Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Podhale - akcje zbrojne - poszukuje informacji
Autor Wiadomość
anemon
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-08-13, 00:54   Podhale - akcje zbrojne - poszukuje informacji

Witam!
Od razu przepraszam jeżeli założyłem temat w nieodpowiednim dziale. Forum znalazłem dopiero dzisiaj (a szkoda, widzę tu pełno ciekawych informacji). Dużo do przekopywania, a mało czasu. Tak jak w temacie. Poszukuję informacji na temat wszelkiego pokroju akcji zbrojnych, fortyfikacji, okopów austro-węgier na terenie podhala (głównie Beskid Makowski, Sucha Beskidzka - Maków Podhalański - Jordanów, ale nie pogardzę też innymi miejscówkami :) ). Bardzo interesuje się historią rodzinnego Makowa, Grzechyni oraz okolic. Dlatego też, postanowiłem przejść się Niemieckimi okopami z II wojny światowej i ku mojemu zdziwieniu znalazłem kilka austro-węgierskich łuseczek Mannlicher 1899/1901. Zanim jednak udałem się na wycieczkę postanowiłem poczytać co nie co o historii wojennej tego obszaru. (Sam mój pradziadek został wcielony do armii austriackiej ale o tym kiedy indziej) Niestety informacje odnosiły się to jedynie do okupacji niemieckiej, a informacje o zaborze austriackim i potopie szwedzkim były w ilościach szczątkowych. Dlatego też zwracam się do forumowiczów z wielką prośbą o pomoc w dotarciu do dobrych źródeł.

Pozdrawiam serdecznie

P.S. Dotarłem do mapy (http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm) Jednakże nie jestem w stanie ogarnąć co oznaczają poszczególne punkty na mapie

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-08-13, 09:37   

Jest parę prac dotyczących tego tematu. Znajdziesz je w książce:

"Małopolska i Podhale w latach Wielkiej Wojny 1914-1918. Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej z okazji 90. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Nowy Targ, 27-29 sierpnia 2004 r.", część 1 i 2.

Lista innych publikacji np. tu http://www.historycy.org/index.php?showtopic=55699

anemon
XX. Rekrut

Wysłany: 2017-08-13, 10:49   

Dziękuję bardzo! Będzie co czytać.

Odpowiedz do tematu