Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mexikanisches Gewehre
Autor Wiadomość
Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2018-03-30, 12:46   Mexikanisches Gewehre

Na takie określenie natknąłem się w jednym z dywizyjnych dzienników, koniec kwietnia 1915 r. Opisano, że kilka batalionów Landsturmu ma niższą wartość bojową, jest tego x karabinów, ale z tego wiele to właśnie "karabiny meksykańskie". Wygląda, że w oczach piszącego ten fakt dodatkowo obniżał przydatność bojową owych batalionów.

Czy mi ktoś pomoże i oświeci, co to za ustrojstwa były? Szybkie przejrzenie internetów wskazuje, że Meksyk nie używał ani Werndli, ani Mannlicherów (no ale może to miała być pierwsza dostawa...)

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2018-03-30, 13:32   

Coś było kiedyś na ten temat w konkursie - na tej stronie

http://austro-wegry.info/...1655&start=5760

Na pytanie krakała

Co Twierdza Kraków miała wspólnego z Meksykiem?

odpowiedziałem

Może chodzi o karabin Mauser M. 14, kal. 7 mm, produkowany w Austrii na eksport m. in. do Meksyku. Z tego co wiem, gdy wybuchła wojna tę broń przeznaczoną na eksport wydano własnej armii i być może karabiny te znajdowały się na wyposażeniu załogi Twierdzy Kraków.

co okazało się być prawidłową odpowiedzią.

Oto co jeszcze napisał krakał

Owszem, chodzi o Mausery, produkowane dla Meksyku w OEWG, skonfiskowane i następnie wydane niektórym jednostkom landszturmu. Podobno najpiękniejsze na świecie karabiny modelu 98 - orzechowa obsada, części metalowe polerowane na wysoki połysk (tak sobie zażyczył zamawiający - w krajach latynoskich broń służy nie tyle do walki, co do budowy prestiżu...)

Może o to chodzi.

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2018-03-30, 13:50   

O super, to będzie to. Pewnie broń niezła, tylko do d. z zaopatrywaniem w amunicję.

Szapoł bass :grin:

Odpowiedz do tematu