Austro-Węgry Strona Główna Austro-Węgry
Historia wyjątkowego wielonarodowego państwa Habsburgów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kraśnik
Autor Wiadomość
Bilowitzky
XIX. Chłop/Soldat

Wysłany: 2014-11-12, 15:18   Kraśnik

Poszukuję dokładnych informacji o bitwie pod Kraśnikiem (23-25 VIII 1914), a szczególnie uczestnictwa w niej IR 13 (w ramach 10. IBrig, 5. ID.). Z tego co wiem na ten temat, lewe skrzydło austro-węgierskie w postaci 1. Armii Dankla rozpoczęło ofensywę 21 VIII, przekraczając rz. Tanew i kierując się na północny-zachód na Kraśnik i Lublin na froncie szerokości 70 km od Wisły do Frampola. Na lewym skrzydle był I korpus krakowski, w centrum V pożoński na prawym – X przemyski. Nie wiem jak dokładnie były rozlokowane oddziały nie wchodzące w skład korpusów, pozostające pod bezpośrednim dowództwem Armii.
Idąc za OULK wydaje się, że skrajne lewe skrzydło od Dąbrówki Pniowskiej (okolice ujścia Sanu) do Radomyśla n. Sanem obsadziła 12 krakowska ID. (32, 24 Ibrig.), dalej 5 ID. (z interesującą mnie „13”), za nią 46. SchD. Awangardą lewego skrzydła była chyba 3 wiedeńska KD. (10 i 17 KBrig.). Te jednostki miały zacząć bitwę pod Kraśnikiem, ścierając się 23 VIII od godz. 9:00 pod Zaklikowem (jakieś 13 km na płn-wsch od Radomyśla) z rosyjską 18 dyw. piechoty (69 riazański, 70 riażski, 71 bielewski – ten też mnie szczególnie interesuje, 72 tulski pp). Siły austro-węgierskie miały podjąć zdecydowane natarcie i odrzucić Rosjan na Kraśnik, odcinając ich przy tym od Wisły. W centrum skutecznie nacierał V Korpus na wzgórze Polichno i odparł Rosjan, mieli się tu odznaczyć węgierscy huzarzy Honvedu w szarżach (HR.5).
24 VIII kontynuowano natarcie, które zakończyło się zajęciem Urzędowa (na płn. od Kraśnika) – miała się tu odznaczyć 37.HID. (ta też mnie interesuje ze względu na obecność w niej słowackich HIR. 13 i 15). 25 VIII zajęto Wilkołaz, Józefów i Kraśnik – wynika z tego, że natarcie szło na zachód od miasta, w którym dużej bronili się Rosjanie. Na prawym skrzydle odrzucono tego dnia kontrnatarcie rosyjskie siłami 45. SchD. Bitwa była praktycznie zakończona, Rosjanie wycofali się nas północ.
Tyle informacji zdobyłem w OULK, u Batora. Kwaśny praktycznie nic nie pisze o Kraśniku, Bieder i jego „Nasi pod Kraśnikiem” to piękna bajka dla żołnierzy, coś jeszcze wspomina Bijak, sporo relacji jest też w prasie. Ogólna orientacja więc jest, może ktoś ma więcej informacji na temat:
1.Strat austro-węgierskich i rosyjskich, strat poszczególnych pułków
2.Cmentarzy wojennych z tej bitwy
3.Śladów bitwy w krajobrazie, jeżeli takie są (nie wiem na ile strony się wówczas okopywały a na ile było to jeszcze klasyczne, „poligonowe” natarcie na czele z oficerami i sztandarami), może ktoś był na tym polu bitwy?

Odpowiedz do tematu