Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
słupek graniczny Austro-Węgier
Autor Wiadomość
Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Jasło
Wysłany: 2017-06-12, 21:59   

Jeden z czytelników przysłał mi linka do ciekawej pozycji, co prawda nie chodzi o Wisłokę, ale o rzekę San: "Wykaz rzędnych niwelacyjnych punktów stałych rzeki Sanu" wydanej w 1929 roku. Jest to szczegółowy wykaz wszystkich reperów, a w części wstępnej jest mowa m.in. o reperach z literami "H" i "W". Wynika z tego, że ten z literą "W" oznacza reper wodowskazowy, natomiast ten z literą "H" - reper hydrometryczny.
W wykazie tym ponadto jest wymieniony reper w Solinie, który powinien mieć oznaczenie "127" i jak wspomniałem wcześniej, to udało mi się taki tam odnaleźć. Ciekawe czy to o niego chodzi, bo ten ma dodatkowo ten skrót "KM".
Tak więc powoli sprawa ze słupkami się klaruje i moje przypuszczenia, że są one związane z oznaczeniem rzek się potwierdza. Przy czym nie można wykluczyć, że używano ich także do czego innego :) .
 
 
Tomasz Borucki
XX. Rekrut

Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-17, 14:07   

Wszystkie wskazane słupki: w Przełomie Dunajca, nad Białką w Jurgowie, nad Wisłoką i Sanem w Solinie - są to repery żelazne sieci niwelacyjnych, które zostały założone przed I wojną światową przez Krajowy Oddział Hydrograficzny, względnie Departament Wodny Namiestnictwa we Lwowie do celów regulacji rzek, a w międzywojniu były uzupełniane przez Państwową Służbę Hydrograficzną dla "katastru sił wodnych". Repery osadzano w odstępach regularnych, ale niekoniecznie kilometrowych, np. na odcinku Sanu od Załuża do Leska co 3 km, a od Leska do Rajskiego co 1 km. Niwelację na tym ostatnim odcinku wykonano w 1911 r. osadzając repery o nr od 103 do 148. "Tajemniczy" słupek w Solinie z nr 127 pochodzi z tej właśnie serii "kilometrowej" (stąd zapewne oznaczenie "Km"), czyli z czasów c.k. monarchii (powyżej Rajskiego - do Sianek przeprowadzono niwelację w 1927 r.). Obok żelaznych reperów stosowano przed I wojną kilometrowe słupki kamienne. Informacje o tym zawiera "Wstęp" do wyżej wskazanego "Wykazu rzędnych niwelacyjnych punktów stałych rzeki Sanu" (1929).
Nie były to więc w żadnym wypadku znaki graniczne; nie miały też nic wspólnego z trasowaniem linii kolejowych.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Borucki 2017-07-17, 16:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5583
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2017-07-17, 14:58   

Dzięki! Kolejny mit obalony, ciemność oświecona ;)

Przypomniałem sobie, że w podleżajskim Przychojcu jest pomnik-krzyż, którego genezę opisano tak:

Cytat:
Po odzyskaniu niepodległości ówcześni patrioci z Przychojca na przyniesionym z okolic Kulna słupie granicznym zaborców umieścili kuty z żelaza krzyż i ustawili go w centrum wioski. Obecnie, po jego odnowieniu i dostawieniu kamiennej tablicy, zdobi naszą wioskę jako Krzyż Niepodległościowy.


Ź: http://niedziela.pl/wydruk/118105?ra=nd

I tak się zastanawiam, czy to autentycznie słup, czy reper. Jak sądzicie?

http://spprzychojec.edupa...y=34#gallery/34
_________________
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.
https://sites.google.com/view/przodkowie/home
 
 
Tomasz Borucki
XX. Rekrut

Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-17, 16:43   

Repery rzecznej sieci niwelacyjnej są znacznie niższe, o trzonie wystającym ok. 0,5-1 m ponad poziom gruntu (co najmniej drugie tyle są w nim zagłębione). Mają wielokątny przekrój - do zakładania dźwigni, za pomocą której wkręcano je w grunt.

Znacznie wyższy słup z Przychojca jest z całą pewnością austriackim znakiem granicznym - takim samym jak zachowany ex situ w Zaklikowie: http://roztocze24.info/te..._zmiany_granic/ (pozbawiony tarczy z godłem). Co ciekawe, dawne c.k. słupy graniczne wykorzystano w demarkacji granicy polsko-sowieckiej na Zbruczu http://www.muzeumsg.pl/in...iczna&Itemid=20
 
 
Ursus
Hrabia


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 5583
Skąd: Leżajsk (dawniej)
Wysłany: 2017-07-17, 16:50   

Tomasz Borucki napisał/a:
Znacznie wyższy słup z Przychojca jest z całą pewnością austriackim znakiem granicznym - takim samym jak zachowany ex situ w Zaklikowie: http://roztocze24.info/te..._zmiany_granic/


Rzeczywiście, to to samo, dzięki!
_________________
Můj praděda byl voják, který válčil na Piavě.
https://sites.google.com/view/przodkowie/home
 
 
Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Dołączył: 22 Lis 2016
Posty: 12
Skąd: Jasło
Wysłany: 2017-07-18, 20:30   

No to nam się sprawa wyjaśniła ze słupkami w okolicach rzek. Już uzupełniłem mój artykuł na stronie, zacytowałem też to, co napisał Tomasz Borucki dając linka do forum, mam nadzieję, że się nie pogniewa z tego tytułu...

Natomiast jako ciekawostkę - o której dowiedziałem się dzięki kolejnemu czytelnikowi, który natrafił na mój artykuł - można zapodać, że w okresie międzywojennym (1926-1936) podobne słupki montowano jako znaki geodezyjne - określane jako: znaki na punktach niwelacji precyzyjnej I rzędu. Montowano je głównie na groblach, wałach przeciwpowodziowych itp., czyli tam, gdzie nie wolno było rozkopywać gruntu. Oto jego wizerunek: http://www.beskid-niski-p...lupki/reper.png
_________________
Beskid Niski i Pogórze Karpackie: www.beskid-niski-pogorze.pl
 
 
jefe
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 65
Skąd: Lachine
Wysłany: 2017-07-18, 20:46   

Cytat:
Wszystkie wskazane słupki: w Przełomie Dunajca, nad Białką w Jurgowie, nad Wisłoką i Sanem w Solinie - są to repery żelazne sieci niwelacyjnych, które zostały założone przed I wojną światową przez Krajowy Oddział Hydrograficzny, względnie Departament Wodny Namiestnictwa we Lwowie do celów regulacji rzek, a w międzywojniu były uzupełniane przez Państwową Służbę Hydrograficzną dla "katastru sił wodnych".

Czy przypadkiem nie chodzi tutaj o C.K. Kierownictwo Budowy i Regulacji Wisly = K.K. Bauleitung Der Weichsel Regulierung, podlegajacy C.k. Namiestnictwu Galicji.
To ono bylo odpowiedzialne za umieszczanie wodoskazow na rzekach oraz tablice kilometrowe koryta rzeki.
 
 
Tomasz Borucki
XX. Rekrut

Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-18, 23:58   

Cytat:
Czy przypadkiem nie chodzi tutaj o C.K. Kierownictwo Budowy i Regulacji Wisly = K.K. Bauleitung Der Weichsel Regulierung, podlegajacy C.k. Namiestnictwu Galicji.


Jak sama nazwa wskazuje, obszar działania tej instytucji stanowił jedynie wąski wycinek terenu działania Krajowego Oddziału Hydrograficznego, względnie Departamentu Wodnego Namiestnictwa we Lwowie, wymienionych w "Wykazie rzędnych niwelacyjnych punktów stałych rzeki Sanu" (1929) jako odpowiedzialne za zakładanie sieci niwelacyjnych nad tą rzeką. Ale sądząc z nazw owych urzędów, zajmowały się one wszystkimi rzekami na terenie Królestwa Galicji i Lodomerii. Inna rzecz, czy repery nad Białką i Dunajcem, znajdujące się wszak po dawnej stronie węgierskiej, zostały osadzone przez Galicjan? Raczej nie pochodzą z okresu międzywojennego, skoro miejscowi górale uważają je za austro-węgierskie znaki graniczne. Tak też interpretował "Niespodziewane znalezisko na Drodze Pienińskiej" Ryszard M. Remiszewski http://www.dziennikpolski...skiej,id,t.html i tak również opisał "Słupek graniczny nr 52 na Drodze Pienińskiej" w Pracach Pienińskich 21/2011.
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Borucki 2017-07-19, 00:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Tomasz Borucki
XX. Rekrut

Dołączył: 17 Lip 2017
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-19, 00:18   

Darek Z. napisał/a:
zacytowałem też to, co napisał Tomasz Borucki dając linka do forum, mam nadzieję, że się nie pogniewa z tego tytułu...


Nie mam tytułu hrabiego, żebym tak od razu musiał się gniewać :twisted: Cytujesz mnie przecież z imienia i nazwiska :wink:

Cytat:
w okresie międzywojennym (1926-1936) podobne słupki montowano jako znaki geodezyjne - określane jako: znaki na punktach niwelacji precyzyjnej I rzędu. Montowano je głównie na groblach, wałach przeciwpowodziowych itp., czyli tam, gdzie nie wolno było rozkopywać gruntu.


Reper to nic innego jak właśnie znak geodezyjny osnowy wysokościowej i te stosowane w międzywojniu na groblach itp. w niwelacji precyzyjnej I rzędu technologicznie zapewne nie odbiegały od starszych reperów c.k.
 
 
Jano
XX. Rekrut

Dołączył: 19 Mar 2018
Posty: 1
Skąd: Nowa Sarzyna
Wysłany: 2018-03-19, 07:28   

Witam wszystkich. Na forum trafiłem przypadkiem szukając informacji na temat zaborów. A że temat słupków granicznych mnie interesuje, więc postanowiłem się tu zarejestrować.
Co prawda temat od dłuższego czasu już nie omawiany, ale chciałbym dołożyć swoje trzy grosze odnośnie tego słupka.
justomen napisał/a:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/5d351487c24bd476

Wg mnie to ani słup graniczny, ani reper, tylko słup kilometrowy rzeki San. 69 pasuje do kilometrażu rzeki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group