Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
CK Dezerterzy
Autor Wiadomość
ducati996
XIX. Chłop/Soldat
K.u.K. gefreiter

Wysłany: 2008-06-05, 08:13   

No tak...o Twierdzy Modlin się doczytałem na forum,ale nigdzie nie ma wzmianki o scenach miejskich-podobno Stary Sącz,czy sceny z dworca-podobny dworzec widziałem w Muszynie,na granicy ze Słowacją,dlatego pytam,może ktoś wie więcej-planuję motocyklową wycieczkę tym szlakiem i przy okazji bym pozwiedzał :) ))

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2008-06-05, 15:18   

to daleko nie kręcili, bo Sarospatak leży kilkanaście kilometrów od Satoraljaujhely. przejeżdzałem przez to miasto w tamtym roku i, szczerze mówiąc, w niczym nie przypominało fragmentów z filmu.

ducati996
XIX. Chłop/Soldat
K.u.K. gefreiter

Wysłany: 2008-06-06, 08:22   

Sátoraljaújhely jest na mojej planowanej trasie,w koncu to tylko 150 km od Neu Sandez tak że na niedzielną wycieczkę w lecie w sam raz...tylko czy był to wymysł autora i fkicja literacka czy faktycznie tam coś się działo w czasie I WŚ i czy znajdę tam jakieś slady po wydarzeniach tamtych dni? Na necie znalazłem stronę miasta ale jakoś tam licho jest cokolwiek opisane...

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2008-09-28, 18:48   

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/151742
Polecam! Kapitalne fotosy z planu!

Piotr Habsburg
XIX. Chłop/Soldat
KAISER

Wysłany: 2008-09-28, 18:52   

Tak, tylko szkoda, że część z nich jest czarno-biała. Ale ujęcia są bardzo ciekawe.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2008-09-28, 19:02   

Piotr Habsburg napisał/a:
Tak, tylko szkoda, że część z nich jest czarno-biała. Ale ujęcia są bardzo ciekawe.

Jasne - film nakręcony w "klimatycznych" kolorach, grube ziarno - chciałoby się fotosy też kolorowe... Dla mnie czarno-białe zdjęcie nie jest wcale gorsze. Często lepsze... Przestałem deprecjonować biel i czerń od kiedy sam fotografuję.

Piotr Habsburg
XIX. Chłop/Soldat
KAISER

Wysłany: 2008-09-28, 19:34   

Cóż, niektóre zdjęcia czarno-białe z "CK Dezerterów", chodź z lat osiemdziesiątych, wyglądają jakby były z lat wcześniejszych, grubo 20-30 lat do tyłu. To daje tym fotosom taki klimacik i tak on działa, że przyciąga oko.

kkStB
XVI. Kupiec/Zugsführer
Naczelnik stacji

Wysłany: 2009-04-14, 00:42   

Z trochę innej beczki:

Franz, to co podałeś jako recenzję to nie jest recenzja - to jest streszczenie. Recenzja ocenia film a nie streszcza go.

Franz
Admin

Wysłany: 2009-04-16, 17:02   

Masz rację źle to określiłem. Tak w ogóle to post z 2004 roku:)

ziemowit
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2009-08-02, 10:55   

Niestety niedawno zmarł Zbigniew Zapasiewicz wybitny aktor :cry: ech...
http://www.youtube.com/wa...l&v=lKQFPahVfOs

Franz
Admin

Wysłany: 2009-08-04, 01:15   

TVP zamieściła na swoich stronach filmy o Zbigniewie Zapasiewiczu:

http://www.tvp.pl/filmote...iew-zapasiewicz

http://www.tvp.pl/kultura...iew-zapasiewicz

Postać Wagnera w Ck Dezerterach nie do zapomnienia.

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-12-21, 10:36   

Szanowni Panowie
W dniach 25 i 26.12.2009 na programie TVP Polonia o godz. 20,10 będzie wyświetlany film CK Dezerterzy. Miłej zabawy.
pozdrawiam

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2009-12-21, 10:39   

Nie żebym nie lubił tego filmu, ale polska telewizornia już od dobrych kilkunastu lat objawia ostrą zapaść (powtórki w święta) a jeszcze nie padła... zadziwiające.

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2009-12-21, 15:30   

Szanowny Panie Ursusie
Spokojnie proszę się nie martwić telewizja się utrzyma, zasilana jest pieniędzmi z państwej kasy. Przecież działą na nasze dobro.
Dla nas dobrze, że puszczają filmy o CK, szkoda tylko, że tak żadko
pozdrawiam

pablo
V. Radca nadworny/Generalmajor
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2009-12-21, 16:25   

Tyle że ten film ukazuje CK Monarchię w dość swobodny sposób i moim zdaniem wcale nie pomaga postronnemu widzowi w wyrobieniu sobie właściwego zdania o jej żołnierzach. Gdy jednak pominiemy realia historyczne to ogląda się go dość przyjemnie...

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall

Wysłany: 2009-12-22, 13:01   

Trzaska napisał/a:
Przecież działą na nasze dobro.

z tym bym polemizował - nie bardzo widzę to "dobro". Działalność edukacyjna leży albo znajduje się np. w TVP Kultura, do której dostęp ma znikomy procent widzów, działalność sportowa leży (przykładowo bez Europosportu do z dyscyplin zimowych obejrzymy w TVP tylko skoki i to z beznadziejnym komentarzem), działalność rozrywkowa leży (przeważają powtórki, durne seriale albo jeszcze durniejsze programy). Niemal cała oferta ogólnodostępnej TVP skierowana jest raczej do osób o potrzebach i poziomie inteligencji nie najwyższych lotów

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2009-12-22, 19:56   

Ale za to o określonym światopoglądzie... :mrgreen: :mrgreen: o którym tu dyskutować nie wypada, jako że stanowią te osoby podobno 95% narodu...

omnibus
VIII. Radca/Major
obrońca Krzyża

Wysłany: 2009-12-22, 20:02   

... a ja rzeknę;"szanuj głupiego jak siebie samego".

CK Tiger
II. Wicepremier/Generaloberst
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2010-01-02, 15:50   

Cóż, na 'ogólnodostępnej' TVP cenię w zasadzie tylko niektóre kabarety (często, drogi Arcie, bynajmniej z owym wymienionym przez Ciebie światopoglądem niezgodne!) i dobre filmy, puszczane raz na parę miesięcy...
Ale TVP Kultura - bardzo polecam! Choć tam z kolei za dużo jest bezsensownych 'programów dyskusyjnych', w których egzaltowane panienki i nadęci panowie wzajemnie podbudowują swoje ego...
Ja, Radetzky nach, ja mit HURRAH!

KapralJedzyniak
XII. Praktykant/Fähnrich
KuK Ambasador in Northern England

Wysłany: 2010-01-07, 21:47   

Dla mnie TVP Kultura to jedyny program po polsku który mogę oglądać po polsku w UK i który się do tego nadaje, szkoda że od nowego roku obcieli im wlasciwie do zera fundusze. nie podoba się w TVP i to co ma być misją w pr 1 i pr 2 i to co tam wyprawiają ... boję się ze wsadzą do kultury panią Tehentiew i Ibisza i się skończy ... bo poco komu ta kultura ...

mi bardzo potrzebna bo ja po tylu latach emigracji zapominam o polskiej kulturze ... i brak mi jej bardzo ... czasem po kila tyg nie rozmawiam po polsku. a co do CK dezerterów to troche ten film zrobił dobrego troche złego, ale był i to jest jego wartość, istaniał istnieje i zaistniał ...

Pozdrawiam...
wasz Kapral Jedzyniak...

krakał
Książę

Wysłany: 2010-01-15, 21:29   

No cóż, telewizja, jaka jest, każdy widzi...

A co do "CK Dezerterów" - film jest świetny, rewelacyjny. Podobnie jak "Przygody Dobrego Wojaka Szwejka". I jest - pomijając kilka wpadek - dobrze osadzony w realiach historycznych. Tylko że - podobnie jak dzieło Haszka - nie może być źródłem wiedzy o ck monarchii. Podobnie "Paragraf 22" Hellera nie może być źródłem wiedzy o amerykańskim drugowojennym lotnictwie bombowym w Europie, i np. skecz Monty Pythona o ministerstwie głupich kroków nie może być źródłem wiedzy o brytyjskiej administracji. To wszystko jest groteska, bardzo wysokiej próby. I, jak to groteska, pokazuje rzeczywistość przejaskrawioną, przedstawioną w krzywym zwierciadle. Dlatego nie należy tam szukać portretu ck Austrii AD 1918, tylko dobrze się bawić i chłonąć klimat - pamiętając jednak, że to groteska, a nie rzeczywistość.

To tak trochę do Pabla...

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2010-01-16, 14:35   

Szanowni Panowie
Zgadzam się z Panem Krakał. Właśnie większa część filmów krzywiąca realia ale pokazująca klimat nastraja nas optymistycznie do danego okresu historycznego. Chyba najleprzym tego przykładem są Czter pancerni
pozdrawiam

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall

Wysłany: 2010-01-17, 14:40   

krakał napisał/a:
dobrze osadzony w realiach historycznych.

krakał napisał/a:
Dlatego nie należy tam szukać portretu ck Austrii AD 1918

to się wzajemnie wyklucza. To albo jest dobrze osadzony w realiach (a moim zdaniem nie jest), albo jest to tylko groteska, gdzie występują zabawne sytuacje, a historią się za bardzo nie przejmowano

Hagedorn
X. Oficjalista/Oberleutnant
Najjaśniejszego Pana

Wysłany: 2010-01-17, 15:24   

Pudelek napisał/a:
albo jest to tylko groteska, gdzie występują zabawne sytuacje, a historią się za bardzo nie przejmowano

właśnie tak! :wink:

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-17, 17:32   

Ponieważ mowa jest o książce, postaram się wstawić do działu książki info o literackim pierwowzorze filmu.

krakał
Książę

Wysłany: 2010-01-20, 00:58   

Pudelek napisał/a:
to się wzajemnie wyklucza. To albo jest dobrze osadzony w realiach (a moim zdaniem nie jest), albo jest to tylko groteska, gdzie występują zabawne sytuacje, a historią się za bardzo nie przejmowano

Wbrew pozorom, nie... Groteska musi być dobrze osadzona w realiach, bo inaczej nie jest śmieszna - odbiorca musi od jednego rzutu oka rozpoznawać, o co chodzi. Musi być od razu widać co to za kraj, co to za epoka, co to za armia, co to za wojna - bo inaczej nie będzie wiadomo, kiedy i z czego się śmiać. I od tego są realia - dekoracje, kostiumy, scenografia etc. W Ck dezerterach jest tu parę herezji (mundury hechtgrau w 1918, modlińskie (o zgrozo - rosyjskie) forty robiące za austriackie, ale generalnie jest nieźle... Niemniej, ten film to głównie dialogi i świetna gra aktorów, za to głównie go lubię. Zresztą jak chyba wszyscy.

pablo
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2010-01-21, 09:35   

krakał napisał/a:
modlińskie (o zgrozo - rosyjskie) forty robiące za austriackie

Zawsze myślałem, że to kręcili gdzieś w Krakowie (fortów krakowskich jeszcze nie znam "z widzenia") - ale czy przypadkiem części scen nie kręcono na krakowskim forcie przy Kopcu Kościuszki?

krakał
Książę

Wysłany: 2010-01-21, 11:29   

O, bardzo poważne niedopatrzenie :D - to zapraszam serdecznie, z chęcią Cię poznam i oprowadzę :) Co do Kościuszka, to na ile pamiętam film, ten fort w nim nie "zagrał".

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2010-01-21, 13:54   

Modlin, na 100 %, na Kościuszce byłem ostatnio - mogły Cię zmylić wielkie okna, ale to na pewno nie tam.

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2010-01-21, 17:28   

Szanowni Panowie
Cztery lata temu byłem w Modlinie na terenie gdzie kręcono film. Na murze były jeszcze fragmęnty scenografii. Cały teren był bardzo zarośniety. Jest to miejsce oddalone od głównego szlaku zwiedzania Twierdzy.
pozdrawiam

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2010-01-21, 17:29   

Zdobileś Andrzeju jakieś zdjęcia?

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2010-01-21, 17:33   

Szanowny Ursusie
Niestety nie miałem aparatu. Spytam kolegi, może on ma jakieś zdjęcia. Ale nic nie obiecuje.
Może się uda na wiosnę namówić Pana Art to byśmy tam pojechali i porobili zdjęcia, od nas to nie daleko
pozdrawiam

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall

Wysłany: 2010-01-22, 02:58   

mnie bardziej interesuje (bo o Modlinie to wiadomo) gdzie kręcono sceny miejskie... rok temu bym się jeszcze zakładał że na pewno nie w Satoraljaujhely bo tam nie ma takich miejsc, ale po ubiegłym roku stwierdzam, ze typowe "madziarskie uliczki" trzymają się tam bardzo dobrze i mogły zostać uzyte w filmie. Choć pewno kręcono je zupełnie gdzie indziej...

pablo
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2010-01-22, 11:47   

Ursus napisał/a:
na Kościuszce byłem ostatnio - mogły Cię zmylić wielkie okna

Z pewnością tak było - podczas oglądania filmu utkwiła mi w pamięci wysoka budowla koszarowa którą skojarzyłem właśnie z krakowskim fortem Kościuszko :| Ale teraz wiem już co i jak ;)

Trzaska
XIII. Prawnik/Kadett
Andrzej Chojnacki

Wysłany: 2010-01-22, 12:44   

Szanowni Panowie
Nie posiadam zdjęć.
Obiekt od paru lat jest sprzedany osobie prywatnej, która koszary ogrodziła. Udostepnia je tylko w czasie imprez.
Ale kolega mi powiedział i już sam oglądałem, że jest ponad 1000 zdjęć Twierdzy Modlin w "Naszej Klasie" pod nazwą "Twierdza Modlin". Choć wszystkich nie obejrzałem widziałem parę zdjęć związanymi z filmem CK Dezerterzy
pozdrawiam

pablo
na froncie pod Lublinem

Wysłany: 2010-01-22, 13:13   

Trzaska napisał/a:
jest ponad 1000 zdjęć Twierdzy Modlin w "Naszej Klasie"

Na Naszej Klasie? Czego to oni nie wymyślą... :?

ducati996
XIX. Chłop/Soldat
K.u.K. gefreiter

Wysłany: 2010-02-11, 09:35   

No to wczoraj powtórzyli film na TVP2 dla wszystkich z forum częśc pierwsza... :) a częśc zdjęć kręcono w Starym Sączu i na dworcu w Muszynie,wiem bo nawet tam byłem niedawno i porównywałem:))
Pudelek napisał/a:
to daleko nie kręcili, bo Sarospatak leży kilkanaście kilometrów od Satoraljaujhely. przejeżdzałem przez to miasto w tamtym roku i, szczerze mówiąc, w niczym nie przypominało fragmentów z filmu.

Ze Sarospatak pochodził aptekarz którego Kania z Haberem obrobili w pierwszej części :) ) :)

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2010-02-11, 10:15   

A które konkretnie sceny są w Muszynie? W I częsci nie ma dworców... w drugiej są Koszyce, Budapeszt (ale to inny dworzec...), Trencin, Piestany...

bartoszb
XX. Rekrut

Wysłany: 2010-03-02, 09:38   

W końcu przeczytałem KSIĄŻKĘ "C.K. Dezerterzy". Ależ ona się różni od filmu!!! Tak naprawdę można by go nakręcić jeszcze raz w koprodukcji z sąsiadami.

Pamiętacie Grzegorza Brzęczyszczykiewicza, czyli Franka Dolasa z "Jak rozpętałem DWS"? Nie wiedziałem tego, ale no przecież ewidentnie ten pomysł został zaczerpnięty z książki Sejdy. Pod sam koniec powieści Kania (nigdy Kaniowski jak w filmie), lwowiak (a nie krakus jak w filmie) melduje się jako Szczepan Brzęczyszczewski z wsi Mszczonowieścice, gmina Grzmiszczosławice, powiat Trzcinnogrzechotnikowo. Niemiecki plutonowy nie jest w stanie tego zapisać. A jest to chwilę po próbie nawiązania kontaktu z Chudejem, który w książce jest Rusinem Zakarpackim Iwanem Chładunem i właśnie przedstawił się jako Pantelejmon Durnycia, a dalej to już tylko "Ich weiss nicht" (scena w miarę z początku filmu w książce jest na samym końcu).

Inna różnica to to, że Bedenek nazywa się Szokolon (wszystkie "o" umlaud) i wcale nie jest tym najlepszym kumplem Kanii z którym od początku planują akcję "Pierzyna". Dezercja zaczyna się tow sposób spontaniczny, wymuszoną sytuacją. Kancelaria w Satorja-Ulhely wcale się nie spaliła (za to stało się to na końcu ze stacją zbiorczą) i uciekła tylko nasza piątka. W Budapeszcie byli tylko chwilę (brak epizodu z Friedmanem na basenie). Na Słowacji wcale. Nie zostali też na końcu złapani.

ducati996 napisał/a:
Ze Sarospatak pochodził aptekarz którego Kania z Haberem obrobili w pierwszej części :) ) :)

W książce w ogóle nie ma takiej postawy. Zgarniają kasę na wymuszeniach w burdelach od niemieckojęzycznych żołnierzy w burdelach. Kania nie jest jakimś łotrzykiem i raczej na pewno nie zostanie kasiarzem jak w "Złocie dezerterów" (co robił Chudej w węgierskiej armii w 1943 roku? Jako Rusin Zakarpacki miałoby to sens). Jest za to trochę elementów patriotycznych.

Poza tym von Nogay pojawia się później (już po nauce hymnu, który zlecił poprzednik), a kapitan nie nazywa się Wagner tylko Zevanovic i jest Chorwatem. Itd., itd. Jak napisałem wyżej serial polsko-ukraińsko-słowacko-czesko-węgiersko-austriacki jak najbardziej wskazany. Tylko byłby problem z językiem. Dla autentyzmu powinni szwargotać po niemiecku.

krakał
Książę

Wysłany: 2010-03-02, 10:13   

Nie napisałeś, że Chładun (czy Hładun? Mnie utkwiło Hładun), Kompanieidiot, miał w rzeczywistości dyplom architekta... I że Lajos Szokolon był wcześniej podoficerem żandarmerii...

Odpowiedz do tematu