Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Armia austro-węgierska w I wojnie światowej
Autor Wiadomość
Wysoki
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2017-09-13, 11:53   Armia austro-węgierska w I wojnie światowej

Może z racji tematu ktoś na forum będzie zaintresowany :) .

27 września ma się ukazać 1 część pracy wydawnictwa Osprey poświęcona armii austro-węgierskiej: http://napoleonv.pl/p/26/...napoleon-v.html

Dodatkowo także pojawi się kolejny zeszyt zajmujący się marynarką tego cesarstwa: http://napoleonv.pl/p/26/...napoleon-v.html

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2017-09-13, 12:33   

Hmm, wiadomości w tej książeczce są dosyć ogólne, niemniej sądzę, że dla wielu z nas będzie to rzecz przydatna. Dodatkowym atutem na tym forum byłoby ujawnienie, kto przełożył tekst :smile:

Wybacz czepialstwo (zawsze tu się tego czepiamy), Austro-Węgry nie były "cesarstwem", tak jak i nie były królestwem, były pół tym, pół drugim. Wobec ustroju, trącącego...ekhm, rozdwojeniem jaźni najlepiej używać określenia "monarchia".

Slavio
XVII. Rzemieślnik/Korporal
Gefreiter k.u.k. 13 IR

Wysłany: 2017-09-13, 19:04   

Kto przetłumaczył. Hmm, a któż to mógł by być :smile:

Deutschmeister
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-09-13, 20:36   

Slavio napisał/a:
?

Deutschmeister
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-09-13, 21:09   Re: Armia austro-węgierska w I wojnie światowej

Wysoki napisał/a:
Dodatkowo także pojawi się kolejny zeszyt zajmujący się marynarką tego cesarstwa: http://napoleonv.pl/p/26/...napoleon-v.html
Właśnie! Przegapiliśmy taka piekna okazję do świętowania - 100-lecie zwycięstwa C.K. Floty w cieśninie Otranto 15 maja 1917!

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-09-14, 04:11   

Deutschmeister napisał/a:
Slavio napisał/a:
?

Tłumaczy to kolega Ursus :smile:

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-09-14, 10:23   

Punkt dla Alberta!

Tak się złożyło, że tłumaczenie przypadło właśnie mnie. Było to niezwykle ciekawe i pouczające doświadczenie.

Przeglądałem niedawno skład w PDF-ie i zostałem wgnieciony w fotel. Bo jeszcze raz, tym razem w jakości zbliżonej do oryginału, oglądałem rysunki Pavlovicia. Hechtgrau jest hechtgrau, a feldgrau to feldgrau. Jeśli drukarnia nic nie skopie, to będziecie się w nie wpatrywać zahipnotyzowani. Facetowi chciało się nawet rysować pojedyncze kreski haftu na kutasie przy szabli... Świetne są też fotki reprodukowane przy tekście. Bardzo przydatne są tabele i wykazy.

Podczas tłumaczenia towarzyszyło mi poczucie lekkiego zażenowania, bo musiałem momentami dość dogłębnie interweniować w tekst, żeby nie podpisać się pod rażącymi błędami merytorycznymi: szczególnie dotyczyło to przebiegu kampanii na froncie wschodnim w 1914 roku i historii Legionów Polskich. Mam nadzieję, że jeśli nawet nie wyeliminowaliśmy z Redaktorem (dzięki, Rafale) i Konsultantami (dzięki, Trotta!) wszystkich błędów, to może chociaż większość. Jeśli coś znajdziecie, to wybaczcie i pomyślcie o tym, czego nie widać, a co już zrobiono.

Ze swojej strony (nie mając w tym żadnego interesu) zachęcam do kupna. Tym bardziej że cena niewysoka.

Trwają właśnie prace nad redakcją drugiej części, której szczególnie nie mogę się doczekać. Jest tam sporo informacji o reformie armii, których dotychczas nie sposób było znaleźć po polsku (książka Nowakowskiego, choć według tytułu obejmuje okres do roku 1918, nie poświęca temu wiele miejsca). Jest świetna tabela z nową organizacją pułków piechoty i dużo, dużo więcej. Syntetycznie przedstawiono tam działania na froncie włoskim, w naszym kraju bardzo słabo znane.

Slavio
Gefreiter k.u.k. 13 IR

Wysłany: 2017-09-14, 12:56   

To było , z mojej strony, takie wzywanie do tablicy :-) Domyśliłem się że to Ursus :-)

Ja już zamówiłem , a czekam na drugą część, gdyż bardzo interesuje mnie ta wspomniana przez Ursusa reforma armii.

Kiedy drugi tomik ujrzy światło dzienne ? O ile to nie zbyt natarczywe pytanie.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-09-14, 13:05   

Slavio napisał/a:
Kiedy drugi tomik ujrzy światło dzienne ? O ile to nie zbyt natarczywe pytanie.

Strzelam, że koło listopada.

argo
VIII. Radca/Major
naczelny madziarożerca forum ;-)

Wysłany: 2017-09-14, 15:44   

Ursus, tlumaczyłes masz wiec pojecie, wiec napisz prosze w kilku slowach jak bardzo różni sie toto ( in plus badz in minus) od pracy p Tomasza Nowakowskiego ( Armia austrowegierska 1908-1918), ktora w naszych polskich realiach byla kamieniem milowym w kwestii K.u.K. Armee ?
P.S....i tak zamierzam to kupic :P

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-09-14, 16:15   

argo napisał/a:
Ursus, tlumaczyłes masz wiec pojecie, wiec napisz prosze w kilku slowach jak bardzo różni sie toto ( in plus badz in minus) od pracy p Tomasza Nowakowskiego ( Armia austrowegierska 1908-1918), ktora w naszych polskich realiach byla kamieniem milowym w kwestii K.u.K. Armee ?

Po pierwsze, może oczywiste: świetle ilustracje u Junga. Te, które wyszły z warsztatu Lewika trącą myszką...
Po drugie: Nowakowski wdaje się w szczegóły organizacji wojska i stopni wojskowych, natomiast Jung przedstawia to o wiele przystępniej i umiejętnie oddziela rzeczy ważne od pobocznych.
Po trzecie: Nowakowski dużo wylicza, Jung pisze głównie prozą.
Po czwarte: mam wrażenie, że Nowakowski w dużej mierze widzi armię dość statycznie, zaś Jung dostrzega i opisuje różne procesy. Szczególnie uwydatnia się to w II części, gdzie sporo jest o reformach i naturalnych zmianach, które Nowakowski traktuje dość pobieżnie.

Nowakowskiego przekreślać czy odsyłać do lamusa nie wolno, jest to książka w warstwie tekstowej dużo bardziej szczegółowa, ale może przez to mniej przyjazna dla średnio zorientowanego odbiorcy. U Junga postarano się właśnie o przystępność i przejrzystość.

No nie wiem, to chyba wszystko tak z głowy.

PS Aha, u Junga jest tabela z okręgami rekrutacyjnymi i Inhaberami wszystkich PP, podczas gdy Nowakowski przedstawia szczegóły tylko pułków z Polakami w składzie.

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-09-15, 12:35   

Czepialstwo z dws.org.pl jeszcze przed premierą (?) - "w książce „Armia austro-węgierska w pierwszej wojnie światowej (1) 1914 – 1916” taśmę nabojową nazwano pasem."

http://dws.org.pl/viewtop...2d75c2#p1807153

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-09-15, 13:17   

Albert Warszawa napisał/a:
taśmę nabojową nazwano pasem

O cholera, ciekawe. Chyba więcej tu działania podświadomego (w przypadku Schwarzlose były to de facto parciane pasy, a w dodatku ta nazwa: Gurt) niż świadomego wyboru terminu...

Art
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-09-16, 21:21   

Ursus napisał:
"PS Aha, u Junga jest tabela z okręgami rekrutacyjnymi i Inhaberami wszystkich PP, podczas gdy Nowakowski przedstawia szczegóły tylko pułków z Polakami w składzie."
Wiesz, typologia "polskich" pułków u Nowakowskiego dotyczy też pułków, które stacjonowały na terenach później II RP. No bo jak można mówić o "polskim" pułku w przypadku np IR 3 Morawski - 83% Czechów no bo Cieszyn, IR 1 Śląski bo Kraków, a 82% Niemców, IR 9 Galicyjski, gdzie 73% to Rusini ale za to Przemyśl, Stryj, Radymno.
Przecież powoływali do naszej armii do tylu jednostek... Może kiedyś ktoś się pokusi, żeby takie rzeczy prostować. Choć to Nowakowski podawał za Ergaenzungsheft 9 do OULK, więc żódełko jasne... Tylko czasem słyszę lub czytam, że Nowakowski wymienił tylko "polskie" pułki. Raz kierując się dyslokacją, raz kryterium językowym. Ot, tak se można pogdybać i potypologizować... :mrgreen:
A I tomik już przedpłaciłem...

Wysoki
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2017-10-04, 19:43   

Trotta napisał/a:

Wybacz czepialstwo (zawsze tu się tego czepiamy), Austro-Węgry nie były "cesarstwem", tak jak i nie były królestwem, były pół tym, pół drugim. Wobec ustroju, trącącego...ekhm, rozdwojeniem jaźni najlepiej używać określenia "monarchia".

Przepraszam, że dopiero teraz, ale z braku czasu rzadko zaglądam na fora.

Dzięki za zwrócenie uwagi, będę o tym pamiętał :) .
Niestety kolejna dla mnie nauczka, że dla laika (ale jak tak teraz patrzę choćby po wpisie co do "polskich pułków" to i dla fachowca ;) ) Austro-Węgry to problem tak skomplikowany, iż odbierany jako jedno wielkie pole minowe, na które lepiej samemu w ogóle nie wchodzić ;) .

Ale ad rem.

Kończymy właśnie prace nad częścią drugą, także powinna się pojawić w następnej turze zapowiedzi, na drugą część października.

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-10-05, 07:49   

Habe ich :smile:

Nie żałuję pieniędzy, bo jednak lepiej mieć to w ręku po polsku, niż na ekranie po angielsku.

Przy okazji: na rekonstrukcji w Niżnej Poliance (jest osobny wątek) nasłuchałem się wiele razy, jak Słowacy mówili o "cesarstwie austro-węgierskim". Rozpowszechniło się to bardzo no i trudno się dziwić, że jest w użyciu...

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-10-05, 23:06   

Powód tego rozpowszechnienia jest nad wyraz prosty. Skoro na czele tego państwa stał cesarz to czymże ono mogło być jak nie cesarstwem? Tylko fachowcy będą wiedzieć, że w godzinach parzystych to był cesarz, a w nieparzystych król :wink:

krakał
Książę

Wysłany: 2017-10-06, 14:45   

A 29 lutego jest administratorem Bośni i Hercegowiny :mrgreen:

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-10-06, 14:49   

Kurka, skąd to? Gdzieś się to przemyciło czy jak?

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-10-06, 23:15   

Tia... Krakałowi się przemyciło na forum :cool:

ergie
XI. Akcesista/Leutnant
retete - człowiek marginesu

Wysłany: 2017-10-11, 23:15   

Kupłem online i... ilustracje kolorowe wewnątrz książki jakby za mgłą, najlepiej to widać porównując obrazek na okładce z tym samym w środku... wszystkie egzemplarze tak mają? Pamietam że w angielskim wydaniu wszystko było OK. Ja wiem książka to nie tylko obrazki... ale wkurza mnie to odrobinę...

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-10-12, 07:39   

Chyba masz pecha... może jak ten egzemplarz drukowali, to już się farba kończyła w maszynach? Ale nie wiem, jak wyszło w innych egzemplarzach, bo jeszcze nie miałem w rękach :P

redbaron
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-10-12, 07:54   

To chyba jakaś ogólna przypadłość. Tak wynika z postów użytkowników Zanki i Gajusz Mariusz TW na forum historycy.org:
http://www.historycy.org/...141849&st=1170#

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-10-12, 08:22   

Kurcze, ja tak nie mam... Chociaż żeby powiedzieć "jak", to musiałbym zobaczyć te trefne egzemplarze.

Slavio
Gefreiter k.u.k. 13 IR

Wysłany: 2017-10-12, 10:13   

W moim egzemplarzu jest identycznie. Ilustracje kolorowe są jak za mgłą i na dodatek mocno powiększone, tak że niektórzy żołnierze mają " poucinane" ramiona.

Porównywałem z angielskim Osprey'em.

twajda
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann
Regimentsarzt

Wysłany: 2017-10-12, 11:17   

U mnie też.

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-10-12, 11:23   

Kurcze, rzućcie jakieś zdjęcia...

Może faktycznie u mnie ilustracje też są lekko matowe, ale w sposób wcale mi nie przeszkadzający; ogólnie graficznie podoba mi się to bardzo, ładniej wygląda na papierze niż w dostępnych kiedyś pdfach... Nie kojarzę też, by jakieś amputacje ramion zaszły...

EDIT: odgrzebałem starego pedeefa z anglojęzyczną wersją. Kolory się chyba u mnie zgadzają, natomiast rzeczywiście, obrazki są poprzycinane. Nie w jakiś dramatyczny sposób, tak kawałki łokcia np., ale mimo wszystko coś faktycznie tu się stało.

CK Obywatel
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2017-10-15, 19:01   

Właśnie kupiłem część 1. Późno, ale czekać było warto, bo w Bonito zapłaciłem 24,50 zł, no i mogłem odebrać osobiście. A więc w porównaniu do ceny wydawcy - wliczając w to koszt wysyłki zaoszczędziłem 13,50 zł na część 2. A propos tego zapowiadanego zeszytu, smuci mnie nieco pesymizm wydawcy: „Rola, którą w Wielkiej Wojnie odegrała armia monarchii austro-węgierskiej, pozostanie niemal nieznana wśród Czytelników w Polsce, a to zapewne dlatego, że koniec wojny wiązał się z upadkiem tego państwa.,…”, mam nadzieję, że jest to zwykłe przejęzyczenie, bo jak dla mnie książka bardzo fajnie systematyzuje wiedzę w temacie.

Odpowiedz do tematu