Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Austriacki żołnierz, rosyjski jeniec
Autor Wiadomość
Johann
XX. Rekrut
Gefreiter

Wysłany: 2017-12-02, 14:20   Austriacki żołnierz, rosyjski jeniec

Szanowni Forumowicze.

Miałem to szczęście, że wiedeńskie Archiwum Wojenne odnalazło kartotekę mojego pradziadka, Jana Kulesy, rocznik 1880 z Jagodnik. Jego historię znam trochę z opowiadań, ale chciałbym poznać faky i w miarę możliwości jego losy wojenne zrekonstruować.
Odnaleziona kartoteka to w zasadzie jedna mała karteluszka, ze skąpymi, ale ważnymi informacjami. Pradziadek był mianowicie podoficerem w 57 pułku piechoty, internowany w Rosji - Odessie, "Arbeitstruppe des General Nowikow". To wszystkie informacje. Nie ma żadnych dat, miejsca wzięcia do niewoli ani jakichkolwiek informacji o udziale w bitwach. Są jeszcze oznaczenia karty: Z.196 i Liste Nr 11830B (ale chyba nie chodzi o Velustliste, jak pierwotnie przypuszczałem). Pytanie, jak można wykorzystać takie informacje? Czy przynależność do 57 pp i internowanie w Odessie można połączyć z jakimś konkretnym wydarzeniem wojny, z konkretnym miejscem i czasem, czy są to dane zbyt ogólne? Czy gdzieś jeszcze można znaleźć materiały na ten temat? Może ktoś się spotkał z danymi o jeńcach zachowanymi po stronie rosyjskiej?

Z odpowiadań wiem, że pradziadek mówił o swoim pobycie na Bałkanach - Bośnia, Hercegowina - oraz w Italii, musiał więc przejść znaczną część szlaku bojowego swojego pułku. Mówił też o tym, że dłuższy czas spędził w rosyjskim obozie jako jeniec, ale "dłuższy czas" to pojęcie bardzo względne :wink: Nie jest też pewne, czy do obozu trafił na początku wojny, został zwolniony i wtedy uczestniczył w kampanii bałkańskiej (według mnie to bardziej prawdopodobne), czy też najpierw były Bałkany, a później obóz.

Będę wdzięczny za podpowiedzi i inspiracje :grin:

Krzysztof

Odpowiedz do tematu