Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzieje Habsburgów
Autor Wiadomość
CK Tiger
II. Wicepremier/Generaloberst
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2005-01-22, 14:52   Dzieje Habsburgów

Może to, co piszę niżej, jest trochę przydługie, ale skoro Franz chciał dłuższą publikację, to proszę. Tekst napisałem sam, w oparciu o własną wiedzę i Encyklopedię PWN. Umieszczę go na swojej stronie, jest to fragment dziejów Habsburgów. Możliwe, że pojawią się jakieś błędy lub nieścisłości, w razie czego - prosiłbym o informację.

Początki Habsburgów giną w mrokach średniowiecza. Są wzmianki, że w X w. żyli w Alzacji. Gdzieś na przełomie XI i XII w. obrali sobie za siedzibę zamek Habichtsburg (po niem. "jastrzębi zamek"), malowniczo położony w północno-wschodniej Szwajcarii. Z biegiem czasu nazwę zamku skrócono do "Hapsburg", a następnie przekształcono na "Habsburg", i stąd nazwa nic jeszcze wtedy nie znaczącego w Europie rodu. Stopniowo Habsburgowie podoprządkowali sobie znaczną część Szwajcarii. Tymczasem, gdy w 1246 r. wygasła książęca dynastia Babenbergów, która rządziła Austrią, zaczęła się zacięta walka o kontrolę nad jej schedą, która była nie byle jaka. Przejściowo w latach 1251-1276 Austrią rządzili Czesi. Tymczasem w 1273 r. książę Rudolf IV Habsburg został drogą wolnej elekcji obrany królem Niemiec. Gwałtowny wzrost potęgi Habsburgów zaniepokoił króla czeskiego Przemysła Ottokara II, który rozpoczął wojnę z niedawno wybranym królem Rudolfem. W 1278 r. w bitwie pod Dürnkrut Ottokar poniósł druzgocącą porażkę i sam zginął. Trwająca przez kilkanaście lat hegemonia Czech w tym regionie Europy upadła. Habsburgowie zajęli Austrię i Styrię, którą mieli rządzić przez 650 lat. Po śmierci Rudolfa w 1291 korona niemiecka przez kilka lat spoczywała na skroniach Adolfa hrabiego Nassau, potem w l. 1398-1408 ponownie była w rękach Habsburga, Albrechta I. Po jego śmierci na 140 lat przeszła w ręce Luksemburgów.
Mimo utraty korony niemieckiej, Habsburgowie rozszerzali swoje dziedziczne posiadłości. Trzeba jednak też dodać, że nie tylko zyskiwali ziemie, ale też je tracili. Pod koniec XIII w. powstał Związek Szwajcarski. Armie składające się przede wszystkim z chłopów dokonywały masakr rycerskich sił feudalnych władców, co dla całej Europy było szokiem. Habsburgowie nie zdołali utrzymać swych rodowych właści w Szwajcarii, zamek Habsburg do dziś leży na terenie tego państwa. Była to jednak jedyna większa klęska Habsburgów w tym okresie. Przyłączyli oni do swych posiadłości Karyntię, Tyrol i Krainę (ob. Słowenia). Gdy w roku 1437 wygasła dynastia Luksemburgów, Habsburgowie nagle stali się jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie. Objęli tron czeski i węgierski, a rok później zostali cesarzami niemieckimi, który to tytuł mieli dzierżyć do końca istnienia Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Korony węgierską i czeską Habsburgowie utracili przejściowo (na pół wieku) na rzecz Jagiellonów, lecz wkrótce mieli je odzyskać, i to na okres czterech wieków. Lecz przedtem zaszły wydarzenia, które zmieniły zupełnie układ sił w Europie. Cesarz Maksymilian I swą świetną polityką zagraniczną przygotował grunt pod habsburską potęgę, której owoce mieli zbierać jego następcy. Choć nie osiągnął większych sukcesów na licznych wojnach, które prowadził głównie z Francuzami, to i tak osiągnął ogromne korzyści drogą pokojową. Gdy rozpadła się Burgundia, "największy wasal Europy", zagarnął lwią część jej ziem. Prawie całe Niderlandy oraz Franche Comte znalazły się pod berłem Habsburgów. Na drodze układu z Władysławem Jagiellończykiem, królem Czech i Węgier, uzyskał zapewnienie, że jeżeli Władysław lub jego syn umrze bezpotomnie, ich ziemie dostaną się Habsburgom. Zawarł też pewne małżeństwo, które w przyszłości zmiieniło oblicze Europy. Otóż wydał swego jedynego syna, Filipa, za Joannę Szaloną, królową Hiszpanii. Ich synem był Karol V (w Austrii, w Hiszpanii - Karol I). Karol był dziedzicem Hiszpanii i jej kolonii (po matce) oraz korony niemieckiej i innych posiadłości habsburskich (po dziadzie, cesarzu Maksymilianie). Ponieważ jego ojciec umarł młodo, już w 1516 r. został królem Hiszpanii, a w 1519, po śmierci dziada Maksymiliana, także cesarzem niemieckim, władcą Niderlandów i arcyksięciem austriackim. Stał się najpotężniejszym władcą europejskim. W 1526 r. na skutek wyjątkowo dla niego pomyślnego zbiegu okoliczności został królem Czech i Węgier. Oto król Czech i Węgier, Ludwik Jagiellończyk, syn Władysława, w bitwie pod Mohaczem, którą stoczył z Turkami, poniósł porażkę i sam nie uszedł z życiem. Na podstawie umowy między jego ojcem a cesarzem Maksymilianem, królem Czech i Węgier stał się Karol V. De facto jednak, choć zdołał narzucić swą władzę całym Czechom, to z dawnego Królestwa Węgierskiego zagarnął tylko Słowację, Chorwację i tereny przygraniczne. Środkowe Węgry zajęli Turcy, Siedmiogród ogłosił niezależność, a jego książę, Jan Zapolya, uważał się za prawowitego króla Węgier. Mimo to, biorąc pod uwagę szybkie rozszerzanie kolonii, można śmiało powiedzieć, że imperium Karola V było najpotężniejszym mocarstwem na Ziemi. Nadchodziły jednak dla niego dni próby...
Ja, Radetzky nach, ja mit HURRAH!

Franz
Admin

Wysłany: 2005-01-23, 16:31   

Taka aktywność jest jak najbardziej na miejscu:)

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2005-01-23, 17:57   

Miło mi.
EEEEJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ :!: :!: :!: DLACZEGO JESTEM OBYWATELEM Z DWOMA POSTAMI NA KONCIE?!!!!!

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2005-01-23, 17:59   

Aha. Już rozumiem. I szczerze, to nie uważam za sprawiedliwe aż takiej kary.

MIMD
XX. Rekrut

Wysłany: 2007-05-18, 09:19   

CK Tiger, Proszę o pomoc!! Mam do napisania pracę pt. "Regiony historyczne Czech i Słowacji". Nie mogę znaleźć źródeł potrzebnych do napisania pracy. Muszę ją oddać na początku czerwca. Sprawa jest pilna, za wszelką pomoc z góry dziękuję.

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2007-05-18, 11:29   

MIMD napisał/a:
Mam do napisania pracę pt. "Regiony historyczne Czech i Słowacji".

:lol: Dobre. Słowacja sama jest regionem historycznym, jako Górne Węgry! :wink:

Ale tak poważnie, to tych regionów chyba jest niezbyt duża - w Czechac Czechy właściwe, Morawy, Śląsk... I tyle. A ze Słowacją to już wyżej napisałem.

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall
Seine Apostolische Majestät

Wysłany: 2007-05-18, 18:24   

w Czechach jeszcze skrawy Dolnej Austrii, Śląsk można podzielić na dwie części... ale faktycznie wielkie rejony są tylko takie...

natomiast na Słowacji pewno można wydzielić Karpaty, czy tam Tatrę, Nizinę Naddunajską, Małe Karpaty itp.

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2007-05-19, 19:48   

Pudelek napisał/a:
natomiast na Słowacji pewno można wydzielić Karpaty, czy tam Tatrę, Nizinę Naddunajską, Małe Karpaty itp.

Tak, ale to są chyba regiony geograficzne...

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall

Wysłany: 2007-05-19, 21:03   

racja, choć chybę Nizinę Naddunajską z powodu Węgrów można by traktowć jako osobny region historyczny... a tak to Słowacja dzieliła się kiedyś umownie na Zachodnią, Środkową i Wschodnią - choćby ze względu na dialekt jakim się posługiwano

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2007-05-20, 13:10   

Pudelek napisał/a:
a tak to Słowacja dzieliła się kiedyś umownie na Zachodnią, Środkową i Wschodnią - choćby ze względu na dialekt jakim się posługiwano

To jest fakt - z tym, że te regiony nie miały wyznaczonych granic, podziału dokonano właśnie ze względu na dialekt, a żadnego pokrycia historycznego to taczej nie miało...

Pudelek
I. Premier/Feldmarschall

Wysłany: 2007-05-20, 15:12   

może nasz kolega miał opisać regiony historyczne Czechosłowacji? wtedy doszłaby chociażby Ruś Zakarpacka

CK Tiger
A.E.I.O.U.

Wysłany: 2007-05-21, 14:09   

Możliwe.

Tak czy inaczej, to wydaje mi się że kolega sam zupełnie się nie orientował w tym, o czym miał pisać. :wink:

princessa2013
XX. Rekrut

Wysłany: 2013-03-17, 10:57   

będę pisać pracę o habsburgach, ma ktoś ciekawe materiały?

Art
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-17, 13:25   

Widzę rozterki młodości - tematów wiele, ale za który się wziąć ??? Pomyśl, w czym czujesz się najlepiej, w czym Twoja wiedza jest największa no i co sprawi Ci przyjemność w obróbce, bo chyba nikt Ci tematu siłą nie narzuca?

Wolfram
XIII. Prawnik/Kadett
Nadworny historiograf

Wysłany: 2013-03-17, 18:33   

princessa2013 napisał/a:
będę pisać pracę o habsburgach, ma ktoś ciekawe materiały?

A praca amatorska czy na poważnie?

Damstep88
XX. Rekrut

Wysłany: 2016-11-07, 16:34   

Ciekawa historia :)

Odpowiedz do tematu