Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gustaw Morcinek
Autor Wiadomość
Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2017-03-08, 09:09   Gustaw Morcinek

Źle to o mnie świadczy, ale … Dopiero teraz, przypadkowo, odkryłem że Gustaw Morcinek był Austro-Węgrem. Urodził się na Śląsku Cieszyńskim, w Karwinie(obecnie Czechy), a w czasie Wielkiej Wojny służył w ck armii.

A ja dałbym głowę, że Gustaw(a właściwie Augustyn) Morcinek pochodził z „normalnego”(nie chcę deprecjonować w ten sposób Śląska Cieszyńskiego – że niby jest „nienormalny”) Śląska tj. z dawnego zaboru pruskiego.

Dla wszystkich forumowiczów pewnie to co piszę o pochodzeniu Morcinka jest oczywiste i dawno znane. I szanowni koledzy myślą sobie pewnie „Głupi facet, ale odkrył Amerykę. Dopiero teraz zrobił to piramidalne odkrycie”. No i że zamieszczam idiotyczny post i zawracam głowę.

Cóż, nie będę zaprzeczać. Jeden tylko morał z tej historii – nie należy pochopnie dawać głowy(nawet jak nie jest wiele warta).

Trotta
Hrabia
In deinem Lager, Österreich!

Wysłany: 2017-03-08, 09:22   

Spokojnie, w końcu gość kojarzony z Górnym Śląskiem z bardzo wielu powodów. Ja gdzieś jego miejsce urodzenia mam z tyłu głowy, ale to tak głębokie pokłady pamięci, że lubią się zapominać:)

Ale dzięki za zwrócenie uwagi na prawdziwe imię! Dzięki temu znalazłem - był jednorocznym ochotnikiem, służył w LIR.31 i został ranny najpewniej początkiem roku 1915 (VL z 3.03.1915).

argo
VIII. Radca/Major
naczelny madziarożerca forum ;-)

Wysłany: 2017-03-08, 14:25   

Wystarczy przeczytac autobiograficzną "Czarna Julke" zeby pozbyć sie raz na zawsze wszelkich złudzeń ze Gustaw ma cokolwiek wspolnego z pruskim Gornym Sląskiem.
Swoja drogą bardzo polecam, byłem spłakany ze smiechu gdy czytalem pierwszy raz juz prawie trzydziesci lat temu i do dziś chetnie wracam.

KG
VII. Nadradca/Oberstleutnant

Wysłany: 2017-03-08, 21:20   

Trotta napisał/a:
był jednorocznym ochotnikiem, służył w LIR.31 i został ranny najpewniej początkiem roku 1915 (VL z 3.03.1915).

I był leczony w k.k. Landwehrspital w Ołomuńcu (Nachrichten… nr 436 z 15.07.1915). Przyczyna: krank.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2017-03-09, 06:11   

argo napisał/a:
Wystarczy przeczytac autobiograficzną "Czarna Julke" zeby pozbyć sie raz na zawsze wszelkich złudzeń ze Gustaw ma cokolwiek wspolnego z pruskim Gornym Sląskiem.
Swoja drogą bardzo polecam, byłem spłakany ze smiechu gdy czytalem pierwszy raz juz prawie trzydziesci lat temu i do dziś chetnie wracam.

Niestety, nie czytałem.

W ogóle, przyznaję ze wstydem, z twórczością Morcinka od czasu "Łyska z pokłasu Idy", lektury z podstawówki, nie miałem do czynienia.

Ale to co piszesz wygląda zachęcająco, więc pewnie przeczytam.

Hagedorn
X. Oficjalista/Oberleutnant
Najjaśniejszego Pana

Wysłany: 2017-03-10, 23:42   

Allonsanfan napisał/a:
Dopiero teraz, przypadkowo, odkryłem że Gustaw Morcinek był Austro-Węgrem. Urodził się na Śląsku Cieszyńskim, w Karwinie (obecnie Czechy)

Ja też dowiedziałem się o tym niedawno, dopiero kiedy zamieszkałem na pograniczu Śląska austriackiego i pruskiego (do Karwiny mam dokładnie 40 km).
Ale powiedzmy sobie szczerze, Gustaw Morcinek nie jest już dzisiaj gwiazdą pierwszej wielkości ;)

CK Obywatel
XIV. Inżynier/Stabsfeldwebel

Wysłany: 2017-03-11, 21:57   

Allonsanfan napisał/a:
W ogóle, przyznaję ze wstydem, z twórczością Morcinka od czasu "Łyska z pokłasu Idy", lektury z podstawówki, nie miałem do czynienia.

Niestety, proza austro-węgierska nawet ta polska skrywa sporo dziś już zapomnianych autorów i ich dzieł. Ja też po „Łysku z pokładu Idy” na długie lata zapomniałem o jego autorze. Przypomniałem sobie o nim po pobycie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Grzebiąc nieco w temacie znalazłem jego powieść „Siedem zegarków kopidoła Rybki”. Jest to siedem historyjek z życia tytułowego kopidoła czyli grabarza Joachima Rybki, których akcja chronologicznie toczy się od lat 90. XIX wieku aż do bodaj lat 50. XX wieku. Akcja czterech z tych opowiadań chronologicznie i geograficznie rozgrywa się w Austro-Węgrzech. Były dwa wydania tej książki w PRL-u, więc warto poszperać w bibliotece choćby ze względu na osobę autora. Od razu zaznaczam, że wielka wojna pojawia się tylko w jednej z tych opowiastek i nie opisuje praktycznie działań bojowych.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2017-03-12, 11:45   

Jak czytałem o tym kopidole to przypomnieli mi się "Czterej pancerni i pies".

W drugim bodajże odcinku Gustaw Jeleń(Franciszek Pieczka) woła do wrednego grabarza ukrywającego Niemców na cmentarzu "Ty pieroński kopidole". Myślałem że to był taki pogardliwy epitet Gustlika, a okazuje się że to grabarz po śląsku.

Przepraszam za mały offtopic, ale poprawnie po śląsku jest kopidoł czy kopidół?

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2017-03-13, 20:42   

U mnie jest kopidoł. Kopidół to byłoby bardziej po polsku.

Allonsanfan
Baron

Wysłany: 2017-03-14, 06:03   

Dzięki za informację, Pudelku.

Nawiasem mówiąc, zawsze zastanawiałem się na ile śląszczyzna Gustlika jest prawidłowa. Janusz Przymanowski sam nie był Ślązakiem, urodził się przecież w Warszawie.

ergie
XI. Akcesista/Leutnant
retete - człowiek marginesu

Wysłany: 2017-03-14, 08:49   

Mowa śląska nie jest jednorodna... w różnych miejscach używają różnych określeń na tą samą rzecz, czynność...

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2017-03-14, 15:34   

Gustlikowi się za bardzo nie przysłuchiwałem, ale większość "śląszczyzny" w filmach to tak naprawdę mieszanka śląsko-polska, czasem wręcz symboliczna. Dotyczy to też np. popularnego zespołu z Górnym Śląskiem w tytule ;)

Deutschmeister
XII. Praktykant/Fähnrich

Wysłany: 2017-04-05, 16:35   

Czego by nie pisać - pisarstwo Morcinka jest super. Bardzo lubię Śląsk. Przeczytałem swego czasu wszystko co spod pióra GM opublikowano, co dało się dorwać, łącznie z radosnym tekstem z okazji likwidacji skutków czeskiej zdrady i przyłączenia Jego rodzinnej Karwiny do Polski.

W Księstwie Cieszyńskim było w czasie ostatniego A-W Spisu 55% Polaków, a 27% Czechów, mimo to "społeczność międzynarodowa" bez mydła zaakceptowała nieprzeprowadzenie plebiscytu i czeski dyktat. Nic dziwnego, że Morcinek się cieszył. Choć krótko.

Odpowiedz do tematu