Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
słupek graniczny Austro-Węgier
Autor Wiadomość
justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-18, 22:06   słupek graniczny Austro-Węgier

Będąc małym chłopcem mój dziadek opowiadał mi o okolicach Sarzyny, Łukowej i pamiętam jak wspomniał o żeliwnym słupku granicznym z czasów zaborów.
Ostatnio zmieniony przez justomen 2016-03-18, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  

krakał
Książę

Wysłany: 2016-03-18, 22:27   

Przekleiłeś niewłaściwy link.

justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-18, 22:47   

http://www.fotosik.pl/zdjecie/5d351487c24bd476

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-03-18, 22:52   

No, no... muszę go kiedyś zobaczyć na własne oczy!

justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-18, 23:16   

Słupek stoi przy dawnym korycie Sanu które to koryto zostało przekopane, prostowane przez Sikorskiego w roku 1909 i moja prababka brała udział w tym przekopie.

krakał
Książę

Wysłany: 2016-03-18, 23:23   

Piękności! Żeby go tylko kto nie zajumał. Takie rzeczy niestety znikają, a szkoda, bo powinny trwać w krajobrazie kulturowym.

justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-18, 23:40   

Cierpliwości a jutro wkleję fotkę drugiej strony słupka. Ponoć jest postrzelony ale teorii jest wieęcej.

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2016-03-19, 20:37   

Zaiste piękny :!: Chętnie też bym go zobaczył, tylko gdzie on dokładnie jest? Może faktycznie żeby go ktoś nie zajumał poproszę o wiadomość na priv...

justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-19, 20:58   

Tak jak obiecałem, druga strona słupka.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/5a75ac4e9a565788

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2016-03-20, 23:10   

Jakby ten słupek odnowić to by był niezłą atrakcją turystyczną okolicy...

justomen
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-03-21, 08:41   

Nie jest tak pięknie, bo ten słupek stoi na terenie prywatnym i żeby dostać się do tego słupka trzeba przejść przez pole ok 100 m.

DAR
VI. Radca rządowy/Oberst

Wysłany: 2016-03-21, 22:42   

Ależ ja bym powiedział, że to nawet lepiej! Znaczy się, że jest właściciel który tego będzie pilnował jeśli oczywiście zdaje sobie sprawę z tego co to jest. Ostatecznie może nawet mały biznesik na tym zrobić :wink:

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-22, 09:55   

Witam! To mój pierwszy post na tym forum, wcześniej tylko go czytałem. Ale powodowany ciekawością słupka zaprezentowanego w linku zalogowałem się :) .
Pamiętam, że o tych słupkach była już dyskusja na którymś forum. Tak czy inaczej, takich słupków mnie udało się znaleźć 4 sztuki, ale w dolinie Wisłoki. To jeden z nich: http://www.beskid-niski-p..._austriacki.jpg
Swego czasu czytając przewodnik o Nowym Żmigrodzie i okolicy, autor twierdził, że to słupek pozostały po tyczeniu przyszłej linii kolejowej z Jasła do Koniecznej. Nie udało mi się tej informacji potwierdzić w żadnym innym źródle. W sobotę byłem na spotkaniu miłośników Beskidu Niskiego, gdzie jeden z prelegentów mówił o niezrealizowanych liniach kolejowych w byłej Galicji. Zapytałem go o to, czy spotkał się z takimi słupkami przy takim tyczeniu, ale okazało się że nie. Niektórzy twierdzą, że to słupki graniczne, ale jakiej granicy miałyby dotyczyć? Ktoś zna dokładnie granice cyrkułów, by potwierdzić, że doliną Wisłoki kiedykolwiek istniała granica któregoś z nich?

Trotta
Książę
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2016-11-22, 10:04   

Witaj!
Na spotkaniu w którym rzędzie siedziałeś? :wink: Nie zostałem niestety aż do referatu o liniach kolejowych, czego bardzo żałuję...

A co do słupka - graniczny chyba nie jest...

Ursus
Hrabia
FAHNEN.republika.pl

Wysłany: 2016-11-22, 10:06   

Witamy na forum!

Darek Z. napisał/a:
Swego czasu czytając przewodnik o Nowym Żmigrodzie i okolicy, autor twierdził

Przepraszam, że się czepiam od Twojego pierwszego postu, ale przez ten błędnie użyty imiesłów nie byłem w stanie zatrybić kto robił co... ;)

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-22, 12:50   

Trotta napisał/a:

Na spotkaniu w którym rzędzie siedziałeś? :wink:
A co do słupka - graniczny chyba nie jest...

Siedziałem w nawie bocznej, przy oknie :) . A odnośnie słupka, że on graniczny jest, to też jestem sceptycznie nastawiony do tej tezy. Przy czym jak ktoś rozsądnie tę tezę poprze argumentami, to jestem w stanie przyznać mu rację :) .

Ursus napisał/a:
Witamy na forum!

Darek Z. napisał/a:
Swego czasu czytając przewodnik o Nowym Żmigrodzie i okolicy, autor twierdził

Przepraszam, że się czepiam od Twojego pierwszego postu, ale przez ten błędnie użyty imiesłów nie byłem w stanie zatrybić kto robił co... ;)

Cóż zrobić, ja też tak czasem mam, że z rana dochodzę dłużej po pełnej sprawności psychofizycznej :wink: . Chodziło mi o to, że autor tego przewodnika wysunął taką tezę... i myślę, że przy odrobinie chęci można było to wyczytać z moich słów :) . Ale też nie gniewam się, że zostałem postawiony do pionu na dzień dobry :) .

Jan Majewski
XVI. Kupiec/Zugsführer
JM

Wysłany: 2016-11-22, 14:16   

Trotta napisał:
Na spotkaniu w którym rzędzie siedziałeś? Nie zostałem niestety aż do referatu o liniach kolejowych, czego bardzo żałuję...

Jeżeli kojarzysz gdzie ja zajmowałem miejsce, to ten szczupły jegomość po przeciwnej stronie stołu to właśnie był Darek.

Wykład o niezrealizowanym projekcie nitki torów doliną Wisłoki od Jasła przez Nowy Żmigród ku granicy był rewelacyjny. Łza w oku się kręciła, gdy patrzyło się na skany szczegółowych projektów bocznic i dworca np. w Nieznajowej (materiały archiwum lwowskie) Dostałem od prelegenta e-maila z fotkami słupków właśnie z okolic N. Żmigrodu, ale także z Jurgowa. Ostatni praktycznie taki sam jak ten w Sarzynie. I teraz Pan Tomek (prelegent) ma problem, jak rozwiązać zagadkę z takimi samymi żeliwnymi słupkami. Wskazywały granice zaborów, cyrkułów, czy też np. projekt przyszłej nitki torów? Czy ktoś z Forumowiczów wie więcej w tym temacie?

ergie
XI. Akcesista/Leutnant
retete - człowiek marginesu

Wysłany: 2016-11-22, 17:20   

Do poznania tajemnicy słupków należałoby ich pozycję przy pomocy GPSa oznaczyć a potem spróbować to porównać albo z katastrem galicyjskim abo z która z map wojskowych.

Wlazłem w temat bo mnie ostatnio jeden słupek zachodzi za skórę ;)

krakał
Książę

Wysłany: 2016-11-22, 23:42   

Hausgestapo cię na "anbinden" skazało czy jak?

Dlugi
XVIII. Robotnik/Gefreiter

Wysłany: 2016-11-23, 08:05   

Jan Majewski napisał/a:

Jeżeli kojarzysz gdzie ja zajmowałem miejsce, to ten szczupły jegomość po przeciwnej stronie stołu to właśnie był Darek.

A ja miałem pytać Darka, kto to jest ten szczupły jegomość naprzeciw niego - teraz już wiem ;) Ciekawe tematy poruszaliście, niestety, miałem pod swoimi skrzydłami swoje spore i rozbrykane stadko, więc musiałem ich pilnować zamiast uczestniczyć w dyskusjach (i nie tylko ;) ).
Wracając do tematu - podobny kształtem ale z innym oznaczeniem słupek widziałem nad Dunajcem. może to coś pomoże w rozwikłaniu zagadki?

Stanislaw Baran
IX. Starszy oficjalista/Hauptmann

Wysłany: 2016-11-23, 09:14   

...oryginalny słupek graniczny województw z okresu międzywojennego. Według relacji mieszkańców w Jurgowie zachowały się 3 takie słupki. W rozmaitych opracowaniach ów słupek jest interpretowany jako słup graniczny Galicji...
http://zabytkowo.blox.pl/...amieszczam.html

Jan Majewski
XVI. Kupiec/Zugsführer
JM

Wysłany: 2016-11-23, 12:10   

Długi napisał... A ja miałem pytać Darka, kto to jest ten szczupły jegomość naprzeciw niego - teraz już wiem

Szkoda, było pytać, ale jak mawiają: "co się odwlecze to nie uciecze". Do miłego zobaczenia.

Jan Majewski
XVI. Kupiec/Zugsführer
JM

Wysłany: 2016-11-23, 18:28   

Dlugi napisał/a:
.
Wracając do tematu - podobny kształtem ale z innym oznaczeniem słupek widziałem nad Dunajcem. może to coś pomoże w rozwikłaniu zagadki

Możesz zdradzić w jakiej okolicy, bo Dunajec długi i szeroki.

Dlugi

Wysłany: 2016-11-24, 17:44   

Jan Majewski napisał/a:
Możesz zdradzić w jakiej okolicy, bo Dunajec długi i szeroki.

Sądząc po czasie zdjęcia i analizie tracka wychodzi, że gdzieś tu:
N49 24 49.3 E20 25 51.1
Tam była polana a po drugiej stronie drogi, nad rzeką tuż nad brzegiem jest ten słupek. Ani GoogleMaps ani Geoportal nie służą dobrymi zdjęciami tego terenu więc załączam zrzut z GPS (to miejsce oznacza ta jasno-niebieska kropeczka na śladzie, lewy dolny róg opisu).

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-24, 20:42   

ergie napisał/a:
Do poznania tajemnicy słupków należałoby ich pozycję przy pomocy GPSa oznaczyć a potem spróbować to porównać albo z katastrem galicyjskim abo z która z map wojskowych.

Co do wskazywania różnych takich ciekawostek z taką precyzją jak proponujesz mam sceptyczne nastawienie, od czasu kiedy raz zapodałem zagadkę na forum Beskidu Niskiego odnośnie pewnego kamienia z okresu międzywojennego (na co wskazywała wykuta data) i później, po tym, jak - z tego co pamiętam - nikt nie zgadł, napisałem gdzie on się znajduje. Po jakimś czasie uczestnik także i tego forum - Dlugi, pojechał zobaczyć go na żywo. Okazało się, że kamienia już nie zastał niestety... Więc można rzec, że niechybnie przyczyniłem się do tego, że już go pewnie nikt nie zobaczy, no chyba, że na moich zdjęciach ;) lub na fotkach innych, którzy go uwiecznili.
Ponadto myślę, że do poznania tajemnicy słupków nie potrzeba namiarów GPS. Wisłoka płynie od stuleci mniej więcej tym samym korytem przecież, więc ktoś kto wie gdzie płynie bez trudu jest w stanie rozpoznać region, o którym jest mowa. Doprecyzuję jedynie, że słupki, o których napisałem znajdują się na odcinku tej rzeki od Mytarki (niedaleko N. Żmigrodu) do okolicy Kątów i Myscowej. 3 znajdują się (a w zasadzie znajdowały się - bo jednego z nich już nie ma w terenie, co sprawdziłem we wtorek) na lewym orograficznie brzegu Wisłoki, natomiast 1 znajduje się po prawej stronie.

Dlugi napisał/a:
Jan Majewski napisał/a:

A ja miałem pytać Darka, kto to jest ten szczupły jegomość naprzeciw niego - teraz już wiem ;) Ciekawe tematy poruszaliście, niestety, miałem pod swoimi skrzydłami swoje spore i rozbrykane stadko, więc musiałem ich pilnować zamiast uczestniczyć w dyskusjach (i nie tylko ;) ).

Wynika z tego, że obaj jesteśmy szczupli :) . No i szkoda, że nie mogłeś z nami rozprawiać o tym i owym, jak i uczestniczyć w tych innych czynnościach ;) .

Stanislaw Baran napisał/a:
...oryginalny słupek graniczny województw z okresu międzywojennego. Według relacji mieszkańców w Jurgowie zachowały się 3 takie słupki. W rozmaitych opracowaniach ów słupek jest interpretowany jako słup graniczny Galicji...
http://zabytkowo.blox.pl/...amieszczam.html

Tym tropem zamierzam teraz podążyć i sprawdzić jak się mają granice województw z okresu międzywojennego. Bo dawna granica województw Ruskiego i Krakowskiego chyba nie biegła doliną Wisłoki, ale czy późniejsza biegła, to się zobaczy :) . Z tego co pamiętam, to granica w okresie międzywojennym w południowej części powiatu jasielskiego, który był najbardziej na południowy-wschód wysuniętą częścią woj. krakowskiego przebiegała tak, że np. Ciechania, Huta Polańska, Polany były poza powiatem jasielskim (obecnie są w nim), a należały do krośnieńskiego, który był w woj. lwowskim. Ale jak było bardziej na północ to nie pamiętam, ale sprawdzę :) . Mam więc kolejny trop...

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2016-11-24, 21:52   

krakał napisał/a:
Hausgestapo cię na "anbinden" skazało czy jak?
Nie :) Ostatnio wmawiają mi, że żeliwny kurdupel wysokości 80 cm jest słupem granicznym co go awstriaki na granicy stawiali :) )) chyba dla krasnsali, tych od sierotki Marysi ;)

krakał
Książę

Wysłany: 2016-11-25, 09:17   

Granica między województwem krakowskim a lwowskim biegła wzdłuż Wisłoki jedynie na krótkim odcinku, mniej więcej od mostu na drodze Krempna - Myscowa po mniej więcej Kąty.

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-26, 10:02   

Sprawdziłem i ja granice województw krakowskiego i lwowskiego z okresu międzywojennego w różnych źródłach i tak... Granica ta nie prowadziła w zasadzie w ogóle doliną Wisłoki, a jedynie ją przecinała. Tak jak pisałem wcześniej, od południa miejscowościami granicznymi zaliczonymi do powiatu krośnieńskiego i woj. lwowskiego były: Ciechania, Huta Polańska, Polany, Myscowa. Za Myscową, granica odbiegała z doliny rzeki na szczyt zwany Łysa Góra (641 m), następnie przecinała obecną drogę wojewódzką 993 i prowadziła dalej na północ, gdzie granicznymi miejscowościami po stronie pow. krośnieńskiego były: Głojsce, Draganowa, Sulistrowa, Poraj, Faliszówka, Kopytowa (czyli tak jak obecnie), dalej już nie ma co wymieniać...
Innymi słowy, teza, że słupki które znalazłem w dolinie Wisłoki są pozostałością po granicy danych województw nie wytrzymała próby w mojej ocenie;). Chyba, że założymy, że ci co wytyczali ową granicę tak się zapędzili idąc z południa na północ, bo spodobała im się dolina rzeki i sobie tyczyli dalej w kierunku Nowego Żmigrodu :) , zamiast się wspinać na dość znaczne wzniesienie zresztą...

Dlugi napisał, że swój słupek znalazł w dolinie Dunajca w przełomowym odcinku w Pieninach, więc patrząc na mapy z tamtego okresu, to woj. krakowskie sięgało dużo dalej na zachód niż leży dolina Dunajca. Więc też teza jakoby był to słupek graniczny dwóch województw z okresu II RP nie za bardzo daje się potwierdzić po raz kolejny.

Przy czym może było tak, że owe słupki mogły być wykorzystywane do tyczenia różnych rzeczy, dlatego mamy taki galimatias :) . Poszukam w wolnym czasie, jakie są oznaczenia na pozostałych znalezionych słupkach.

KG
VII. Nadradca/Oberstleutnant

Wysłany: 2016-11-26, 12:37   

O słupkach także tu:
http://odkrywca.pl/slupek-zeliwny,734849.html
http://pliki.visitmalopol...pl-internet.pdf
s. 32-34

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-27, 15:18   

Szukając wiadomości o słupkach znalazłem ciekawe słupki, nieco inne od tych o których tu mówimy. Np. słupek z okolic Puszczy Knyszyńskiej nad rzeką Supraśl określony jako: carski słup graniczny http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=21127 . Albo coś takiego jak w miejscowości Chocz w woj. wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, gdzie można zobaczyć dwa żeliwne słupy graniczne Cesarstwa Rosyjskiego z XIX w. https://pleszew.pttk.pl/miejsca/chocz/chocz.html .

Poszukując wiedzy o słupkach, moją uwagę zwróciło coś, co jest wspólną cechą dla większości naszych słupków. Mianowicie to, że stoją nad ciekami wodnymi, nad Sanem (te z początku tematu), nad Dunajcem (słupek Dlugiego), nad Wisłoką (słupki o których ja wspomniałem), co doprowadziło mnie do znalezienia innych jeszcze słupków, jakie swego czasu były stawiane nad rzekami przez PIHM - Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny (obecnie IMGW). Tu można go zobaczyć: http://www.szczecinek.org...topic.php?t=760 lub http://www.zolnierzewolno...e_slupkiem.html . Co prawda te słupki - zwane reperami wodowskazowymi - są nieco inne, bo mają stosowne napisy PIHM, nawet orzełki, ale mają też numery, które występują też na naszych słupkach. Może nasze słupki są wcześniejszą, jeszcze austriacką lub międzywojenną, wersją słupków hydrologicznych? Co o tym sądzicie? :)

Gosc
III. Minister/General der Infanterie
Wątpić wątpiami - rzecz krasnoludzka.

Wysłany: 2016-11-27, 15:28   

@Długi - co to za GPS ?

Dlugi

Wysłany: 2016-11-28, 09:35   

Gosc napisał/a:
@Długi - co to za GPS ?

Źle się wyraziłem - track był z GPS-a (swoją drogą taki niedokładny, bo urządzenie sporadycznie było wyciągane z bagażu i często miało przysłonięty sygnał) a zrzut - z Mapsourca z mapą podkładową Topo_PL_100, bądź jej jakąś wersją, ale na pewno produkcji GPSManiaka.
A wracając do słupków - z numerami słupki oznaczają różne granice, natomiast ten "Darkowy" ma literę H. Może dało by się jakieś słowo podebrać do skrótu?
Kojarzy mi się jeszcze, że w którymś z roczników Magur czytałem o podobnym słupku mającym wyznaczać niewykonaną trasę kolejową. Kojarzę tylko, że to w zachodnich krańcach BN-u było, ale za diabła szczegółów nie potrafię odnaleźć...

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-11-28, 11:23   

Odnalazłem swoje fotki ze słupkami w dolinie Wisłoki. I tak... mają następujące oznaczenia:
- najdalej na północ wysunięty posiada literę: W
- nieco wyżej w dolinę rzeki ma oznaczenie: H
- następny słupek w górę rzeki ma oznaczenie: 43
- kolejny, ostatni ma numer: 133

krakał
Książę

Wysłany: 2016-11-28, 15:24   

Darek Z. napisał/a:

I bądź tu człowieku mądry...

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2016-11-30, 22:50   

krakał napisał/a:
Darek Z. napisał/a:

a może ruchem konika szachowego? ;)

PS.
A tak swoją drogą to ktoś, gdzieś, kiedyś musiał jaką pisaną instrukcję do tych "pachołków" napisać...

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2016-12-01, 15:29   

krakał napisał/a:

No właśnie, wróciliśmy do punktu 0 :mrgreen: .

Ale zapraszam na internetową premierę ;) słupków z doliny Wisłoki. Jako że nie mogę zamieszczać tu zdjęć, to wrzuciłem je na swoją stronkę. Oprócz słupków jest tam też mapka z dawną granicą województw z okresu II RP i zaznaczyłem odcinek rzeki, na którym te słupki występują.
http://www.beskid-niski-p...icze_slupki.php

jazlowiak
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel
www.dobroni.pl

Wysłany: 2017-05-05, 23:51   

A czy któryś z Panów posiada warunki techniczne słupa granicznego z herbem? Albo zdjęcie?

Darek Z.
XX. Rekrut
Darek Z.

Wysłany: 2017-06-07, 23:40   

Pisałem kiedyś, wysuwając jedną z tez, że te słupki mogły być wykorzystywane do wyznaczania różnych rzeczy, bowiem są na nich zarówno liczby, jak i litery. Niejako na potwierdzenie tej tezy przedstawiam taki słupek, z zupełnie innymi oznaczeniami, dotąd niespotykanymi, przynajmniej ja nie spotkałem takiego. Zapomniałem zupełnie o nim podczas wcześniejszych wpisów :) . To słupek stojący z miejscowości Solina, który ma oznaczenia literowo cyfrowe: "KM 127". Oto i on:
http://www.beskid-niski-p...upek_solina.jpg
http://www.beskid-niski-p...ek_solina_3.jpg

Przy okazji opisałem na stronce moje perypetie związane z poszukiwaniem informacji o tych słupkach, nie omieszkając wspomnieć o tym forum :) . Może się znajdzie ktoś, kto to przeczyta i pomoże w rozwikłaniu zagadki tych zagadkowych słupków...
http://www.beskid-niski-p...icze_slupki.php

ergie
XI. Akcesista/Leutnant

Wysłany: 2017-06-08, 22:54   

Z producentem sprawa jest o tyle prostsza, że trza by było przerzucić katalogi odlewni niemiecki i austro-wegierskich... jak będę miał jakowe znowu w łapkach to postaram się zwrócić uwagę na słupko-produkcję...

... a tak swoja droga jak będziesz kolejny raz miał te słupki "w reku" poszukaj ns ich powierchni niewielkich znaczkó/liter które moga robić za cechy producenta...

krakał
Książę

Wysłany: 2017-06-09, 10:22   

Wyglądają na kilometrowe, wyznaczają kilometraż rzeki licząc od ujścia (taka jest reguła, ale bywają od niej liczne a prominentne wyjątki - kilometraż Wisły liczony jest w dół rzeki poczynając od ujścia Przemszy).

Odpowiedz do tematu