Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ZAGÓRZ - cmentarz
Autor Wiadomość
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-14, 13:14   ZAGÓRZ - cmentarz

Zwracam się z prośbą - poszukuję wszelkich informacji na temat cmentarza A-W w Zagórzu (k.Sanoka). Być może, że istnieje szansa upamiętnienia tego zatartego przez historię i ludzi miejsca.
Moje informacje są prawie żadne.
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-14, 13:29   

Art, miałeś/masz dostęp do książki "Cmentarze, kwatery i mogiły wojenne na Podkarpaciu" Barbary Uliasz? Nie mam tego obecnie pod ręką, ale sprawdzić mogę, czy jest coś o Zagórzu. Chyba żeś już sprawdził i ni ma.
Może jeszcze "Zapomniane Bieszczady"?
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-14, 19:20   

Trotto! Uprzejma prośba- sprawdź. Nie mam tego w zasięgu ręki.
Jeśli chodzi o książkę Pawła Kusala - też nic, poza dwoma pocztówkami, na których są zdjęcia z otwarcia cmentarza. Jedną zresztą mam w swoich "zagórskich" zbiorkach.
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-15, 07:45   

Art napisał/a:
Trotto! Uprzejma prośba- sprawdź.


Ok, jak ją znajdę, poszukam. W tzw. "cwiszencajcie" :wink: wyczytałem w Twoich chyba postach, że cmentarz nie istnieje od dawna. Obawiam się trochę, że Pani Uliasz zajmowała się głównie tymi cmentarzami, z których cokolwiek zostało. Ale póki nie sprawdzę, warto mieć nadzieję :lol:
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-15, 07:51   

Istniał jeszcze przed 1939, potem zniknął... Szczątki, które wykopano przy budowie ogrodzenia cmentarza, powtórnie cichaczem pochowano w nieoznaczonym miejscu na tymże cmentarzu.Wydaje mi się, że w takiej książce powinny być także uwzględnione miejsca o których wiadomo, że był tam cmentarz. Trudno latać po lesie i szukać zapomnianych miejsc pochówku kilku zołnierzy, nie są one pewnie też ujęte w żadnych wykazach, ale w Zagórzu był spory cmentarz, uroczyście otwarty - sądząc po pocztówkach. Sądzę, że wobec tego musiał być w wykazach cmentarzy wojennych. Zrobię skan tej pocztówki którą mam i wkleję do Galerii.
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-15, 17:09   

Art napisał/a:
Wydaje mi się, że w takiej książce powinny być także uwzględnione miejsca o których wiadomo, że był tam cmentarz.


:evil:

Pierwsze zdanie, poświęcone interesującym nas okolicom:
Cytat:
Wszystkie obiekty cmentarnictwa wojennego zlokalizowane na terenie gminy Zagórz pochodzą z II wojny światowej
 
 
krakał
Książę


Wiek: 44
Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 6647
Skąd: widać na załączonym obrazku...
Wysłany: 2011-12-15, 17:19   

Nie ma żołnierzy radzieckich, nie ma cmentarza?
_________________
Moderacja zachowuje sobie prawo do działań niedemokratycznych, opartych na własnym widzimisię ;)
Przed użyciem bana konsultujemy się wyłącznie z lekarzem lub farmaceutą ;)
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-15, 17:25   

krakał napisał/a:
Nie ma żołnierzy radzieckich, nie ma cmentarza?


No soviet = no party :lol:

Cóż, poważnie mówiąc autorka zastrzega we wstępie, że tematem opracowania są obiekty ujęte w wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych. Zatem - istniejące. Książka nie ma ambicji bycia spisem wszystkich cmentarzy pierwszowojennych ani wszystkich cmentarzy wojennych, które kiedyś istniały na terenach obecnego Województwa Podkarpackiego. Trudno mieć zatem pretensję.

Co nie znaczy, że nie można czuć się rozczarowanym.
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5584
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2011-12-15, 18:17   

Artur, skontaktuj się z Andrzejem Gliwą. Nie wiem, czy robił inwentaryzację tych okolic, ale jak mi przesłał co ustalił w okolicach Leżajska, to mi kopara opadła.
_________________
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.
https://sites.google.com/view/przodkowie/home
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-15, 21:19   

Cmentarz sowiecki z lekka zniszczony - obdarty z gwiazdy, łusek armatnich a przede wszystkim zdarto tabliczki z napisami z grobów. Podobno złomiarze, bo to był mosiądz - ale dla mnie haniebne jest bezczeszczenie JAKICHKOLWIEK grobów i tyle.
Trotto, dzięki, choć czuję się strasznie rozczarowany... :cry:
Ursusie! Nie znam człowieka, podaj namiary na priv! A kopara właśnie w Zagórzu jak opadła w położenie robocze, to wyorała...
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2011-12-16, 00:45   

W Zagórzu pochowano około 60 żołnierzy, wszyscy widnieją na listach strat, byli pacjentami ResSpit. Nr. 1 Stryj, derzeit in Rosenberg, Oberschlesien , Filiale Zagórz, beerdigt in Zagórz. Część pochowano na tamtejszym cmentarzu katolickim, pozostałych ?. Wydaje mi się że Rosjan dokoptowano do ówcześnie już istniejącej pierwszowojennej nekropoli, sprawdzone praktyki. Bo to Panie tamte były niemce, te so ruskie, jedne i drugie obce.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-16, 09:05   

Omnibusie! Wielkie dzięki!
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-16, 09:23   

Zgadza się faktycznie... Do posta Omnibusa dopowiem, że wpisując w wyszukiwarce http://kramerius.nkp.cz słowo "zagórz" można znaleźć dokładne dane o nieboszczykach z tego cmentarza. Daty śmierci z października i listopada 1914r.
"Derzeit" oznacza albo obecnie, albo wówczas. Zapewne odnosi się do tego, że "obecnie" (czyli w dacie publikacji list) Szpital Rezerwowy Nr 1 mieścił się na Górnym Śląsku - a w Stryju i Zagórzu byli już Rosjanie.
 
 
KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1288
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-18, 09:49   

Spróbuję podsumować.
Jest osoba, która chce przywrócić pamięć o tym miejscu i szuka jak najwięcej informacji.
To co udało jej się ustalić: w pamięci mieszkańców istnienie grobów wojennych się zatarło. Cmentarz musiał być przy nowym cmentarzu cywilnym, założonym niewiele wcześniej. Na kartce pocztowej – jednej z dwóch przedstawiających uroczystości na cmentarzu – widać w tle fragmenty cmentarza tzw. „Starego Cmentarza”, (m.in. kaplicę), położonego na pagórku przy torach kolejowych. Mniej więcej już wiadomo, w którym miejscu były groby wojenne i kiedy zostały zajęte przez pochówki cywilne.
Ja zbyt dobrze topografii Zagórza nie znam.

Jest też taki ślad:
Według miejscowych przekazów pomiędzy Nowym Cmentarzem, a szosą główną (droga wojewódzka nr 892) pochowanych jest wielu żołnierzy CK Armii poległych w I wojnie światowej.
http://pl.wikipedia.org/w..._w_Zag%C3%B3rzu

Z „Krameriusa” ( „Nachrichten über Verwundete und Kranke...”) da się, przy pewnej dozie cierpliwości, wyłowić sporo nazwisk zmarłych i pogrzebanych w Zagórzu. Akurat w przypadku cmentarzy lazaretowych jest to możliwe.

Tych nazwisk nie jest 60 ale ponad 120. Problem w tym, że „Kramerius” pokazuje jeden wyraz lub grupę wyrazów na stronie. Jeżeli więc wpiszemy „Zagorz” albo „derzeit in Rosenberg” to trzeba otworzyć i przejrzeć nie tylko wskazany fragment, ale całość strony. (czy ktoś ma na to inny sposób ???)

W Zagórzu pochowano, jak to przy linii, a właściwie węźle kolejowym, żołnierzy z różnych jednostek, przy czym przeważają węgierskie (co nie dziwi) z 2 Armii Böhm-Ermollego. Jest też wyjątkowo dużo cywilnych woźniców (co najmniej ośmiu), różni żołnierze kolejowi a nawet cywilny maszynista. Daty śmierci: od 12.09. do 29.09.1914 i od 6.10. do 7.11.1914 r. Mniej więcej pokrywa się to z przebiegiem działań.
Czy ktoś może zna daty dzienne zajęcia/opuszczenia/zajęcia Zagórza przez Rosjan ?

Rezerwowy szpital nr 1 ze Stryja był wówczas w Rosenberg (Olesno) na Górnym Śląsku, a jego filia Zagórzu. Filia ma ładny wynik - 100% zgonów (przynajmniej tak wynika z ponad 120 przypadków). Być może rannych przypisywano do Olesna.

We wrześniu w Zagórzu najwięcej zgonów przypada na 27. i 28.
Potem stryjski szpital pojawia się w Humennem, przy czym nie jest to już filia szpitala w Rosenberg, ale zapis brzmi „ResSpit. Nr.1 Stryj, derzeit in Homonna” albo „.ResSpit. Stryj, derzeit in Homonna”. Zgony są od 28.09 do 8.10, z nasileniem 29.09 i 30.09., czyli układa się to logicznie. Szpital w Humennem odnotowuje też rannych. Jak pisałem wyżej, od 6.10. zapisy dotyczą znów Zagórza i znów jest to filia szpitala „derzeit in Rosenberg”. Czy ktoś potrafi wyjaśnić jak to było z tym nazewnictwem i przyporządkowaniem szpitali ?

I jeszcze na marginesie – w zasadzie do innego wątku – wypisując dane delikwenta z Zagórza tuż poniżej w spisie zobaczyłem: „Kun Béla, EinjFreiw. Zugsf., k.u. LIR. Nr.21, 11 Komp., Kolozsvár, 1886, krank, NotResSpit. der Kliniken in Kolozsvár”
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-18, 11:18   

KG! dzięki za podsumowanie. Mój ojciec opowiadał, że przed 1939 rokiem groby istniały. Niestety, nie pamięta, czy były indywidualne, czy zbiorowe. Sądząc z miejsca, które pokazał, to chyba kwatery zbiorowe. Droga została przebudowana, zagłębiona w wykop, który prawdopodobnie poszedł po części cmentarza.
Kiedy stawiano ogrodzenie cmentarza, spychacz wyorał szczątki żołnierzy. Zebrano po cichu w skrzynię i pogrzebano na terenie cmentarza, stał nawet krzyż, który zniknął. Mam jedną pocztówkę ze zdjęciem uroczystości otwarcia cmentarza, inna reprodukowana jest w albumie Pawła Kusala "Zapomniane Bieszczady".
Mam nadzieję, że uparta niewiasta (miała do mnie dzwonić) osiągnie sukces i uda się tego dokonać.
Po raz kolejny powtarzam swoje zdanie - niszczenie grobów, jakie by one nie były, to barbarzyństwo, niegodne ludzi cywilizowanych. W żydowskiej tradycji, która nawiasem jest mi obca, miejsce, gdzie pochowano człowieka, staje się święte. I tak powinno być. Tyle, że tradycja zydowska nie uznaje ekshumacji. Czasem jest ona konieczna, ale powinna być dokonana z należytym szacunkiem i w sposób zgodny z wszelkimi zasadami.
A tak nawiasem - ojciec pokazał mi miejsce, gdzie bodajże w 1945 krasnoarmiejcy rozstrzelali grupę kilkunastu zołnierzy niemieckich. Nikt nie wie, czy dokonano ekshumacji. Pisałem do konsulatu niemieckiego w W-wie, ale jakoś nie nadali temu biegu...
 
 
wędrownik
X. Oficjalista/Oberleutnant

Wiek: 56
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 511
Skąd: beskidy
Wysłany: 2011-12-18, 19:24   

witaj Art.
O tym zdarzeniu powiadałeś mam kiedyś.
A czy na prv mógłbyś mi przesłać skan pocztówki.
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-18, 21:01   

Tak, bo mnie to z lekka wpieniło...
Ale może teraz coś się naprawi...
Skany poszły.
 
 
figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa


Wiek: 70
Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 843
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-12-19, 10:35   

ART ma racje - te wszystkie pseudoekshumacje za komuny i nawet teraz to jest skandal
,czasem dziwimy sie i potepiamy innych za bezczeszczenie grobów Polskich na wschodzie,a niestety i my nie bylismy lepsi zaraz po wojnie ,ba nawet jeszcze w latach osiemdziesiatych tamtego stulecia niektórzy kamienierze w Rzeszowie /byłem tego świadkiem/proponowali swoim klientom płyty granitowe z tzw ,,odzysku,, ,który gremialnie przywożono z tzw ,,Ziem Odzyskanych,, widziałem to ,byłem przy tym i moja śp. Mama właśnie takiego kamieniarza ostro skarciła!Były to rzeczy robione nagminnie.Np w Gdańsku cały cmentarz brutalnie zlikwidowano/naprzeciw AkaDEMII mEDYCZNEJ/DZISIAJ PARK prochy przeniesiono na inny cmentarz na tzw SREBRZYSKO ,wiem stąd bo w 1946 r pochowany był tam moj dziadek ,majacy niemieckie nazwisko i tylko dzięki temu ,że ciotka chodziła raz w tygodniu na cmentarz zauważyła ,,przenosiny,, i uratowała od buldożera grób ,a działo sie to 20 lat po wojnie.
_________________
Dużo forumowiczów interesuje sie austriacka muzyką wojskową -posiadam orginalne nuty i
płyty z okresu I Wojny i okresu miedzywojennego
oraza płyty winylowe austriackie z lat 60 tych XX w.
 
 
wędrownik
X. Oficjalista/Oberleutnant

Wiek: 56
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 511
Skąd: beskidy
Wysłany: 2011-12-24, 16:32   

Witam
Wydaje mi się że jeśli był to cmentarz który powstał przy szpitalu to mogły być to groby jednak pojedyncze
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2011-12-24, 20:38   

I tak istotnie było w Nachrichten... podane są numery grobów, każdy numer inny przy adnotacji o zgonie. Gdyby były groby masowe, przy kilku nazwiskach byłby te same numery.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1288
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-27, 16:00   

Pytanie do omnibusa – czy piszesz o Zagórzu czy ogólnie o „Nachrichten über Verwundete und Kranke...” ? Oczywiście, w „Nachrichten...” widzę takie informacje przy niektórych wpisach, ale nie w przypadku Zagórza. Korzystając ze strony „Kramerius” wyszukałem ponad 200 nazwisk osób pochowanych w Zagórzu - bez informacji o numerze grobu, a dałoby to jakieś pojęcie o powierzchni. Snując przypuszczenia, czy w Zagórzu były groby pojedyncze czy zbiorowe, nie można się też kierować analogią do dobrze udokumentowanego terenu (J.Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej... t.I - III) , bo było tam różnie (oczywiście mam na myśli tylko cmentarze przyszpitalne). Nadal więc pozostają tylko dwa widoczki z kartek pocztowych. Na pewno nie był to mały obiekt.
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-27, 20:15   

Męczy mnie to, że gdzieś czytałem, że ten cmentarz był ekshumowany, jakoś tak albo pod koniec, albo zaraz po I wojnie - tylko nijak sobie nie mogę uświadomić, gdzie i czy akurat o tym cmentarzu... Skleroza, kurczę...
Swoją drogą nawet te pocztówki wskazują, że nie był mały... Najgorsze jest to, że nie mogę ich wpasować w istniejącą sytuację - z pocztówek wynika,że cmentarz był położony wyżej, a mój ojciec pokazał mi miejsce na dole cmentarza, na poziomie dzisiejszej szosy...
A jednak chyba był tam, gdzie ojciec mi mówił... Poproszę Ursusa,.żeby wkleił skan pocztówki z moich zbiorów i stronę z książki Pawła Kusala "Zapomniane Bieszczady", sam nie umiem... :oops:
 
 
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!


Wiek: 38
Dołączył: 17 Paź 2005
Posty: 6782
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-27, 20:29   

Art napisał/a:
Najgorsze jest to, że nie mogę ich wpasować w istniejącą sytuację - z pocztówek wynika,że cmentarz był położony wyżej, a mój ojciec pokazał mi miejsce na dole cmentarza, na poziomie dzisiejszej szosy...


Wybaczcie, że zamieszam - ale kto powiedział, że ten cmentarz tworzyła wyłącznie jedna kwatera, tzn. jeden zespół grobów? Skoro w arcyuporządkowanej Galicji Zachodniej mamy sporo cmentarzy wojennych, posiadających nawet jeden numer, a składających się z więcej niż jednej kwatery (np. Nowy Wiśnicz; Dębno; Pilzno i in.), to dlaczego zakładać, że w Zagórzu było wszystko pięknie w jednym miejscu?
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5584
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2011-12-27, 20:52   

Oto fotki od Arta

Po kliknięciu pokażą się w oryginalnym rozmiarze.

 _________________
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.
https://sites.google.com/view/przodkowie/home
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-27, 21:41   

Dzięki, Ursusie... Może na emeryturze się nauczę... :oops:
Współczesne zdjęcie cmentarza jest zrobione od strony szosy, stary cmentarz z kaplicą, widok na klasztor za plecami. Ojciec pokazywał mi,że kwatery były tu, gdzie między innymi stoi płot... Przy jego budowie wyorano trochę szczątków żołnierskich. Podobno były nawet nogi w butach. Ale czy chowali w butach ??? Może na przyszpitalnych tak... Ze wspomnień Kischa, z walk w Serbii pamiętam, jak opisywał walke o buty i płaszcze po zmarłych...
Ma sie ukazać na temat cmentarza notatka w parafialnej gazetce zagórskiej. Jak coś będę wiedział, dam znać.
KG odwala kawał dobrej roboty... Nie kilka mogiłek, a całkiem duży cmentarz...
Moja pocztówka - 1159 [pewnie numer kolejny wydawcy] Nakładem S.Beer w Zagórzu
Znaczek pocztowy niestety odklejony, widoczny częściowo rozmazany stempel "Von der Armee im Felde". Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren "Serdecne zdravi a liba Vas...", data 18/10 17. Odgrodzony spory kawał pola - na pocztówce Pawła Kusala widać jeszcze lepiej. Napiszę do niego, może na jego pocztówce będzie coś więcej...
 
 
F Machalica
III. Minister/General der Infanterie
Leutnant i.d.R.


Wiek: 70
Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 2437
Skąd: Czech Republik
Wysłany: 2011-12-27, 22:05   

Art napisał/a:
Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren

Marie Hájek, Tovačov 25 ...
_________________
Jak sie ludzie chca porozumiec, to brak jezyka nieprzeszkadza.
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2011-12-27, 23:27   

Przepraszam z wprowadzenie w błąd :oops: , przeglądałem wówczas kilka cmentarzy, między innymi pochówki ze Stryja - " gestorben im Festungsspital „Rozwadow" in Stryj, beerdigt in Stryj am Friedhof, Grab Nr. 158." , stąd ta zmyłka.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-28, 07:52   

F Machalica napisał/a:
Art napisał/a:
Nadana do Marie Hajek, Toracov 25, Maehren

Marie Hájek, Tovačov 25 ...

Machalico! Pewnie tak, ale jak piszę bezpośrednio na Forum, nie mam tych czeskich literek, więc... Zeskanuję pocztówke i prześlę Ci w celu oględzin...
 
 
KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1288
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-28, 21:33   

Pisze Art „męczy mnie to, że gdzieś czytałem, że ten cmentarz był ekshumowany”. Wykluczyć nie można, ale chyba prawdopodobieństwo niewielkie. Zwykle takich prac nie prowadzono bez potrzeby (koszty, względy sanitarne). A w Zagórzu cmentarz wojenny powstał obok niedawno założonego cywilnego, na wolnej przestrzeni. Gdyby tak jednak się zdarzyło, miejsce byłoby zajęte przez cywilne groby dawniej niż kilkadziesiąt lat temu.
Z listą daję już sobie spokój (jej rozmiar przeszedł moje oczekiwania – 208 nazwisk) i wysyłam do inicjatorki akcji, która poprzez zaprzyjaźnioną organizację zwróciła się do mnie, ja do Arta, a Art do Forum. Patrząc na rejony uzupełnień jednostek - cała Monarchia, a współcześnie - Polska, Ukraina, Słowacja, Czechy, Austria, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Herzegowina, Węgry, Rumunia.
A moje kartki z Zagórza też do Czech. Jedna ze stemplem „Zagórz”, znaczek wyszarpany, „Ctiny Pan /Josef Knedlik /Doubrávka u Plzňe” , a dalej: „Draze mila manželko moje mile ditky a babičko...“
Druga też ze stemplem z Zagórza, znaczkiem skośnie („pragnę twej miłości“) - do panny we młynie – Velectina Slečna / Mařenka Cisařova / mlýn Pavlov / Ledeč n. Sáz.

http://www.pavlov.unas.cz/index.html
???
 
 
figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa


Wiek: 70
Dołączył: 26 Gru 2008
Posty: 843
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-12-30, 10:06   

Kiedyś w Koszycach na giełdzie, kupiłem cały album takich pocztówek wysyłanych z frontu do żon ,córek,matek i narzeczonych ,przeslę Machalicy skany korespondencji
niech znajdzie coś co będzie ciekawe!!!!!
Zdrowia w Nowym NIE GORSZYM ROKU
_________________
Dużo forumowiczów interesuje sie austriacka muzyką wojskową -posiadam orginalne nuty i
płyty z okresu I Wojny i okresu miedzywojennego
oraza płyty winylowe austriackie z lat 60 tych XX w.
 
 
wędrownik
X. Oficjalista/Oberleutnant

Wiek: 56
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 511
Skąd: beskidy
Wysłany: 2011-12-31, 21:22   

Witam
A cmentarz w Lesku. Tam są też groby pojedyncze. A powstał prawdopodobnie jako cm. przyszpitalny. Czyli podobnie jak w Zagórzu
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-31, 22:17   

Jak pamiętasz, z cmentarza w Lesku widać budynek szpitala... Ale gdzie w Zagórzu mógłby być szpital ???
 
 
wędrownik
X. Oficjalista/Oberleutnant

Wiek: 56
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 511
Skąd: beskidy
Wysłany: 2012-01-01, 10:37   

Witaj
Nie mam pojęcia, może był to szpital polowy
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-01, 13:32   

Zagórz - nie był wyjątkiem, na potrzeby szpitala zajęto także pomieszczenia, użytkowane przez szkołę. Był to przekazany w 1913 roku budynek domu kolejowego tzw."kasarni". Pisze o tym Osenkowski na str. 281 "Zagórz nad Osławą".
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2012-01-02, 12:44   

Jeżeli jest w Zagórzu bocznica, to na niej mógł stać wagon zabiegowy (sala operacyjna na szynach).
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
krakał
Książę


Wiek: 44
Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 6647
Skąd: widać na załączonym obrazku...
Wysłany: 2012-01-02, 16:22   

Ale najpewniej rację ma Art - szpitale najczęściej urządzano w budynkach użyteczności publicznej, przede wszystkim szkoły różnych szczebli i kierunków, budynki Sokoła... Na krakowskiej liście są też domy dziecka (mówiąc dzisiejszym językiem, chodzi o oba tzw. schroniska fundacji ks. Lubomirskiego), redakcja "Czasu", kilka kamienic prywatnych, dom akademicki na Jabłonowskich, uniwersytet, Szkoła Sztuk Pięknych, jeden z drugim klasztor, lokal towarzystwa ubezpieczeniowego, seminarium nauczycielskie, seminarium duchowne, a nawet dwa pałace, sąd powiatowy, sąd krajowy i powiatowy urząd skarbowy... i jedne koszary barakowe.
_________________
Moderacja zachowuje sobie prawo do działań niedemokratycznych, opartych na własnym widzimisię ;)
Przed użyciem bana konsultujemy się wyłącznie z lekarzem lub farmaceutą ;)
 
 
KG
VI. Radca rządowy/Oberst

Dołączył: 08 Gru 2008
Posty: 1288
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-02, 21:33   

Omnibus może też mieć trochę racji. Operował, w szerokim tego słowa znaczeniu, w tym rejonie pociąg szpitalny zasłużonej organizacji Wiener Freiwilige Rettungsgeselschaft. Jak podaje „Wikipedia”
http://de.wikipedia.org/w...ngsgesellschaft
pociąg miał 138 miejsc , w latach wojny przewiózł podczas 165 kursów 44 821 rannych, pokonując dystans 159 640 km. Dowodził nim wówczas blisko 70 letni Johann (Hans) Nepomuk Graf Wilczek.
Jeśli wierzyć „ Nachrichten...” działalność szpitala na szynach tylko nieznacznie przyczyniła się do powstania cmentarza w Zagórzu - przy 3 nazwiskach znalazłem dopisek „gestorben im Spitalszug „R.G.” der Wiener Freiw. Rettungsgeselschaft”.
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2012-01-03, 00:48   

Widzę KG że nie chowasz lampy pod łóżko :D , cenię sobie bezinteresowność.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
Art
[Usunięty]

Wysłany: 2012-01-03, 15:47   

Omnibusie! rany... rozumiem, że ja, jako rodzinnie związany z Zagórzem, byłem stronniczy ??? A na szpitale zajmowali, co się dało - tak było i nikt tego nie neguje... Listy, zrobionej przez KG nie przejrzałem dokładnie, stąd moja niewiedza na temat pociagu sanitarnego.
Jednak dalej będę grzebał w tej liście, KG, jak uważasz, jest szansa na znalezienie jeszcze kilku wojaków?
 
 
omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wiek: 55
Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 854
Skąd: małopolska
Wysłany: 2012-01-04, 01:06   

Art, to ogólna pochwała, bez nijakiej wycieczki ad personam...
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=urZnCtZf0-o
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group