Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pamięci "Austro-Węgrów"
Autor Wiadomość
krakał
Książę

Wysłany: 2014-09-23, 18:10   

Ło Dżizas, to aż pięć tomów ma!? Ja znam tylko pierwszy i drugi... Drugi zresztą znacznie gorszy od pierwszego.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-09-23, 18:48   

Zoltán Pál Dienes(ur. 21 września 1916 w Budapeszcie, zmarł 11 stycznia 2014 w Wolfville, Nowa Szkocja, Kanada) - węgierski matematyk.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-09-28, 11:56   

Hansi Knoteck, aktorka austriacka, urodzona 2 marca 1914 w Wiedniu, zmarła 23 lutego 2014 r. w Eggstätt, Niemcy.

Zmarła na tydzień przed 100 urodzinami.

Brunner
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
przy Tobie, Najjaśniejszy Panie!

Wysłany: 2014-10-07, 07:01   

Julian Kawalec (ur. 11 października 1916 r. we Wrzawach, zm. 30 września 2014 w Krakowie) – prozaik, publicysta i poeta

Stary Kresowiak
XVI. Kupiec/Zugsführer
Spod wileńskich trzech krzyży

Wysłany: 2014-10-10, 01:02   

Nieco wyłamując się, bo nie zupełnie Austro-Węgier(ka):

Anna z Kozieńskich Krugłowa (Анна Васильевна Круглова урожденная Козенская), urodzona w 1916 roku w obozie jenieckim Wegsheid, górna Austia, córka Pelagii Kozieńskiej, sanitariuszki armii rosyjskiej w czasie Wielkiej Wojny. Pelagia Iwanowna Kozieńska trafiła do niewoli austriackiej, będąc na wczesnym stadium ciąży. Od początku pracowała z medykami austriackimi obozu. Obóz uważano za wzorowy i najlepszy obóz jeniecki w Austrii. Kilka tygodni po urodzeniu się Anny był odwiedzany przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż z przedstawicielami państw Ententy; Rosję reprezentowała Maria Romanowa (nie związana z rodziną cesarska), lekarz i działacz społeczny. Strona austriacka przekazała jej młodą matkę z niemowlęciem. Pani Anna Krugłowa ma dziś dziewięćdziesiąt osiem lat, mieszka w Niżnim Nowogrodzie nad Wołgą. Jej ojciec Dymitr Kozieński zginął w Gułagu. We wrześniu b.r. była na otwarciu wystawy w Niżnienowogrodzkim Muzeum Fotografii poświęconej setnej rocznicy Wielkiej Wojny. Jedną z sal wystawy w całości poświęcono obozowi Wegsheid ze zdjęciami z prywatnego archiwum innej mieszkanki Niżniego Nowogrodu, mającej dziś lat dziewięćdziesiąt trzy i będącej córką przebywającego w obozie oficera rosyjskiego, skrzypka w orkiestrze kameralnej w obozie. Też była na otwarciu wystawy.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-11-17, 18:35   

Jadwiga Piłsudska ur. 28 lutego 1920 r. w Warszawie, zm. 16 listopada 2014 r. w Warszawie).

Kolega Gosc napisał o niej w Shoutboxie, ja zdecydowałem się napisać w tym poście.

Oczywiście nie była ona Austro-Węgierką. Urodzona na terenie nie należącym Austro-Węgier i już po upadku tego państwa. Jej ojciec też nie był Austro-Węgrem, ale był, jak wiadomo, w pewien sposób związany z c.k. monarchią. Uważam zatem, że jego córka zasługuje na wspomnienie w tym miejscu.

Cześć Jej pamięci.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-11-20, 14:20   

Dzisiaj wypada rocznica urodzin( bagatela, 102) Ottona von Habsburg, syna ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier.

Nieborak, całe prawie życie był tylko pretendentem do tronów - austriackiego( zrzekł się go w 1961) i węgierskiego(do samej śmierci). Swoją drogą ciekawe czy ktoś jeszcze w rodzinie habsbursko-lotaryńskiej poważnie wierzy w powrót na tron(y).

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2014-11-20, 19:31   

mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że od kilku dekad to monarchowie głównie z nich spadają - jedyne dwa powroty to była Hiszpania i Kambodża - pierwsza dawno i nie wiadomo na jak długo, a druga to właściwie powrót na stołek tej samej osoby

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-11-20, 21:11   

Pudelek napisał/a:
mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że od kilku dekad to monarchowie głównie z nich spadają - jedyne dwa powroty to była Hiszpania i Kambodża - pierwsza dawno i nie wiadomo na jak długo, a druga to właściwie powrót na stołek tej samej osoby

No tak, to jest mało prawdopodobne albo nieprawdopodobne dla nas, zwykłych śmiertelników, ale dla Habsburgów? Tego jestem ciekaw.

Oni prawdopodobnie żyją w swoim świecie i być może myślą że ich dawny ludy o niczym nie marzą tylko o ich powrocie. I tylko źli politycy i ich niecne machinacje stoją na drodze.

Zaznaczam, że to tylko moje przypuszczenia. Nie jestem przecież Habsburgiem, ani nie gadałem na ten temat z Habsburgami.

krakał
Książę

Wysłany: 2014-11-20, 21:29   

Eee, gdyby byli tak oderwani od rzeczywistości, to już by sczeźli... A restauracja jest możliwa, jestem to sobie w stanie wyobrazić na Węgrzech. W Austrii, dość czerwonej (Wiedeń jest tradycyjnie czerwony od stu lat, a wszak Wiedeń, to Austria - co piąty Austriak mieszka w Wiedniu), raczej sobie tego nie wyobrażam.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2014-11-20, 21:56   

krakał napisał/a:
A restauracja jest możliwa, jestem to sobie w stanie wyobrazić na Węgrzech. W Austrii, dość czerwonej (Wiedeń jest tradycyjnie czerwony od stu lat, a wszak Wiedeń, to Austria - co piąty Austriak mieszka w Wiedniu), raczej sobie tego nie wyobrażam.

Ja tego sobie nie wyobrażam ani na Węgrzech ani w Austrii ani na innych ziemiach c.k. monarchii.

W Galicji ma się dobrze mit galicyjski, monarchię wspomina się z nostalgią(choć osób pamiętających ją raczej nie ma), ale pragnąć jej powrotu - chyba nie ma takich. Nie wiem jak jest na Węgrzech, ale przypuszczam że podobnie.

To jest tak jak z ZSRR(nie ZSRS, jak nazywają to nadgorliwcy). Są tacy co wspominają to państwo z nostalgią, ale w jego powrót nie wierzy chyba nikt, kto ma wszystkie klepki w porządku. Chociaż na pewno prawdopodobieństwo jest większe niż powrót Habsburgów na tron(y) - ale to już chyba dyskusja nie na to forum.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-01-18, 11:57   

Dodam jeszcze dwie panie zmarłe w ubiegłym roku:

Gisela Dollinger - ur. 30 sierpnia 1902 r. w Austrii, zmarła 10 marca 2014 r. w USA, żyła 111 lat i 192 dni.

Rosina Nicolli - ur. 12 marca 1904 r. w należącej do Austro-Węgier części Włoch(Trentino-Alto Adige), zmarła 10 grudnia 2014 r. tamże, żyła 110 lat i 273 dni.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-01-31, 21:40   

Zmarł Zbigniew Kurtycz. Nie Austro-Węgier ale blisko. Urodzony 16 maja 1919 r. - jakieś 7 miesięcy po upadku monarchii.

Ojciec Kurtycza, lwowski dyrygent urodził się zapewne w Austro-Węgrzech. Jeśli tak, to Zbigniew Kurtycz był, można powiedzieć, austrowęgroidem I rodzaju. Austrowęgroid to takie moje rozwinięcie terminu "Austro-Węgier" wymyślonego przez Prochazkę. Oznacza kogoś urodzonego już nie w c.k. monarchii, ale mający przynajmniej jednego z przodków Austro-Węgra lub Austro-Węgierkę. I rodzaju - bo Austro-Węgrem/Węgierką był ktoś z rodziców.

P.S. Ja osobiście jestem austrowęgroidem II rodzaju. Oboje moi dziadkowie ze strony matki byli Austro-Węgrami.

figenau
VIII. Radca/Major
muzyka wojskowa

Wysłany: 2015-02-03, 23:37   

Oświadczam ,ze jestem austrowęgroidem III rodzaju ze wszystkich stron otaczaja mnie przodkowie, austro-węgierscy , węgierscy , kroaccy i jeszcze wielu innych

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-04, 13:57   

figenau napisał/a:
Oświadczam ,ze jestem austrowęgroidem III rodzaju ze wszystkich stron otaczaja mnie przodkowie, austro-węgierscy , węgierscy , kroaccy i jeszcze wielu innych

Według mojej "nomenklatury", austrowęgroid III rodzaju to osoba którego przynajmniej jedno z pradziadków było Austro-Węgrem, a dziadkowie i rodzice już nie.
Ostatnio zmieniony przez Allonsanfan 2015-02-04, 14:41, w całości zmieniany 1 raz  

krakał
Książę

Wysłany: 2015-02-04, 14:22   

To może rozpisz te nomenklaturę. Ja miałem wszystkich dziadków Austro-Węgrów i na pewno część pradziadków (a z dużym prawdopodobieństwem - wszystkich; moja rodzina ze strony ojca wywodzi się z Krakowa, a ze strony matki - z okolic Rzeszowa).

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-04, 14:41   

krakał napisał/a:
To może rozpisz te nomenklaturę. Ja miałem wszystkich dziadków Austro-Węgrów i na pewno część pradziadków (a z dużym prawdopodobieństwem - wszystkich; moja rodzina ze strony ojca wywodzi się z Krakowa, a ze strony matki - z okolic Rzeszowa).

Jeśli Twoi dziadkowie byli Austro-Węgrami to jesteś, podobnie jak ja, austrowęgroidem II rodzaju.

Moja "nomenklatura" wygląda mniej więcej tak:

Austro-Węgier - ktoś urodzony na terenie Austro-Węgier w czasie gdy Austro-Węgry istniały(termin ten wymyślił nieodżałowany kolega Prochazka)

Austrowęgroid I rodzaju - ktoś kto nie urodził się w c.k. monarchii ale miał przynajmniej jedno z rodziców będące Austro-Węgrem/Austro-Węgierką

Austrowęgroid II rodzaju - ktoś kto miał przynajmniej jedno z dziadków będące Austro-Węgrem/Austro-Węgierką, rodzice już nimi nie byli(i on sam oczywiście też nie).

Austrowęgroid III rodzaju - ktoś kto miał przynajmniej jedno z pradziadków będące Austro-Węgrem/Austro-Węgierką, dziadkowie i rodzice już nimi nie byli.

I tak dalej, do austrowęgroidów kolejnych rodzajów.

Chyba jednak trzeba będzie tę nomenklaturę jeszcze rozszerzyć. Poziomo. Bo na razie ja i kol krakał jesteśmy obaj austrowęgroidami II rodzaju. Ale krakał, jak sam wspomina, ma obu dziadków i obie babcie będących Austro-Węgrami i Austro-Węgierkami, a ja tylko jedną babcię i jednego dziadka. Jest on zatem w większym stopniu austrowęgroidem niż ja. Lepszym. Przydałoby się jakieś nowe jeszcze rozróżnienie.
Ostatnio zmieniony przez Allonsanfan 2015-02-04, 16:39, w całości zmieniany 1 raz  

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2015-02-04, 14:44   

Ha, jam też pełen Austrowęgroid II stopnia :smile:

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2015-02-04, 15:42   

Trotta napisał/a:
Ha, jam też pełen Austrowęgroid II stopnia

Takoż i ja :cool:

Brunner
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
przy Tobie, Najjaśniejszy Panie!

Wysłany: 2015-02-04, 16:09   

ja mam tylko 2 córki urodzone w byłych Austro-Węgrzech. To co? Nie liczę się :neutral:

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-04, 16:34   

Brunner napisał/a:
ja mam tylko 2 córki urodzone w byłych Austro-Węgrzech. To co? Nie liczę się :neutral:

Niestety, trzeba szukać wśród przodków a nie potomków.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-04, 16:38   

Korekta do "nomenklatury":

Proponuję dopisać jeszcze dodatek 1-krotny, 2-krotny itp... na zaznaczenie ilu przodków Austro-Węgrów z danego pokolenia miał delikwent.

Ja na przykład z jedną babcią Austro-Węgierką i jednym dziadkiem Austro-Węgrem(mam dwoje dziadków AW) jestem austrowęgroidem II rodzaju 2-krotnym.

krakał, Trotta i Ursus, jeśli dobrze rozumiem, mają po czworo dziadków Austro-Węgrów. Są zatem austrowęgroidami II rodzaju 4-krotnymi.

robertlesiczka1
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel
Egon Freiherr von Waldstätten

Wysłany: 2015-02-04, 20:10   

Jestem austro-węgroidem II rodzaju, jednokrotnym :) !
z Bożej łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii, król Jerozolimy etc, etc...

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-04, 20:56   

robertlesiczka1 napisał/a:

Toby znaczyło że jedno z Twoich dziadków urodziło się w monarchii austro-węgierskiej. Wybacz, ale ...

Z tego co sam napisałeś o sobie, wynika że masz 15 lat. Wydajesz mi się trochę za młody by mieć dziadka/babcię urodzonego/urodzoną w Austro-Węgrzech. Wybacz wątpliwości starego repa i przepraszam jeśli uważasz że włażę z butami w twoje sprawy rodzinne i kwestionuję Twoje słowa. Ale czy nie idzie o pradziadka/prababcię, zamiast o dziadka/babcię(wtedy byłbyś austrowęgroidem III rodzaju).

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-06, 09:02   

Myślę że należy zrobić wyjątek(pisze się tu przecież o tych co odeszli ...) i napisać o kimś kto żyje. A okazja jest nie byle jaka ...

Pani Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka, obchodzi dzisiaj 100 urodziny.

Austro-Węgierka, urodzona 6 lutego 1915(podawana jest czasem data 20 lutego, ale ona sama świętuje 6) w Kosarzyskach w Galicji.

Wszystkiego najlepszego pani Danuto. Jeszcze wielu lat życia!

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2015-02-06, 09:25   

Jak zobaczyłem nazwisko, mało mi pikawa nie stanęła. Bo się przeraziłem, że piszesz o kimś, kto - tfu, oby jak najdłużej nie - już na drugą stronę przeszedł.
Zaoszczędziłeś mi jednej porcji kofeiny! :wink:

robertlesiczka1

Wysłany: 2015-02-06, 10:35   

Allonsanfan napisał/a:

Toby znaczyło że jedno z Twoich dziadków urodziło się w monarchii austro-węgierskiej. Wybacz, ale ...

Z tego co sam napisałeś o sobie, wynika że masz 15 lat. Wydajesz mi się trochę za młody by mieć dziadka/babcię urodzonego/urodzoną w Austro-Węgrzech. Wybacz wątpliwości starego repa i przepraszam jeśli uważasz że włażę z butami w twoje sprawy rodzinne i kwestionuję Twoje słowa. Ale czy nie idzie o pradziadka/prababcię, zamiast o dziadka/babcię(wtedy byłbyś austrowęgroidem III rodzaju).

Mój dziadek jak już pisałem, urodził się w 1911 roku w Jeżowem na terenie monarchii austro-węgierskiej. Zmarł w 1993 roku. :mad:
z Bożej łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, król Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii, Galicji, Lodomerii i Ilyrii, król Jerozolimy etc, etc...

Incubus
VII. Nadradca/Oberstleutnant
Zwykły przechodzień

Wysłany: 2015-02-06, 13:52   

Oj, Allons, trza pod stół... :lol:

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2015-02-06, 16:35   

Mój dziadek jak już pisałem, urodził się w 1911 roku w Jeżowem na terenie monarchii austro-węgierskiej. Zmarł w 1993 roku.

Hmm... wiem, że to wścibstwo pierwszej wody, ale zastanawiam się w którym roku urodził się Twój tata? Jeśli wścibstwo jest zbyt duże zignoruj to pytanie.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-06, 16:47   

Mój dziadek jak już pisałem, urodził się w 1911 roku w Jeżowem na terenie monarchii austro-węgierskiej. Zmarł w 1993 roku. :mad:

Świetnie, sprawa jest jasna.

Jeszcze raz przepraszam za swoje wątpliwości.

robertlesiczka1

Wysłany: 2015-02-07, 12:15   

Cytat:

Hmm... wiem, że to wścibstwo pierwszej wody, ale zastanawiam się w którym roku urodził się Twój tata? Jeśli wścibstwo jest zbyt duże zignoruj to pytanie.
[quote].
W roku 1955.

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2015-02-07, 21:49   

Dzięki za zaspokojenie (niezdrowej :wink: ) ciekawości :smile:

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-21, 13:01   

Olga Törös - urodzona 4 sierpnia 1914 w Debreczynie, zmarła 16 lutego 2015(zdaje się że w Kecskemét, choć pewny nie jestem).

Węgierska gimnastyczka, brązowy medal na IO w Berlinie w roku 1936.

Cześć Jej pamięci.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-02-27, 18:55   

Karel Lewit - czeski neurolog, twórca Praskiej Szkoły Medycyny Manualnej.

Urodzony 25 kwietnia 1916 w Lublanie(Słowenia), zmarł 2 października 2014 w Pradze.

Cześć Jego pamięci.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-05-17, 19:34   

Shmuel Wosner - rabin i posek(osoba wydająca decyzję w sprawie Halachy tj. żydowskiego prawa religijnego).

Urodzony 4 września 1913 w Wiedniu, zm. 3 kwietnia 2015 w Bene Berak, Izrael.

Cześć Jego pamięci.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-07-11, 09:44   

Omar Sharif, słynny aktor, zmarł wczoraj.

Nie był Austro-Węgrem, ale ...

Zagrał arcyksięcia Rudolfa w znanym(omawianym też na tym forum) filmie "Mayerling" z roku 1968, co czyni go kimś w rodzaju honorowego Austro-Węgra. W filmie "Kronprinz Rudolf"(też omawianym na forum) z roku 2006 zagrał z kolei malarza Hansa Canona, przyjaciela Rudolfa.

Co do Omara Sharifa to przed laty był na mojej prywatnej liście 3 najgorszych aktorów świata(pozostali dwaj: Burt Reynolds i Chuck Norris), ale później zmieniłem zdanie. Wygląda na to że z wiekiem przybyło mu umiejętności aktorskich.

Najbardziej chyba znany z filmu "Doktor Żywago". Pamiętam go też z westernu "Złoto McKenny", bardzo popularnego, wyświetlanego w kinach, westernu w czasach mojej bardzo wczesnej młodości. Grał też Che Guevarę(sic!) w hollywoodzkiej produkcji - tego akurat nie widziałem.

Cześć Jego pamięci.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-08-06, 12:44   

Günter Fronius.

Urodzony 11 listopada 1907 w Hermannstadt(obecnie w Rumunii - Po polsku Sybin, po rumuńsku Sibiu), zmarł 21 lipca 2015.

Austriacki przedsiębiorca, założyciel Fronius International GmbH.

Przeżył prawie 108 lat. Piękny wiek ...

Cześć Jego pamięci.

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant
Letzte Marie Theresien Ritter

Wysłany: 2015-09-02, 22:41   

Dołączam i mój rodowód pradziad 1878 Kołomyja zg. ok 1920 - CK Żandarm, zginął na wojnie z bolszewikami, prababka ur 1890 Drohobycz zm. 1949 tamże, dziadek ur 1913 w Drohbyczu (jako poddany austrowęgierski) zm. 2009 w czasie 20 lecia zawodowy wojskowy, uczestnik kampanii wrześniowej, jeniec wojenny... to już nie wiem jakim jestem austrowęgoidem i którego rodzaju...

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-09-03, 10:21   

Jeśli masz tylko jednego dziadka urodzonego w c.k. monarchii to jesteś austrowęgroidem II rodzaju 1-krotnym.

Jeśli dziadków/babć urodzonych tam i wtedy było więcej to jesteś tyle razy "krotnym" ile babć+dziadków urodziło się w AW.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2015-09-03, 13:10   

František Šemík

Urodzony 24 września 1917 r. w Pradze, zmarł 16 czerwca 2015 r. w Železným Brodzie.

Ksiądz katolicki i polityczny więzień w Czechosłowacji po II wojnie światowej.

Cześć Jego pamięci.

Odpowiedz do tematu