonie. Gdyby były groby masowe, przy kilku nazwiskach byłby te same numery.

KG
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2011-12-27, 16:00   

Pytanie do omnibusa – czy piszesz o Zagórzu czy ogólnie o „Nachrichten über Verwundete und Kranke...” ? Oczywiście, w „Nachrichten...” widzę takie informacje przy niektórych wpisach, ale nie w przypadku Zagórza. Korzystając ze strony „Kramerius” wyszukałem ponad 200 nazwisk osób pochowanych w Zagórzu - bez informacji o numerze grobu, a dałoby to jakieś pojęcie o powierzchni. Snując przypuszczenia, czy w Zagórzu były groby pojedyncze czy zbiorowe, nie można się też kierować analogią do dobrze udokumentowanego terenu (J.Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej... t.I - III) , bo było tam różnie (oczywiście mam na myśli tylko cmentarze przyszpitalne). Nadal więc pozostają tylko dwa widoczki z kartek pocztowych. Na pewno nie był to mały obiekt.

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-27, 20:15   

Męczy mnie to, że gdzieś czytałem, że ten cmentarz był ekshumowany, jakoś tak albo pod koniec, albo zaraz po I wojnie - tylko nijak sobie nie mogę uświadomić, gdzie i czy akurat o tym cmentarzu... Skleroza, kurczę...
Swoją drogą nawet te pocztówki wskazują, że nie był mały... Najgorsze jest to, że nie mogę ich wpasować w istniejącą sytuację - z pocztówek wynika,że cmentarz był położony wyżej, a mój ojciec pokazał mi miejsce na dole cmentarza, na poziomie dzisiejszej szosy...
A jednak chyba był tam, gdzie ojciec mi mówił... Poproszę Ursusa,.żeby wkleił skan pocztówki z moich zbiorów i stronę z książki Pawła Kusala "Zapomniane Bieszczady", sam nie umiem... :oops:

Trotta
Hrabia

Wysłany: 2011-12-27, 20:29   

Art napisał/a:
Najgorsze jest to, że nie mogę ich wpasować w istniejącą sytuację - z pocztówek wynika,że cmentarz był położony wyżej, a mój ojciec pokazał mi miejsce na dole cmentarza, na poziomie dzisiejszej szosy...

Wybaczcie, że zamieszam - ale kto powiedział, że ten cmentarz tworzyła wyłącznie jedna kwatera, tzn. jeden zespół grobów? Skoro w arcyuporządkowanej Galicji Zachodniej mamy sporo cmentarzy wojennych, posiadających nawet jeden numer, a składających się z więcej niż jednej kwatery (np. Nowy Wiśnicz; Dębno; Pilzno i in.), to dlaczego zakładać, że w Zagórzu było wszystko pięknie w jednym miejscu?

Ursus
Baron
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2011-12-27, 20:52   

Oto fotki od Arta

Po kliknięciu pokażą się w oryginalnym rozmiarze.

https://ug.academia.edu/SlawomirKulacz

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-27, 21:41   

Dzięki, Ursusie... Może na emeryturze się nauczę... :oops:
Współczesne zdjęcie cmentarza jest zrobione od strony szosy, stary cmentarz z kaplicą, widok na klasztor za plecami. Ojciec pokazywał mi,że kwatery były tu, gdzie między innymi stoi płot... Przy jego budowie wyorano trochę szczątków żołnierskich. Podobno były nawet nogi w butach. Ale czy chowali w butach ??? Może na przyszpitalnych tak... Ze wspomnień Kischa, z walk w Serbii pamiętam, jak opisywał walke o buty i płaszcze po zmarłych...
Ma sie ukazać na temat cmentarza notatka w parafialnej gazetce zagórskiej. Jak coś będę wiedział, dam znać.
KG odwala kawał dobrej roboty... Nie kilka mogiłek, a całkiem duży cmentarz...
Moja pocztówka - 1159 [pewnie numer kolejny wydawcy] Nakładem S.Beer w Zagórzu
Znaczek pocztowy niestety odklejony, widoczny częściowo rozmazany stempel "Von der Armee im Felde". Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren "Serdecne zdravi a liba Vas...", data 18/10 17. Odgrodzony spory kawał pola - na pocztówce Pawła Kusala widać jeszcze lepiej. Napiszę do niego, może na jego pocztówce będzie coś więcej...

F Machalica
III. Minister/General der Infanterie
Leutnant i.d.R.

Wysłany: 2011-12-27, 22:05   

Art napisał/a:
Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren

Marie Hájek, Tovačov 25 ...

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2011-12-27, 23:27   

Przepraszam z wprowadzenie w błąd :oops: , przeglądałem wówczas kilka cmentarzy, między innymi pochówki ze Stryja - " gestorben im Festungsspital „Rozwadow" in Stryj, beerdigt in Stryj am Friedhof, Grab Nr. 158." , stąd ta zmyłka.

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-28, 07:52   

F Machalica napisał/a:
Art napisał/a:
Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren

Marie Hájek, Tovačov 25 ...

Machalico! Pewnie tak, ale jak piszę bezpośrednio na Forum, nie mam tych czeskich literek, więc... Zeskanuję pocztówke i prześlę Ci w celu oględzin...

KG
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2011-12-28, 21:33   

Pisze Art „męczy mnie to, że gdzieś czytałem, że ten cmentarz był ekshumowany”. Wykluczyć nie można, ale chyba prawdopodobieństwo niewielkie. Zwykle takich prac nie prowadzono bez potrzeby (koszty, względy sanitarne). A w Zagórzu cmentarz wojenny powstał obok niedawno założonego cywilnego, na wolnej przestrzeni. Gdyby tak jednak się zdarzyło, miejsce byłoby zajęte przez cywilne groby dawniej niż kilkadziesiąt lat temu.
Z listą daję już sobie spokój (jej rozmiar przeszedł moje oczekiwania – 208 nazwisk) i wysyłam do inicjatorki akcji, która poprzez zaprzyjaźnioną organizację zwróciła się do mnie, ja do Arta, a Art do Forum. Patrząc na rejony uzupełnień jednostek - cała Monarchia, a współcześnie - Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Herzegowina, Węgry, Rumunia.
A moje kartki z Zagórza też do Czech. Jedna ze stemplem „Zagórz”, znaczek wyszarpany, „Ctiny Pan /Josef Knedlik /Doubrávka u Plzňe” , a dalej: „Draze mila manželko moje mile ditky a babičko...“
Druga też ze stemplem z Zagórza, znaczkiem skośnie („pragnę twej miłości“) - do panny we młynie – Velectina Slečna / Mařenka Cisařova / mlýn Pavlov / Ledeč n. Sáz.

http://www.pavlov.unas.cz/index.html
???

figenau
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
muzyka wojskowa

Wysłany: 2011-12-30, 10:06   

Kiedyś w Koszycach na giełdzie, kupiłem cały album takich pocztówek wysyłanych z frontu do żon ,córek,matek i narzeczonych ,przeslę Machalicy skany korespondencji
niech znajdzie coś co będzie ciekawe!!!!!
Zdrowia w Nowym NIE GORSZYM ROKU

wędrownik
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2011-12-31, 21:22   

Witam
A cmentarz w Lesku. Tam są też groby pojedyncze. A powstał prawdopodobnie jako cm. przyszpitalny. Czyli podobnie jak w Zagórzu

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2011-12-31, 22:17   

Jak pamiętasz, z cmentarza w Lesku widać budynek szpitala... Ale gdzie w Zagórzu mógłby być szpital ???

wędrownik
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2012-01-01, 10:37   

Witaj
Nie mam pojęcia, może był to szpital polowy

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2012-01-01, 13:32   

Zagórz - nie był wyjątkiem, na potrzeby szpitala zajęto także pomieszczenia, użytkowane przez szkołę. Był to przekazany w 1913 roku budynek domu kolejowego tzw."kasarni". Pisze o tym Osenkowski na str. 281 "Zagórz nad Osławą".

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2012-01-02, 12:44   

Jeżeli jest w Zagórzu bocznica, to na niej mógł stać wagon zabiegowy (sala operacyjna na szynach).

krakał
Hrabia

Wysłany: 2012-01-02, 16:22   

Ale najpewniej rację ma Art - szpitale najczęściej urządzano w budynkach użyteczności publicznej, przede wszystkim szkoły różnych szczebli i kierunków, budynki Sokoła... Na krakowskiej liście są też domy dziecka (mówiąc dzisiejszym językiem, chodzi o oba tzw. schroniska fundacji ks. Lubomirskiego), redakcja "Czasu", kilka kamienic prywatnych, dom akademicki na Jabłonowskich, uniwersytet, Szkoła Sztuk Pięknych, jeden z drugim klasztor, lokal towarzystwa ubezpieczeniowego, seminarium nauczycielskie, seminarium duchowne, a nawet dwa pałace, sąd powiatowy, sąd krajowy i powiatowy urząd skarbowy... i jedne koszary barakowe.

KG
VIII. Radca/Major

Wysłany: 2012-01-02, 21:33   

Omnibus może też mieć trochę racji. Operował, w szerokim tego słowa znaczeniu, w tym rejonie pociąg szpitalny zasłużonej organizacji Wiener Freiwilige Rettungsgeselschaft. Jak podaje „Wikipedia”
http://de.wikipedia.org/w...ngsgesellschaft
pociąg miał 138 miejsc , w latach wojny przewiózł podczas 165 kursów 44 821 rannych, pokonując dystans 159 640 km. Dowodził nim wówczas blisko 70 letni Johann (Hans) Nepomuk Graf Wilczek.
Jeśli wierzyć „ Nachrichten...” działalność szpitala na szynach tylko nieznacznie przyczyniła się do powstania cmentarza w Zagórzu - przy 3 nazwiskach znalazłem dopisek „gestorben im Spitalszug „R.G.” der Wiener Freiw. Rettungsgeselschaft”.

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2012-01-03, 00:48   

Widzę KG że nie chowasz lampy pod łóżko :D , cenię sobie bezinteresowność.

Art
Książę
Galicja

Wysłany: 2012-01-03, 15:47   

Omnibusie! rany... rozumiem, że ja, jako rodzinnie związany z Zagórzem, byłem stronniczy ??? A na szpitale zajmowali, co się dało - tak było i nikt tego nie neguje... Listy, zrobionej przez KG nie przejrzałem dokładnie, stąd moja niewiedza na temat pociagu sanitarnego.
Jednak dalej będę grzebał w tej liście, KG, jak uważasz, jest szansa na znalezienie jeszcze kilku wojaków?

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2012-01-04, 01:06   

Art, to ogólna pochwała, bez nijakiej wycieczki ad personam...

Odpowiedz do tematu