Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdjęcia C.K. ze zbiorów Wschodnioprusaka
Autor Wiadomość
Wschodnioprusak
XX. Rekrut

Wysłany: 2018-03-16, 01:07   Zdjęcia C.K. ze zbiorów Wschodnioprusaka

Czołem koledzy!

Dawno mnie tu nie było (mimo że regularnie obiecywałem sobie, że wrócę do regularnego logowania), toteż postanowiłem przypomnieć o swoim istnieniu, niejako "z grubej rury".

Wspomniałem kiedyś o tym, że jestem kolekcjonerem zdjęć, przy czym zakres moich zainteresowań w tym temacie jest dosyć szeroki. Co jakiś czas trafiają mi się również zdjęcia wykonane na terytorium podwójnej monarchii - od studyjnych portretów po fotografie z Wielkiej Wojny. Pomyślałem sobie, że jeżeli dzielić się takimi widokami - to najlepiej z osobami, które to interesuje! A przy okazji może i ja się dowiem czegoś, co mogłem przeoczyć na pierwszy rzut oka.

Ponieważ forum nie ma chyba opcji dodawania zdjęć w załącznikach (albo nie umiem jej znaleźć) będę co jakiś czas wrzucał linki do zdjęć, które wstawiam na flickr lub facebooku.

Zaczynając od czegoś prostego... Na pierwszy rzut oka - piękne, chociaż leciutko zwichrowane zdjęcie z samego Wiednia. Podejrzewam, że to aktorki, względnie damy dworu przed jakimś balem kostiumowym.

https://www.flickr.com/ph...eposted-public/

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2018-03-18, 00:43   

Wschodnioprusak napisał/a:
Ponieważ forum nie ma chyba opcji dodawania zdjęć w załącznikach (albo nie umiem jej znaleźć) będę co jakiś czas wrzucał linki do zdjęć, które wstawiam na flickr lub facebooku.

Słusznie rozumujesz, nie ma takiej opcji niestety :cry:
Jeśli chodzi o zdjęcie to Panie nie wyglądają mi na damy dworu choć nie polecam polegać na mojej wiedzy w tej kwestii :wink:

Wschodnioprusak
XX. Rekrut

Wysłany: 2018-04-05, 15:27   

Mam nadzieję, że wybaczycie ten diabelski wynalazek i pochłaniacz czasu, jakim jest fejsbuk.

Opis zdjęcia z tyłu głosi, że to "pamiątka" ze służby w okopach w 31. pp w marcu 1916. Nie znalazłem jednak (jak na razie), gdzie wtedy stacjonował 31.

https://www.facebook.com/...?type=3&theater

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant
Letzte Marie Theresien Ritter

Wysłany: 2018-04-06, 23:05   

zdjęcie ładne i wykonane w Hof Atelier ale to znaczy tylko tyle, że fotograf uzyskał prawo posługiwania się znakiem "Hof" czyli dworski lub nadworny jako dodatkowa reklama handlowa. Uzyskał status "fotografa u dworu" Musiał utrzymywać pewne standardy i zapewne poprawność tej scenki jest jej wyrazem. Ładny sielski obrazek.

Wschodnioprusak
XX. Rekrut

Wysłany: 2018-04-08, 09:03   

Poprawność poprawnością, ale mimo całego piękna scenki cały czas twierdzę, że jest lekko zwichrowane - sądzę, że fotografowi zadrżała ręka.

Tutaj coś starego, ale nowego (czyli z polskiego na nasze - jeszcze tu nie postowałem) - braterstwo broni w okopach.

https://www.facebook.com/...?type=3&theater

G. Banfield
XI. Akcesista/Leutnant
Letzte Marie Theresien Ritter

Wysłany: 2018-04-11, 23:36   

Nie rozumiem o co chodzi z tym że mu zadrżała ręka? czy chodzi o brak ostrości? Fotografia czarno biała przed epoką wprowadzenia normy DIN (deutsche industrie normen) czyli przed standaryzacją materiałów światłoczułych właśnie tym się oznaczała. Nawet potocznie mówiono o "malowaniu światłem" stąd pewnie ta nieostrość i malowniczość. Dość romantyczna zresztą. W czasie wielkiej wojny znaczenie propagandy, prasy, fotografii i filmu znacznie wzrosło. Nakłady na nie także. Posunęła się także technika i technologia produkcji materiałów fotograficznych. Więc już ta frontowa scenka jest utrwalona z odpowiednią przysłoną i czasem oraz właściwą głębią ostrości.

Art
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2018-04-16, 19:04   

Sądzę, że damy wcale nie są zwichrowane. Ówczesne obiektywy miały bardzo dużą głębię ostrości - np od 1 do 3 metrów a potem po 3 już nieskończoność. Poza tym były to z reguły obiektywy miękkorysujące, bardziej do portretu. Stąd pewnie wrażenie tej "nieostrości", mylne - bo ostry jest cały obraz...

Odpowiedz do tematu