Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA - SZYMBARK
Autor Wiadomość
zbyszek_02
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2017-05-08, 12:54   III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA - SZYMBARK

... myślę, że warto wspomnieć ....

18.05.2017 - SZYMBARK - III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA .... 

"Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916-1917. Z historii lotnictwa nad „zapomnianymi” frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię".

http://www.muzeum.gorlice...erencja-naukowa

pozdrawiam Zbyszek

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2017-05-08, 13:24   

Ciekawe, tematy i prelegenci wypadają bardzo interesująco. Tylko to grafomańskie "zapomnienie" :wink: Dziesiątki konf, sporo książek, szlak, na którym niektórzy zarobili sporo, a wschodni front dalej "zapomniany"...

ergie
XI. Akcesista/Leutnant
retete - człowiek marginesu

Wysłany: 2017-05-08, 18:56   

Na zapomnianym można więcej zarobić niż na pamiętnym ;)

matizmat
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2017-05-08, 20:08   

Kurcze... Zaś jestem wtedy in der Arbeit... Szkoda, bo nie dam rady sie urwać...

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-05-08, 20:17   

matizmat napisał/a:
jestem wtedy in der Arbeit...

Jak większość z nas...

Albert Warszawa
XVII. Rzemieślnik/Korporal

Wysłany: 2017-05-09, 09:39   

"Duże nazwiska", to trzeba przyznać tej serii konferencji. Ciekawe czyja to zasługa. Możliwe, że to AO ma te kontakty i je wykorzystuje. Świat nie jest czarno- biały :wink:

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-05-09, 10:06   

Tak, mniemam że to organizacyjna robota AO. Akurat chyba uczciwa i samodzielna :wink:

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-05-09, 10:36   

Tak, tu chyba nie skanował :wink:
Mój wzrok przykuły szczególnie nazwiska: Ciglić, Varriale i Méchin.

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-05-09, 12:13   

No i Artl, który ze względu na zajmowane stanowisko kojarzy mi się jak najlepiej :smile:

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-05-09, 15:08   

Jak dla mnie "szału nie ma" bo nic o lotnictwie morskim nie będzie :mrgreen: a to jedyne co mi pozostało z miłości do cysorskich fruwajów :cool:

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-05-09, 15:22   

Będzie, tyle że o rosyjskim.

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-05-09, 21:02   

Trotta napisał/a:
Będzie, tyle że o rosyjskim.

Ten typ powikłań mnie nie interesuje ;)

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-05-12, 21:57   

ergie napisał:
"Jak dla mnie "szału nie ma" bo nic o lotnictwie morskim nie będzie a to jedyne co mi pozostało z miłości do cysorskich fruwajów"
No ale byś mógł sobie ciekawie z Borisem pogadać na ten temat. Wydał ostatnio książkę "Seaplanes of Bocche" o działaniach lotnictwa morskiego A-W na południowym Adriatyku.
Trotta napisał:
"Tylko to grafomańskie "zapomnienie".
Może i grafomańskie ale w porównaniu z popularnością działań lotniczych frontu zachodniego znajomość dzialań lotnictwa na froncie wschodnim wypada bardzo mizernie.
Nawet i na tej konferencji lotnictwo na froncie wschodnim to tylko połowa referatów - jeśli doliczymy do nich Rumunię i Front Macedoński.
Bogiem a prawdą, przyjmując jako linię graniczną Łabę to historyków lotnictwa pracujących na zachód od niej działania lotnicze na tzw Wschodzie w ogóle nie obchodzą. No, może trochę Niemców ale i teraz dr.Potempa zajął się Frontem Zachodnim. O historykach francuskich czy angielskich w ogóle nie ma co mówić.

krakał
Książę

Wysłany: 2017-05-12, 22:28   

OEFFAG napisał/a:
O historykach francuskich czy angielskich w ogóle nie ma co mówić.

Owszem, ale to jest lotniczy aspekt szerszej tendencji - dla Anglosasów, a w dużej mierze także i dla Francuzów PWS została stoczona na polach Flandrii. Angole czasami dodadzą do tego Irak, Australijczycy i Nowozelandczycy Gallipoli, Włosi się za bardzo nie liczą poza własnym krajem.

Inna sprawa, że dla nas Polaków front wschodni nijak zapomniany nie jest i przez to owo "zapomnienie" postrzegamy jako lansowane na siłę. Zapomniany, to on jest na Zachodzie, ale nie u nas. Z polskiego punktu widzenia, to autentycznie zapomniany jest front bałkański i włoski, w powszechnej świadomości (ale i w historiografii) nie ma o tym za wiele.

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-05-13, 01:27   

Piszesz Krakale:
"Inna sprawa, że dla nas Polaków front wschodni nijak zapomniany nie jest i przez to owo "zapomnienie" postrzegamy jako lansowane na siłę. "
No tak, dla nas Polakow. Ale w konferencji bierze udział też między innymi Włoch, Francuz, Serb i dla nich ten front wschodni jest zapomnianym a owo "zapomnienie" nie jest lansem na siłę.

krakał
Książę

Wysłany: 2017-05-13, 19:05   

Tak, tylko że ich jest - trzech. Spróbuj oszacować, ilu jest polskich odbiorców informacji o konferencji, referatów na konferencji, publikacji z konferencji...

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-05-14, 19:38   

Krakał napisał:
"Spróbuj oszacować, ilu jest polskich odbiorców informacji o konferencji, referatów na konferencji, publikacji z konferencji..."
Na moje oko i rozeznanie niewielu więcej. Lotnictwo I.WŚ to temat niszowy do kwadratu.
Kto poza AO opublikował w ciągu ostatnich 2-3 lat artykuł czy książkę na temat lotnictwa I.WŚ?
Ja jakoś nie przypominam sobie - choć może się mylę.

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-05-14, 20:35   

Jest tego mało, ale od razu przychodzi na myśl książka A. Sułkowskiej o MvR czy artykuł w Skrzydlatej Polsce o zestrzelonym włoskim samolocie, bodajże Caproni.

krakał
Książę

Wysłany: 2017-05-14, 21:39   

OEFFAG napisał/a:
Na moje oko i rozeznanie niewielu więcej. Lotnictwo I.WŚ to temat niszowy do kwadratu.
Kto poza AO opublikował w ciągu ostatnich 2-3 lat artykuł czy książkę na temat lotnictwa I.WŚ?
Ja jakoś nie przypominam sobie - choć może się mylę.

Ty masz na myśli autorów, a ja - czytelników i szerzej mówiąc - odbiorców.

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-05-14, 22:49   

Krakał napisał:
"Ty masz na myśli autorów, a ja - czytelników i szerzej mówiąc - odbiorców."
Szanowny Krakale, to jest zasada proporcjonalności: mało odbiorców (czytelników) to i mało autorów.
I odwrotnie.
Przypomina mi się stosunkowo niedawna rozmowa z przedstawicielem jednego z wydawnictw specjalizujących się miedzy innymi w literaturze lotniczej. Człowiek mi powiedział: "Paaanie, kogo te starocie [lotnictwo w I.Wojnie Światowej] interesują, temat zupełnie niechodliwy, sprzedaje się bardzo słabo, nie jesteśmy tym zainteresowani".
Jedna książeczka o Richthofenie, dotyczaca zresztą głównie jego dokonań na froncie zachodnim no i jeszcze wydana przez Muzeum Krakowskie historia Flik 7 (świetna). No i to byłoby na tyle.
Aha, i jeszcze ten AO z historią Wolfa i Wolfchen - gdyby nie jego produkcje również i w czasopismach to temat lotnictwa I.WŚ zmarłby śmiercią naturalną.

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-05-14, 23:47   

oeffag@ dlatego Windsock poniósł totalna porazkę ;) ... wingnut wing ze swoimi modelami również... problem w tym, że wiekszośc naszych wydawców ma teakie rozeznanie rynku jak ja umiejetność gry na ksylofonie... trudno się sprzedaje rzeczy, których nie ma :)

Trotta
Książę

Wysłany: 2017-05-15, 07:15   

Zwracam uwagę, że w temacie konferencji jest o "zapomnianych frontach", nie o "zapomnianych działaniach lotniczych nad ... frontem". I stąd mój sprzeciw do wrzucania całego frontu wschodniego (a nie jedynie działań lotniczych na tymże) do worka "zapomnianych".

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-05-15, 10:45   

Krakowskie muzeum wydało jeszcze pierwszy tom z zakładanej serii o lotnictwie I wojny światowej, ale kolejnych nie widać. Poza tym ukazały się materiały z I konferencji oraz dwa tłumaczenia Ospreyów (seria Duel).

Kiedyś wyszło trochę niezłych książek, ale ogólnie nędza. Dość powiedzieć, że w Polsce nie ukazały się żadne biografie lotników Wielkiej Wojny, oprócz von Richthofena. Goeringa nie liczę, bo o nim pisze się ze względu na to, kim został później.
Swego czasu dość aktywne było wydawnictwo Kagero.
Generalnie, jeśli ktoś się poważnie interesuje, bez zagranicznych publikacji ani rusz.

Stosunkowo większa popularność frontu zachodniego nie dziwi - tam działania były najbardziej intensywne, tam walczyła większość najsłynniejszych pilotów myśliwskich, tam też generalnie był najsłynniejszy i najnowocześniejszy sprzęt.

Ja być może w najbliższych latach coś "popełnię" (o ile znajdę wydawcę), ale ja interesuję się przede wszystkim frontem zachodnim.

OEFFAG
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-05-15, 19:59   

Kolego Trotta, zasadniczo masz rację, ale..........
Rozmawiałem niedawno z kolegą z Niemiec, autorem książek o lotnictwie I.WŚ. Ekscytował się Flandrią,
Marną, Verdun. Wspomniałem o froncie wschodnim; "e........., powiedział, jaki tam front, co tam było".
No to przypomnialem mu Przasnyrz, Tannenberg, Gorlice, jak jego pobratymcy spalili nam Kalisz i jeszcze kilka innych przypadków.
"No tak, ZAPOMNIAŁEM" o tym froncie" odpowiedział

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-05-15, 22:02   

OEFFAG napisał/a:
Kolego Trotta, zasadniczo masz rację, ale..........
Rozmawiałem niedawno z kolegą z Niemiec, autorem książek o lotnictwie I.WŚ. Ekscytował się Flandrią,
Marną, Verdun. Wspomniałem o froncie wschodnim; "e........., powiedział, jaki tam front, co tam było".
No to przypomnialem mu Przasnyrz, Tannenberg, Gorlice, jak jego pobratymcy spalili nam Kalisz i jeszcze kilka innych przypadków.
"No tak, ZAPOMNIAŁEM" o tym froncie" odpowiedział

Niemcy generalnie cierpią na kiepską pamięć... za dużo piwska, bockwurstów... i choroba brudnych rak wynikająca z awersji do używania sztuców przy jedzeniu tychże :mrgreen:

Albert Warszawa

Wysłany: 2017-05-16, 09:52   

Niemcy ogólnie w dzisiejszych czasach mało interesują się Wielką Wojną. Przykładowo niemieckie wydawnictwo Tankograd, publikujące często swoje tytuły w dwóch językach (niemiecki i angielski), swoją serię o I wojnie światowej publikuje tylko po angielsku!

ljank
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2017-05-16, 16:21   

Albert Warszawa napisał/a:
Niemcy ogólnie w dzisiejszych czasach mało interesują się Wielką Wojną.

Może mało się interesują literaturą wojenną ale interesują ich bardzo ślady wojny na ziemi.
Ostatnio (z powodów rodzinnych) często bywam na terenach Ostpreußen i na cmentarzach wojennych napotykam nie tylko potomków rodzin tam zamieszkałych ale również młodych turystów zainteresowanych historią.

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2017-05-16, 20:04   

ljank napisał/a:
Ostatnio (z powodów rodzinnych) często bywam na terenach Ostpreußen i na cmentarzach wojennych napotykam nie tylko potomków rodzin tam zamieszkałych ale również młodych turystów zainteresowanych historią.

Ja też tam często bywam, ale Niemców widziałem na cmentarzu wojennym tylko raz, w Węgorzewie. Nb cmentarz piękny, ślicznie położony.

ljank
XVI. Kupiec/Zugsführer

Wysłany: 2017-05-16, 21:47   

Ursus napisał/a:
Ja też tam często bywam, ale Niemców widziałem na cmentarzu wojennym tylko raz...

W zeszłym roku, na przykład, spotkałem w okolicach Ełku grupę młodzieży studenckiej, którzy na rowerach zwiedzali cmentarze i mogiły z WW. Jako że ja też często rowerkiem poszukuję starych cmentarzy zgadaliśmy się i stad wiem, że była to wyprawa turystyczno-krajoznawcza z wątkiem przewodnim pod tytułem cmentarze.
Natomiast w pobliżu miejsca po byłym monumencie - mauzoleum Hindenburga we wsi Sudwa pod Olsztynkiem wielokrotnie spotykałem niemieckie rodziny z małymi dziećmi ale to mogło być własnie pokazywanie prawnukom miejsca chwały ich dziadków.

Ursus napisał/a:
... w Węgorzewie. Nb cmentarz piękny, ślicznie położony.

Trzeba przyznać, że nie tylko austro-węgierskie cmentarze z okręgu krakowskiego zachwycają położeniem i architekturą.
Niemcy również zwracali uwagę na lokalizację i wystrój cmentarzy i zdarzają sie bardzo interesujące. Coraz większa liczba cmentarzy jest też odnowiona i zadbana.
Należy tez przyznać, że nie zawsze ekshumowali pojedynczych żołnierzy i przenosili na cmentarze zbiorowe tylko urządzali mogiły w miejscu pierwotnego pochówku - często na małych, wiejskich cmentarzykach. Opracowali typowego kształtu krzyże nagrobne z betonu, którymi wieńczono nagrobki żołnierzy własnej armii jak i Rosjan a także cywilnych ofiar wojny.
Ponadto w prawie każdej wsi upamiętniano poległych mieszkańców (żołnierzy i cywilów) albo pomnikiem albo tablicą w kościele czy nawet żyrandolem kościelnym z wypisanymi nazwiskami.
Wszystkim "groboznawcom", którzy skompletują cała listę wg Brocha i Hauptmanna polecam wyprawę na północ chociaż to już nie sa tereny A-W :razz:

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2017-05-16, 23:01   

ljank napisał/a:
Wszystkim "groboznawcom", którzy skompletują cała listę wg Brocha i Hauptmanna polecam wyprawę na północ chociaż to już nie sa tereny A-W

Zdecydowanie popieram :grin: Nawet mam już kilkanaście w swojej kolekcji i na stronie zresztą też :wink:

Odpowiedz do tematu